Domowe sposoby: jak czyścić wiklinę?

2018-06-26 19:13

Nie wiesz, jak czyścić wiklinę? Oto kilka domowych sposobów! Pamiętaj, że wiklina jest bardzo specyficznym materiałem – szybko się kurzy, matowieje i szarzeje pod wpływem wilgoci, a gdy zostanie wystawiona na działanie słońca – ciemnieje. By zadbać o dobrą kondycję wiklinowych wyrobów, należy w odpowiedni sposób o nie dbać. Zastanawiasz się, co zrobić, by przywrócić pierwotną barwę pociemniałym wiklinowym dodatkom dekoracyjnym lub meblom? Podpowiadamy, jak wyczyścić wiklinowe meble.

Spis treści

  1. Jak czyścić wiklinę: sól, cytryna, soda oczyszczona, woda utleniona lub ocet
  2. Meble wiklinowe w mieszkaniu: zobacz najpiękniejsze aranżacje

Jak czyścić wiklinę? Dbanie o lakierowane wyroby z wikliny (takie jak meble wiklinowe) jest proste – wystarczy regularnie je odkurzać i przecierać wilgotną ściereczką. Jednak mycie nielakierowanych mebli, wiklinowych koszy, pojemników i innego rodzaju wyrobów wiklinowych za pomocą wody lub wody z mydłem przynosi więcej szkody niż pożytku. Pod wpływem wilgoci wiklina szarzeje i matowieje. Zdarza się również, że wiklinowe przedmioty tracą swój pierwotny kolor – ciemnieją, a nawet pokrywają się czarnymi plamami, będącymi wynikiem zachodzących na ich powierzchni procesów pleśniowych. Istnieje jednak kilka domowych sposobów na skuteczne i bezpieczne czyszczenie wiklinowych mebli i wiklinowych dodatków oraz na przywrócenie im pierwotnego blasku. Wystarczy kilka podstawowych produktów kuchennych!

Jak czyścić wiklinę: sól, cytryna, soda oczyszczona, woda utleniona lub ocet

Delikatnie zabrudzone wyroby z wikliny można wyczyścić za pomocą sody oczyszczonej lub cytryny. Istnieją dwa sposoby – możemy przetrzeć wiklinę plasterkami cytryny, a następnie zmyć wodą za pomocą szczotki (na przykład ryżowej) i wysuszyć suszarką albo wyczyścić ją szczotką maczaną w roztworze z litra ciepłej wody i 2 łyżeczek sody oczyszczonej, a następnie wysuszyć. Jeśli nie dysponujesz sodą, możesz z powodzeniem zastąpić ją solą kuchenną (4 łyżeczki), z kolei zamiast cytryny można użyć rozpuszczonego w wodzie kwasku cytrynowego (1 czubata łyżeczka na litr wody).

Nie przegap: Jak czyścić rattan? Domowe sposoby >>>

Skutecznym sposobem jest też czyszczenie wikliny roztworem wody i octu (1 łyżka octu na litr wody). Bardzo brudne wiklinowe dodatki i meble należy najpierw wyszorować na sucho szczotką, a następnie dokładnie umyć mieszanką wody (litr), wody utlenionej (4 łyżki) i soku z cytryny (4 łyżki) lub kwasku cytrynowego (2 łyżeczki).

By przywrócić wiklinie ładną barwę, zastosuj roztwór wody (litr) z dodatkiem amoniaku (4 łyżki) i soli (łyżka). Po wyszorowaniu mebla czy dodatku dekoracyjnego należy dokładnie zebrać ściereczką powstały brud, a następnie wypłukać i wysuszyć wiklinę. Wyroby z tego materiału najlepiej jest suszyć suszarką lub pozostawić do wyschnięcia w przewiewnym miejscu, ale nie bezpośrednio na słońcu.

Zobacz też: Jak odnowić wiklinowe meble: malowanie mebli ogrodowych w stylu hampton [WIDEO] >>>

Meble wiklinowe w mieszkaniu: zobacz najpiękniejsze aranżacje

Z czym zestawić meble wiklinowe, żeby całość wyglądała stylowo? Zobaczcie aranżacje salonów z meblami wiklinowymi. Z pewnością znajdziecie w nich masę inspiracji!

Wiklinowy koszyk na piknik
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE