Domowe sposoby: co można wyczyścić... ziemniakiem?

2015-02-05 8:52

Oto kilka domowych sposobów na czyszczenie różnego rodzaju przedmiotów ziemniakiem! Ziemniak to jedno z najpopularniejszych warzyw w naszym kraju. Przez wieki nauczyliśmy się robić z niego dodatki do dań głównych, zapiekanki, sałatki, a nawet desery. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że ziemniaków można używać także do... czyszczenia!

Spis treści

  1. Czyszczenie ziemniakiem: lustra, sztućce, kryształ, mosiądz i linoleum
  2. Sprawdź też:
  3. soda oczyszczona do sprzątania >>>
  4. ekologiczne środki czystości >>>

Ziemniaki to jedne z naszych ulubionych warzyw – są smaczne i lekkostrawne, mogą pochwalić się bardzo małą kalorycznością, a także zawartością tłuszczu, ponadto nasze organizmy łatwo przyswajają zawarte w nich związki. Ale to nie wszystko! Właściwości ziemniaków sprawiają, że warzywa te doskonale nadają się do czyszczenia różnego rodzaju przedmiotów. Oto kilka domowych sposobów na alternatywne użycie ziemniaka!

Czyszczenie ziemniakiem: lustra, sztućce, kryształ, mosiądz i linoleum

Jeśli odziedziczyłeś po mamie lub babci stare lustro, które z biegiem lat zdążyła ściemnieć i stracić swój blask, możesz skutecznie wyczyścić je przy pomocy ziemniaków. Wystarczy, że obierzesz i utrzesz na tarce kilka surowych ziemniaków, powstałą papką przetrzesz taflę lustra, a następnie ją wypolerujesz. Alternatywą jest przecieranie lustra połówką ziemniaka. Masą ziemniaczaną wyczyścisz także przedmioty z miedzi. Dodajemy do niej nieco soku z cytryny lub kwasku cytrynowego, dokładnie mieszamy, pokrywamy nią miedziany przedmiot i pozostawiamy do wyschnięcia. Następnie usuwamy powstałą skorupkę i myjemy przedmiot ciepłą wodą lub spirytusem. Woda z ugotowanych ziemniaków doskonale nadaje się do mycia mocno zabrudzonego linoleum oraz sztućców ze srebra i stali nierdzewnej.

Sprawdź też:

soda oczyszczona do sprzątania >>>

ekologiczne środki czystości >>>

Dlatego też następnym razem, gdy będziesz przygotowywać ziemniaki do obiadu, nie wylewaj wody z garnka po ich ugotowaniu, tylko użyj jej do wyczyszczenia linoleum albo zanurz w niej sztućce i gotuj na niewielkim ogniu przez 10 minut. Po wyjęciu z garnka, sztućce należy wypolerować. Woda po ziemniakach stanowi też naturalny nawóz dla kwiatów doniczkowych, możesz więc używać jej do podlewania roślin w swoim domu. Warto zachować także czyste ziemniaczane obierki – włóż je do wody, a razem z nimi kryształ i potrzymaj w garnku (bez gotowania!) przez trzy godziny. Po wyjęciu kryształowych naczyń z wody wypoleruj je, a nabiorą cudownego blasku. Rozcieńczony wodą sok z kilku surowych ziemniaków możesz wykorzystać natomiast do skutecznego i bezpiecznego wyprania ubrań lub dodatków dekoracyjnych z ciemnego jedwabiu.