Sprawne sprzątanie: 7 dobrych rad skutecznego sprzątania!

2015-04-16 15:44

Jak zorganizować pracę, by porządki przebiegały łatwo, szybko i ekologicznie? Zaprowadzenie porządku w domu to jedno, a jego utrzymanie to zupełnie inna historia. Jak drobnymi środkami utrzymywać względny ład i bieżący porządek w przestrzeni domu czy mieszkania?

Spis treści

  1. 1.  Sposób na mycie podłogi
  2. 2.  Odkurzanie mebli
  3. 3.  Usuwanie plam z dywanów
  4. 4.  Sprzątanie kuchni: tłuszcz poskromiony
  5. 5.  Sprzątanie łazienki: walka z osadami
  6. 6.  Ziołowe sprzątanie: usuwanie pleśni i sposób na mole
  7. 7.  Ekologiczne sprzątanie: perfekcyjnie czysta ceramika i okna

Drobne nawyki i bieżąca konserwacja to znane od lat sposoby na stale czyste i schludne mieszkanie. Jakie drobne sposoby na czystą podłogę, okna, meble i dekoracje we wnętrzu ułatwią nam kwestie bieżącego utrzymywania porządku w domu? Skorzystaj z naszych porad i zacznij wdrażać w swoją codzienność drobne nawyki. Ani się obejrzycie, a czyste i schludne mieszkanie stanie się standardem, o którym zawsze marzyliście. Wystarczy znajomość kilku patentów.

1.  Sposób na mycie podłogi

Panele podłogowe, z racji delikatnej warstwy wierzchniej laminatu, czyśćmy odkurzaczem z miękką szczotką. Dzięki temu unikniemy niepożądanych zarysowań paneli, co zdecydowanie przedłuży żywotność i estetykę podłogi. Na mokro panele czyśćmy detergentem bez mydła czy wosku, aby nie ryzykować powstawania nieestetycznych smug. Detergent rozprowadzajmy mocno wyciśniętym mopem. Drewniane podłogi nie przepadają za stycznością z wodą (ryzyko zmatowienia drewna, a w ekstremalnych przypadkach zniszczenia lakieru lub odkształcenia desek). Dlatego drewniane podłogi z desek bądź parkiet czyśćmy środkami na bazie wosków i polimerów, które pielęgnują drewno i zapobiegają jego szarzeniu. Podłogi gresowe wymagają z kolei częstego odkurzania, gdyż zaniedbanie tej czynności spowoduje, iż drobinki kurzu przyczynią się do zarysowania i zmatowienia powierzchni płytki. Tłuste plamy z gresowych posadzek usuwaj środkami o odczynie zasadowym, a osady wapienne (np. resztki cementu czy kleju) kwaśnym.

2.  Odkurzanie mebli

Aby efektywnie pozbyć się kurzu z powierzchni mebli, a nie jedynie przenosić go z miejsca na miejsce, należy przecierać je ściereczkami z mikrowłókien, a większe przestrzenie odkurzać za pomocą odkurzaczy z dobrymi, często wymienianymi filtrami. Sprzęty fornirowane i z litego drewna odkurzamy suchą szmatką lub odkurzaczem z miękką szczotką. Do pielęgnacji mebli drewnianych używajmy preparatów przeznaczonych do konkretnych powierzchni – stworzą warstwę chroniącą przed zarysowaniami, plamami, zaciekami i słońcem. Meble rattanowe i wiklinowe bardzo źle znoszą wilgoć. Jeśli jednak jesteśmy zmuszeni poddać je gruntownemu czyszczeniu i myciu wodą, koniecznie błyskawicznie wysusz je na dużym słońcu.

3.  Usuwanie plam z dywanów

Tłuste posypujemy talkiem lub magnezją, po upływie doby starannie odkurzamy. Przyklejoną gumę do żucia chłodzimy kostką lodu, to spowoduje jej skruszenie i ułatwi oderwanie od włosków. Plamy po płynach namaczamy wodą z szarym mydłem i delikatnie przeczesujemy. Pastę do butów usunie benzyna ekstrakcyjna. Zanim sięgniemy po silne środki chemiczne, przetestujmy ich działanie w mniej widocznym miejscu (mogą powodować odbarwienie). Plam nie trzemy, bo to zniekształca włókna.

4.  Sprzątanie kuchni: tłuszcz poskromiony

Myśląc o generalnej reorganizacji sposobu sprzątania kuchni, warto posiłkować się mądrymi rozwiązaniami technicznymi ułatwiającymi segregację śmieci (np. trójdzielne, kompaktowe kosze na śmieci z ergonomicznymi klapami) i utylizację odpadów (np. młynek do rozdrabniania odpadów organicznych. Niwelacja ilości śmieci i neutralizacja przykrych zapachów z odpadków zdecydowanie ułatwi dbanie o porządek w kuchni. Walkę z uciążliwym tłuszczem w kuchni rozpocznij od przygotowania domowej mikstury, która z powodzeniem zwalczy najbardziej uporczywy tłusty osad (np. w kuchence mikrofalowej lub w piekarniku). Do ceramicznej miseczki wlej ciepła wodę, dodaj kilka plasterków cytryny, wstaw do kuchenki i gotuj. Gdy powstanie gęsta para wyłącz urządzenie, a po przestygnięciu oparów – przetrzyj je mokrą ściereczką. Stalowy zlewozmywak z kolei najlepiej czyścić specjalnym środkiem do czyszczenia stali szlachetnej. Zlew granitowy – wodą z płynem do mycia naczyń, a raz na jakiś czas przetrzeć gąbką zanurzoną w roztworze wody i octu (w proporcjach 1:1). Garnki stalowe dobrze się też czyści przekrojoną cytryną.

5.  Sprzątanie łazienki: walka z osadami

Zmatowiałe płytki łazienkowe przetrzyj wodą z octem (w proporcji 4 łyżek octu na 2 litry wody). Fugi wyczyścimy najskuteczniej papką z wody i sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia. Silnie zabrudzoną wannę napełniamy gorącą wodą z trzema szklankami octu i zostawiamy w tym stanie na 2-3 godziny. Później wystarczy przemyć wannę zwykłym środkiem do czyszczenia powierzchni (odpowiednio) emaliowanej, kamiennej bądź akrylowej. Osad z mydła na kabinie prysznicowej potraktujmy podobnie jak wannę – na zabrudzoną powierzchnię nałóżmy papkę z wody i sody oczyszczonej. Po niedługim czasie zetrzyjmy sodową maskę i umyjmy kabinę jak zawsze.

6.  Ziołowe sprzątanie: usuwanie pleśni i sposób na mole

Jeśli nie chcesz używać silnie żrących środków do czyszczenia łazienki czy kuchni, zamiast nich przygotuj sodę oczyszczoną, zioła i boraks. Przygotuj po łyżce mięty i szałwii, zalej wrzątkiem i odczekaj 10 minut. Dodaj 2 łyżki boraksu. Płyn przelej do spryskiwacza. Gdy myjesz zaatakowane pleśnią ściany, dodatkowo wyszoruj je szarym mydłem i powtórnie spryskaj roztworem. Mole w szafie skutecznie odstrasza zapach lawendy, skuteczne są też bylica, mięta, tymianek, liście laurowe, cząber, wrotycz.

7.  Ekologiczne sprzątanie: perfekcyjnie czysta ceramika i okna

Chcąc mieć perfekcyjnie czyste i nieskazitelne szyby okien, spróbuj koniecznie ekologicznego sposobu sprzątania z wykorzystaniem octu ziołowego. Chcąc przygotować roztwór do mycia okien i powierzchni szklanych, wrzuć do litrowego słoja 2 garści ziół: szałwię, miętę, rozmaryn, lawendę i piołun. Mieszaninę ziół zalej octem (ocet 10% rozcieńcz wodą w proporcjach 1:1). Zakręć słój i odstaw na kilka tygodni. Przed użyciem ocet przecedź. Octem ziołowym wyczyścisz białą ceramikę, kuchenkę, a nawet usuniesz osad z kamienia (zostawiając ocet na powierzchni z kamieniem na 20 minut, następnie przecierając szmatką i spłukując wodą). Możesz też dodawać niewielkie ilości octu do zwykłej wody, którą wykorzystasz do mycia okien i witryn, by uzyskać niezwykły blask i lśnienie w oknach i witrynach.

SPRAWDŹ: Co można wyczyścić... ziemniakiem?