Smog: jak się chronić przed smogiem w domu? Poznaj proste sposoby

2021-12-23 8:07

Zimą, gdy stężenie smogu jest wysokie, szkodliwe pyły przenikają również do mieszkań. Dlatego warto wiedzieć, jak się chronić przed smogiem w domu. Z pomocą przychodzą różnorodne sprzęty, nowoczesne rozwiązania technologiczne, ale też odpowiednio wybrane rośliny, które oczyszczają powietrze.

Spis treści

  1. Wietrzenie mieszkania? Niekoniecznie...
  2. Ochrona przed smogiem – jonizator powietrza
  3. Jak się chronić przed smogiem? Dobry oczyszczacz powietrza
  4. Rośliny, które oczyszczają powietrze
  5. Jak się chronić przed smogiem? Okna do zadań specjalnych
  6. Farba oczyszczająca powietrze – czy warto?
  7. Ochrona przed smogiem na co dzień – odpowiednia dieta
  8. Sposoby na zdrowy dom - GALERIE ZDJĘĆ

Nawet gdy okna i drzwi są szczelne, do wnętrz i tak trafiają w pewnej ilości najszkodliwsze pyły PM2,5. Są niebezpieczne dlatego, że z płuc przenikają do krwiobiegu, a to podnosi ryzyko wielu chorób (m.in. płuc, oskrzeli, układu sercowo-naczyniowego). Na szczęście istnieją sposoby na to, by wyeliminować je z powietrza.

Wietrzenie mieszkania? Niekoniecznie...

Jeśli mamy informacje, że stężenie smogu na zewnątrz jest na wysokim, niebezpiecznym poziomie, lepiej ograniczyć wietrzenie do niezbędnego minimum, a najlepiej w ogóle tego nie robić. Możemy nieco zmniejszyć ogrzewanie, a także zadbać o dobrą wilgotność powietrza. Cząsteczki wody wiążą się bowiem z pyłami, które zyskują większą masę i opadają.

Ochrona przed smogiem – jonizator powietrza

Jonizator powietrza to urządzenie, które emituje tzw. jony ujemne do powietrza. One zaś łączą się ze szkodliwymi dla zdrowia jonami dodatnimi (np. cząsteczki kurzu, pyły i inne zanieczyszczenia), przez co te stają się większe i cięższe. Następnie opadają niżej, dzięki czemu ich nie wdychamy. Jonizator powietrza nie zapewnia oczywiście takiej skuteczności jak oczyszczacz, ale jest od niego o wiele tańszy. Trzeba tylko uważnie wczytać się w specyfikację techniczną i sprawdzić, czy jonizator przypadkiem nie wytwarza za dużo ozonu, który jest szkodliwy dla zdrowia.

Jak się chronić przed smogiem? Dobry oczyszczacz powietrza

Najważniejszy w oczyszczaczu powietrza jest filtr główny. W oczyszczaczach najczęściej stosuje się filtr HEPA, dzięki któremu szkodliwe cząsteczki pyłów (zwłaszcza PM2,5) zostają w zdecydowanej większości wyłapane. Najsprawniej działają filtry HEPA z oznaczeniami H13 i H14. Im wyższa liczba, tym lepsze właściwości filtrujące.

Zwykle filtr główny HEPA uzupełniony jest o dodatkowe – jak filtr węglowy, który wyróżnia się porowatą strukturą, skutecznie absorbuje nieprzyjemne zapachy oraz wyłapuje różne związki chemiczne, które mogą krążyć w powietrzu. Z kolei tzw. filtr przedwstępny zatrzyma największe zanieczyszczenia (takie jak chociażby sierść zwierząt). Nie trafią wtedy do filtra głównego, który dzięki temu mniej się będzie zużywał.

..  Mieszkanie dla alergika krok po kroku >>>

Rośliny, które oczyszczają powietrze

W domu warto mieć rośliny nie tylko dlatego, że pięknie wyglądają. To przede wszystkim naturalne źródło tlenu. Wiele roślin ma dodatkowe właściwości – np. pozwalają minimalizować szkodliwe działanie pól elektromagnetycznych. Świetnie sprawdzają się także do walki ze smogiem. Część roślin filtruje powietrze w pomieszczeniu, co przekłada się na obniżenie stężenia szkodliwych pyłów. Warto wymienić chociażby paproć nefrolepis, sansewierię, aglonemę, epipremnum złociste czy skrzydłokwiat.

Poznaj 11 roślin doniczkowych oczyszczających powietrze – prezentujemy je w galerii zdjęć poniżej.

Jak się chronić przed smogiem? Okna do zadań specjalnych

Szczelność okien jest szczególnie istotna w sezonie zimowym, bo przede wszystkim przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie. Ponadto nowoczesne okna wyposażone są w różnorodne nawiewniki, które jednocześnie zapewniają dobrą wentylację powietrza bez strat ciepła. Na takich oknach nie gromadzi się również w nadmiarze para wodna (a więc nie ryzykujemy, że pojawi się tam pleśń). Co jednak, jeśli na zewnątrz mamy alarmujące stężenie smogu? Dobrą odpowiedź stanowią nawiewniki sterowane manualnie. Na czas ataku smogu można zmniejszyć przepływ powietrza – wtedy mniej pyłów trafi do mieszkania.

Producenci okien idą jednak o krok dalej. Na przykład w nawiewnikach montowane są filtry antysmogowe, które nawet w 98% wyłapują większe pyły smogowe, czyli PM10. Z kolei wiosną można je wymienić na filtry antyalergiczne.

Farba oczyszczająca powietrze – czy warto?

Producenci farb polecają także produkty, które dzięki aktywnym składnikom przy okazji oczyszczają powietrze. Tyle że chodzi zwłaszcza o formaldehyd, czyli gaz, który w dużym stężeniu ma działanie toksyczne. W mieszkaniach niestety często się pojawia – jego źródło stanowią np. różnorodne farby, lakiery, żywice, a także wykładziny, tapety czy dym papierosowy. Farby oczyszczające warto więc stosować w pokoju dziecka czy sypialni. Pamiętajmy jednak, że nie pomogą one walczyć ze smogiem, ponieważ nie wychwycą szkodliwych pyłów PM2,5 i PM10.

..  Pokój dziecka – inspiracje – GALERIE ZDJĘĆ >>>

Ochrona przed smogiem na co dzień – odpowiednia dieta

Co jeść, gdy na zewnątrz szaleje smog? Przede wszystkim produkty z dużą zawartością kwasów omega-3. Te korzystne dla zdrowia substancję osłabiają oddziaływanie zanieczyszczonego powietrza zwłaszcza na układ krwionośny. Kwasy omega-3 znajdziemy np. w rybach, orzechach, oleju rzepakowym, pestkach dyni czy ziarnach lnu. Ponadto warto dbać o odpowiednie dostarczanie do organizmu witamin B6, B12, C oraz E.

Sposoby na zdrowy dom - GALERIE ZDJĘĆ