Czyszczenie fug: 4 domowe sposoby na czyste fugi

2016-03-14 15:31

Czyszczenie fug często sprawia kłopoty, ale tylko dlatego, że nie wiemy, jak to robić właściwie. Poznaj cztery domowe sposoby na czyszczenie fug między płytkami przy użyciu m.in. sody, pasty do zębów czy octu.

czyszczenie fugi
Autor: Piotr Mastalerz Czyść i myj regularnie płytki, a nie dopuścisz do silnego zabrudzenia fug.

Spis treści

  1. Czyszczenie fug: roztwór z octu i amoniaku
  2. Czyszczenie fug: nadtlenek wodoru i soda oczyszczona
  3. Czyszczenie fug: aktywny tlen do czyszczenia
  4. Czyszczenie fug: pasta do zębów
  5. Malowanie płytek, czyli szybki remont: GALERIE ZDJĘĆ

Świeżo położone lub pomalowane płytki zachwycają swoją czystością głównie za sprawą nieskazitelnych fug. Jednak białe fugi z czasem robią się żółte, co nie wygląda estetycznie. Często także mamy trudności z czyszczeniem fug po remoncie. Na szczęście są cztery sprawdzone domowe sposoby na to, jak czyścić fugi i przywrócić im dawny blask.

Przed zastosowaniem jakichkolwiek metod czyszczenia fug pamiętaj o tym, aby regularnie myć płytki. Zamiatając i myjąc powierzchnię, pozbywamy się brudu, który osadza się w zakamarkach, m.in. w fugach, i z czasem staje się trudny do usunięcia. Dzięki regularnemu sprzątaniu i myciu płytek czyszczenie fug będzie o wiele łatwiejsze.

Parownica Karcher

Autor: Materiały prasowe Karcher

Parownica SC 2 EasyFix Deluxe

Jak zadbać o porządek w domu bez stosowania szkodliwej chemii? Nie ma sensu powielać starych metod czyszczenia octem czy sodą. Warto postawić na rozwiązanie skuteczniejsze i lepsze – na czyszczenie parą. Parownice to bardzo wszechstronne urządzenia. Czyszczenie parą zapewnia higieniczną czystość i jak potwierdzają badania naukowe, parownica Kärcher usuwa 99,9% bakterii typowo występujących w domu. Mnogość akcesoriów i dodatkowe dysze to gwarancja wielu różnych zastosowań. Dysza do tapet pozwala usuwać stare tapety, a dysza do tekstyliów – odświeżać i prasować ubrania wiszące na wieszakach. Dysza do detali sprawdzi się zaś przy czyszczeniu fug.

Czyszczenie fug: roztwór z octu i amoniaku

Do czyszczenia fug można samodzielnie przygotować środek myjący. Świetnie sprawdzi się czyszczenie octem. W wiadrze lub dużej misce wymieszaj 2 litry ciepłej wody, 1/2 szklanki sody oczyszczonej, 1/3 szklanki amoniaku i 1/4 szklanki octu. Zwróć uwagę na to, czy soda oczyszczona dobrze się rozpuściła. Wlej roztwór do butelki do płynie po mycia szyb. Pojemnik zakończony sprayem ułatwi dotarcie do fug i najmniejszych zakamarków między płytkami.

Przy okazji kolejnego mycia fug możesz skorzystać z tej samej mieszaniny, pamiętaj jedynie, aby potrząsnąć butelką przed użyciem. Spryskaj niewielką powierzchnię i poczekaj 2-3 minuty, aż substancje zaczną działać na powierzchni fugi. Następnie wyszoruj fugi szczotką z twardym włosiem. Wilgotną szmatką wytrzyj kałuże brudnej wody i wyciśnij ją do osobnego pojemnika. Po zakończonej czynności czyszczenia fug użyj suchego mopa, którym przetrzesz całą powierzchnię podłogi.

Czyszczenie fug: nadtlenek wodoru i soda oczyszczona

Zanim przystąpisz do czyszczenia fug, umyj płytki w łazience wodą z detergentem. W małej misce zmieszaj nadtlenek wodoru z sodą oczyszczoną w celu wytworzenia gęstej pasty. Zadecyduj, jaka konsystencja najbardziej Ci odpowiada. Za pomocą szczoteczki rozprowadź mieszaninę na całej powierzchni fugi i zostaw ją na 5-10 minut. Po upływie tego czasu rozpocznij szorowanie fug małym pędzelkiem lub szczoteczką. Zastosuj dość silny nacisk, aby usunąć brud z fug. Jeżeli fugi wciąż nie są czyste, ponownie nałóż pastę i zostaw ją na kilka minut. Za pomocą wilgotnej szmatki lub mopa wytrzyj pozostałości pasty.

Czyszczenie fug: aktywny tlen do czyszczenia

Pozbądź się wszystkich powierzchniowych zanieczyszczeń i okruchów, które mogłyby sprawić, że czyszczenie fug będzie uciążliwe. Aktywny tlen do czyszczenia to związek wybielający, który rozpuszcza bakterie i brud. Zmieszaj go z ciepłą wodą i pozostaw do rozpuszczenia. Wlej mieszaninę do butelki po płynie do mycia szyb, aby łatwiej było Ci aplikować środek na fugi. Po rozpyleniu roztworu pozostaw go na 15-20 minut. Za pomocą szczoteczki do zębów wyszoruj fugi. Wytrzyj fugi suchym ręcznikiem. Jeśli wciąż dostrzegasz plamy na fugach, możesz ponownie spryskać je płynem i zostawić na godzinę lub dłużej.

Czyszczenie fug: pasta do zębów

Aby przywrócić fugom świeżość, możesz użyć białej pasty do zębów. Nałóż ją na szczoteczkę i wyszoruj fugi okrężnymi ruchami. Po zakończonej czynności, wystarczy umyć płytki wodą z płynem do mycia naczyń. Na koniec całą powierzchnię płytki i fugi należy wytrzeć do sucha.

Sprawdź też:

Soda oczyszczona - 10 pomysłów na jej zastosowanie >>>

Jak czyścić wiklinę? >>>

Jak wybielić i prać firanki >>>

Malowanie płytek, czyli szybki remont: GALERIE ZDJĘĆ

Zastanawiasz się, jak przeprowadzić szybki, tani, ale efektowny remont kuchni albo łazienki? Doskonałym pomysłem jest pomalowanie płytek. Zobacz, jak wygląda to w praktyce. Poniżej znajdziesz galerie zdjęć z inspirującymi realizacjami.

Czyszczenie syfonu w kabinie prysznicowej