Jak wyczyścić mikrofalówkę? Domowe sposoby na czyszczenie mikrofali

2023-03-21 16:24

Jak każdy inny sprzęt w kuchni kuchenka mikrofalowa bardzo łatwo brudzi się w trakcie użytkowania. Podgrzewaną w tym urządzeniu żywność umieszczamy w zamkniętym środowisku, nie powinno się go myć środkami czystości zawierającymi chemikalia. Jak wyczyścić mikrofalówkę i o nią właściwie zadbać? Poznaj domowy sposób na łatwe i bezpieczne dla zdrowia wyczyszczenie kuchenki mikrofalowej.

Jak wyczyścić mikrofalówkę? Domowe sposoby na czyszczenie mikrofali
Autor: MarianVejcik/Getty Images

Spis treści

  1. Jak wyczyścić mikrofalówkę? Woda z cytryną
  2. Czyszczenie mikrofali sodą oczyszczoną
  3. Czyszczenie mikrofalówki - wyloty od wentylatorów i obudowa
  4. Jak wyczyścić... Domowe sposoby na różnego rodzaju zabrudzenia

Kuchenkę mikrofalową powinniśmy traktować tak samo jak każdy inny sprzęt AGD w kuchni i regularnie ją myć - niezależnie od modelu, rocznika i częstotliwości użytkowania. Należy jednak pamiętać, że wnętrza tego urządzenia nie należy czyścić za pomocą gotowych proszków i mleczek. W przeciwnym wypadku chemiczny zapach tego typu środków czystości będzie utrzymywać się we wnętrzu mikrofalówki jeszcze długo po sprzątaniu, przenikając do przygotowywanych potraw.

Jak zatem powinno wyglądać czyszczenie mikrofalówki? Istnieje na to łatwy i bezpieczny dla zdrowia (a przy okazji niedrogi!) domowy sposób. Wystarczy kilka podstawowych produktów kuchennych i odrobina cierpliwości.

Jak wyczyścić mikrofalówkę? Woda z cytryną

Idealnym środkiem do czyszczenia wnętrza kuchenki mikrofalowej jest roztwór wody z sokiem z cytryny. Nie tylko pomaga on w bezpieczny dla zdrowia sposób usunąć brud z mikrofalówki, ale też neutralizuje wszelkie zgromadzone w niej zapachy i dezynfekuje jej wnętrze.

Zanim zabierzesz się do ręcznego mycia wnętrza kuchenki mikrofalowej, przygotuj w misce roztwór wody z sokiem z cytryny (dodatkowo możesz wrzucić jeszcze do niego ćwiartki lub plastry tego owocu) i wstaw naczynie do kuchenki. Zamknij drzwiczki i nastaw urządzenie na najwyższą moc na około 5 minut.

W tym czasie woda w misce powinna zacząć się gotować, wydzielając dużą ilość pary wodnej. Pozostaw miskę w wyłączonej mikrofalówce na kolejnych kilka minut. Dzięki temu znajdująca się we wnętrzu urządzenia para wodna rozmiękczy brud i zaschnięte resztki jedzenia, przy okazji nasycając je przyjemnym aromatem cytryny.

.. Cytryna i sok z cytryny: domowe zastosowania >>>

Czyszczenie mikrofali sodą oczyszczoną

Po wyjęciu z kuchenki miski z wodą zanurz czystą szmatkę w roztworze i dokładnie umyj nią wnętrze urządzenia. Jeśli nie możesz domyć jakiegoś fragmentu, wyszoruj go gąbką do naczyń posypaną sodą oczyszczoną, a następnie powtórz poprzednią czynność i wytrzyj wnętrze mikrofalówki do sucha.

Nie zapomnij o wyciągnięciu i umyciu obrotowego talerza, w który wyposażona jest kuchenka mikrofalowa. Najlepiej zrobić to ręcznie za pomocą płynu do mycia naczyń.

Czyszczenie mikrofalówki - wyloty od wentylatorów i obudowa

Istotne jest także regularne (przynajmniej raz na pół roku) czyszczenie wylotów od wentylatorów. Użyj do tego odkurzacza wyposażonego w małą, okrągłą szczoteczkę. Ostatnim krokiem jest wyczyszczenie zewnętrznej obudowy urządzenia. Możesz zrobić to za pomocą pozostałej wody z cytryną lub mieszanki wody z octem (koniecznie jasnym, nie balsamicznym!). Mieszanki tej możesz użyć również do wyczyszczenia wnętrza kuchenki, w przypadku gdy nie masz w domu cytryny. Gotowe!

.. Jak czyścić płytę indukcyjną? >>>

Jak wyczyścić... Domowe sposoby na różnego rodzaju zabrudzenia

W galeriach znajdziesz instrukcje, jak krok po kroku wyczyścić sztućce i inne przedmioty.

Sonda
Czy przy zakupie zmywarki, baterii, WC, pralki zwracasz uwagę na zużycie wody?
Elegancka kuchnia w bieli, architekci WZ Studio