Domowe sposoby: co można wyczyścić... ziemniakiem?

2015-02-05 8:52

Oto kilka domowych sposobów na czyszczenie różnego rodzaju przedmiotów ziemniakiem! Ziemniak to jedno z najpopularniejszych warzyw w naszym kraju. Przez wieki nauczyliśmy się robić z niego dodatki do dań głównych, zapiekanki, sałatki, a nawet desery. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że ziemniaków można używać także do... czyszczenia!

Spis treści

  1. Czyszczenie ziemniakiem: lustra, sztućce, kryształ, mosiądz i linoleum
  2. Sprawdź też:
  3. soda oczyszczona do sprzątania >>>
  4. ekologiczne środki czystości >>>

Ziemniaki to jedne z naszych ulubionych warzyw – są smaczne i lekkostrawne, mogą pochwalić się bardzo małą kalorycznością, a także zawartością tłuszczu, ponadto nasze organizmy łatwo przyswajają zawarte w nich związki. Ale to nie wszystko! Właściwości ziemniaków sprawiają, że warzywa te doskonale nadają się do czyszczenia różnego rodzaju przedmiotów. Oto kilka domowych sposobów na alternatywne użycie ziemniaka!

Czyszczenie ziemniakiem: lustra, sztućce, kryształ, mosiądz i linoleum

Jeśli odziedziczyłeś po mamie lub babci stare lustro, które z biegiem lat zdążyła ściemnieć i stracić swój blask, możesz skutecznie wyczyścić je przy pomocy ziemniaków. Wystarczy, że obierzesz i utrzesz na tarce kilka surowych ziemniaków, powstałą papką przetrzesz taflę lustra, a następnie ją wypolerujesz. Alternatywą jest przecieranie lustra połówką ziemniaka. Masą ziemniaczaną wyczyścisz także przedmioty z miedzi. Dodajemy do niej nieco soku z cytryny lub kwasku cytrynowego, dokładnie mieszamy, pokrywamy nią miedziany przedmiot i pozostawiamy do wyschnięcia. Następnie usuwamy powstałą skorupkę i myjemy przedmiot ciepłą wodą lub spirytusem. Woda z ugotowanych ziemniaków doskonale nadaje się do mycia mocno zabrudzonego linoleum oraz sztućców ze srebra i stali nierdzewnej.

Sprawdź też:

soda oczyszczona do sprzątania >>>

ekologiczne środki czystości >>>

Dlatego też następnym razem, gdy będziesz przygotowywać ziemniaki do obiadu, nie wylewaj wody z garnka po ich ugotowaniu, tylko użyj jej do wyczyszczenia linoleum albo zanurz w niej sztućce i gotuj na niewielkim ogniu przez 10 minut. Po wyjęciu z garnka, sztućce należy wypolerować. Woda po ziemniakach stanowi też naturalny nawóz dla kwiatów doniczkowych, możesz więc używać jej do podlewania roślin w swoim domu. Warto zachować także czyste ziemniaczane obierki – włóż je do wody, a razem z nimi kryształ i potrzymaj w garnku (bez gotowania!) przez trzy godziny. Po wyjęciu kryształowych naczyń z wody wypoleruj je, a nabiorą cudownego blasku. Rozcieńczony wodą sok z kilku surowych ziemniaków możesz wykorzystać natomiast do skutecznego i bezpiecznego wyprania ubrań lub dodatków dekoracyjnych z ciemnego jedwabiu.

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE