Jak posprzątać dom? Domowe porady, sposoby na sprzątanie i dobry plan!

2018-01-19 15:37

Czeka Cię wielkie sprzatanie domu? A może planujesz generalne porządki i zastanawiasz się, jak posprzątać dom? Nasz poradnik wszystko Ci ułatwi. Przedstawiamy gotowy plan sprzatania i radzimy, jak sobie ułatwić wszystkie prace.

sprzątanie
Autor: Photos.com

Spis treści

  1. Jak posprzątać dom? Ułóż dobry plan
  2. Jak posprzątać dom? Odkurz mieszkanie
  3. Jak posprzątać dom? Umyj okna i szkła
  4. Jak posprzątać dom? Wypastuj podłogę
  5. Jak posprzątać dom? Czas na kuchnię i łazienkę
  6. Sprzątanie domu: jak czyścić sprzęt RTV?
  7. Sprzątanie domu: czym usuwać plamy?
  8. Sprzątanie domu: domowe porady
  9. Jak sprzątać dom? Krótkie podpowiedzi

Mycie okien i podłóg, odkurzanie oraz czyszczenie dywanów i mebli - to przykład prac, które wykonuje się w ramach domowych porządków. Stosując się do naszych rad, sprzątanie przeprowadzisz szybko, a twoje mieszkanie długo będzie lśnić czystością. Z porządkami poradzisz sobie bez problemu, pod warunkiem że zaangażujesz do pomocy wszystkich domowników i przygotujesz szczegółowy plan sprzątania. Spisz na kartce prace, które trzeba zrobić koniecznie, oraz takie, które wykonasz, jeśli wystarczy ci czasu i chęci.

Jak posprzątać dom? Ułóż dobry plan

Przed wielkim szorowaniem warto przygotować sobie pole do działania i pozbyć się z domu wszystkich zbędnych rzeczy. Wyrzuć więc stare gazety, nienoszone ubrania, pojemniki po zużytych kosmetykach czy przyprawach. Sprzątanie domu zacznij od pokoi, potem zajmij się kuchnią i łazienką, a na końcu przedpokojem.

Jak posprzątać dom? Odkurz mieszkanie

Zacznij od gruntownego odkurzania ścian, sufitów, kaloryferów, mebli i książek. Powierzchnie malowane farbą emulsyjną możesz oczyścić z pajęczyn i kurzu za pomocą szczotki na długim kiju, owiniętej suchą szmatką. Więcej problemu sprawi ci usunięcie kurzu z kaloryferów, szczególnie tych starszego typu. Aby dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, posłuż się szczotką do czyszczenia butelek. Dla lepszego efektu możesz owinąć ją mokrą szmatką. Meble tapicerowane wyczyść za pomocą odkurzacza, używając do tego specjalnej końcówki. Sprawdzi się też woda z płynem do naczyń albo szampon do tapicerek. W tym czasie ktoś z domowników może wynieść dywany i porządnie je wytrzepać.

Jak posprzątać dom? Umyj okna i szkła

Najpierw zdejmij firanki oraz zasłony i od razu wrzuć je do pralki. Mycie okien zacznij od wyszorowania ram, a dopiero potem zabierz się do szyb. Uwaga! Okien nie myj w słoneczny dzień. Woda na słońcu szybciej wysycha i na szybach pozostaną brzydkie smugi.

Następnie wyczyść meble i przetrzyj wszystkie bibeloty. Szkło ozdobne, lampy i lustra możesz wymyć tymi samymi środkami, których używasz do czyszczenia szyb.

..  Mycie okien i parapetów – krok po kroku i bez błędów! >>>

Jak posprzątać dom? Wypastuj podłogę

Jej pielęgnacja zależy od tego, z jakiego materiału została wykonana. Parkiet lakierowany przetrzyj lekko wilgotną szmatką. Wystarczy woda z amoniakiem, bez potrzeby spłukiwania i polerowania. Parkiet nielakierowany najpierw wyczyść pastą, która zastępuje wiórkowanie, a następnie użyj pasty bezbarwnej. Panele drewniane wypastuj specjalnym środkiem nabłyszczającym.

Jak posprzątać dom? Czas na kuchnię i łazienkę

Sprzątanie łazienki rozpocznij od oczyszczenia fug, najlepiej roztworem wybielacza. Następnie wymyj detergentami wannę, umywalkę, muszlę klozetową i baterie. Do usunięcia osadu z kabiny prysznicowej zastosuj roztwór wody z octem.

W kuchni rozmroź i dokładnie wyszoruj lodówkę. Po jej wyczyszczeniu możesz włożyć do środka plasterki cytryny z nabitymi w nie goździkami. Nadadzą one lodówce świeży zapach.

Nie zapomnij o piekarniku. Na wilgotną szmatkę nasyp sodę i rozprowadź ją po ściankach, a po kilku minutach spłucz. Możesz też wstawić do nagrzanego piekarnika garnek z wodą i plastrami cytryny. W trakcie gotowania woda paruje, a kwaśna para rozpuszcza tłusty osad.

..  Jak wyczyścić piekarnik? Sprawdzone i ekologiczne sposoby >>>

Sprzątanie domu: jak czyścić sprzęt RTV?

Nieodzowny w salonie telewizor i inne sprzęty RTV jak magnes przyciągają kurz. Wycieranie ich zwykłą ściereczką jest nieskuteczne i wręcz szkodliwe dla ekranów LCD oraz plazmowych. Jak temu zaradzić?- do ekranów używajmy ścierek z mikrofazy albo ze specjalnej włókniny nasączonych płynem antystatycznym;- plastikowe obudowy należy myć gałgankiem z mikrofazy, kratki omiatajmy pędzelkiem, odkurzajmy zaś miękką szczoteczką podłączoną do odkurzacza.

Uwaga! Nie stosujemy płynów do mycia szyb i papierowych ręczników ani nie spryskujemy nimi czyszczonych powierzchni, tylko szmatkę.

Sprzątanie domu: czym usuwać plamy?

Nie wszyscy wiemy, czym usuwać plamy z jasnych materiałów. Jasny dywan i tapicerka wyglądają pięknie, ale łatwo się brudzą. Oto kilka sprawdzonych sposobów na trudne do usunięcia zabrudzenia:- Czerwone wino spierajmy białym winem (tak!) albo wodą sodową, na koniec zastosujmy szampon do tapicerki.- Guma do żucia zmrożona kostkami lodu (w torebce foliowej) stwardnieje i da się wykruszyć, a resztki zmyjemy szmatką nasączoną denaturatem.- Jak usunąć tłuste plamy? Posypmy je talkiem i zostawmy na kilka godzin. Pozostałość odkurzmy, a ślad plamy delikatnie zmyjmy kroplą olejku eukaliptusowego.- Stearyna wymaga schłodzenia kostkami lodu. Twardą zeskrobiemy nożem, a pozostałość kilkakrotnie można przyprasować przez bibułę ciepłym żelazkiem.

Sprzątanie domu: domowe porady

Jeśli chcecie usunąć tłuste plamy z drewnianej podłogi, koniecznie użyjcie terpentyny i wody. Jajecznica nie przypali się, jeśli delikatnie oprószymy patelnię mąką. Trudno dostępne miejsca bez problemu wyczyścimy linijką owiniętą wilgotną szmatką, a gumę przyklejoną do dywanu usuniemy, schładzając ją kostką lodu.

Jak sprzątać dom? Krótkie podpowiedzi

Domowe porządki często nas przerażają. Mamy wizję wielogodzinnego sprzątania, które nie przyniesie pożądanego efektu. Tymczasem z porządkami można poradzić sobie szybko i sprawnie, pamiętając o kilku zasadach. Zobaczcie nasze galerie, w których znajdziecie masę cennych wskazówek na temat domowych porządków.

Czy sprzątanie mieszkania odchudza? | ESKA XD - Fit vlog #5