Jak szybko posprzątać mieszkanie? Dom łatwy do sprzątania. Praktyczne porady

2023-11-09 10:56

Zachowanie czystego i schludnego mieszkania to nie lada wyzwanie, szczególnie w obecnych czasach, gdy tempo życia przyspieszyło a w domu nie tylko odpoczywamy, ale często także pracujemy. Kluczem do konsekwentnie czystego wnętrza nie jest wyłącznie częste porządkowanie, ale przede wszystkim urządzenie mieszkania w taki sposób, żeby sprzątanie było łatwe. Radzimy, jak to zrobić!

Sprzatanie domu
Autor: serwis prasowy marki Meraki

Wiemy, że regularne sprzątanie to podstawa, ale bądźmy szczerzy - nie każdy ma czas i chęci na to, by codziennie czyścić każdy metr naszego domu. Jeśli zależy nam na wygodzie i ograniczeniu bałaganu - albo jego widoczności - do minimum, należy zaprojektować mieszkanie tak, by łatwo utrzymać w nim porządek. Poniżej zebraliśmy najpopularniejsze porady dotyczące tego tematu.

Jaka podłoga do mieszkania w bloku?

Podłoga to fundament mieszkania, a wybór właściwego typu może znacząco wpłynąć na łatwość utrzymania mieszkania w czystości.

  • Zrezygnuj z wykładzin. Są przytulne, ale łatwo zbierają i gromadzą kurz oraz inne zabrudzenia. Dobrą alternatywą będą dywany, ale tylko te niewielkich rozmiarów. Łatwo wrzucić je do pralki i wyprać, bez konieczności oddawania ich do pralni lub zamawiania prania mechanicznego. W ostateczności - bez żalu można je też wymienić na nowe.
  • Drewno, choć piękne i trwałe, nie jest najlepszym rozwiązaniem, jeśli zależy nam na rzadkim sprzątaniu. Rozlane napoje, piach i żwir przyniesione z zewnątrz, okruszki i sierść zwierząt - wszystko to może łatwo zniszczyć lub zarysować drewnianą podłogę. Bardzo łatwo chłonie też ona wodę, może zostać wypaczona lub spuchnąć.
  • Dobrą alternatywą są więc panele winylowe, laminowane, a także płytki ceramiczne. Są one łatwe w utrzymaniu w czystości i odporne na działanie nawet silnych detergentów. Większość z nich można myć także mopem parowym - niestraszne im więc poważne zabrudzenia. Wybierzmy jednak panele wysokiej jakości: odporne na ścieranie i przebarwienia, o właściwościach antystatycznych i antypoślizgowych.
  • Kolor i wzór mają znaczenie. Unikajmy czystej bieli i czerni, niezależnie od materiału: na takiej podłodze widać każdy włos, a na ścianie - każde zarysowanie, odbarwienie czy odprysk. Podobnie wyglądają niestety powierzchnie lakierowane na wysoki połysk. Nawet drobne zabrudzenie od razu rzuca się w oczy. Zupełnie inaczej prezentują się natomiast powierzchnie niejednolite i wzorzyste, np. ze słojami, imitujące marmur czy kamień: w ich przypadku bardzo łatwo ukryć ewentualne niedoskonałości.
  • Jeśli na podłogach planujemy płytki ceramiczne, wybierzmy dobrej jakości fugi epoksydowe. Są łatwiejsze w czyszczeniu od tradycyjnych cementowych.
Panele podłogowe Kronospan
Autor: Kronospan Panele winylowe świetnie naśladują wygląd drewnianej podłogi - możemy także układać je na ogrzewaniu podłogowym

Proste i trwałe meble

Wygląd to nie wszystko. Jeśli zależy nam na mieszkaniu, w którym łatwo utrzymać porządek, powinniśmy kierować się także funkcjonalnością. Oraz postawić na styl minimalistyczny.

  • Jeśli kanapa, to nie z tkaniny czy puchatej tapicerki. Wykończenie ze skóry sprawdzi się znacznie lepiej. To materiał łatwy do wytarcia i bardziej odporny na plamy niż tkaniny. Jeśli nie przepadamy za chłodną fakturą, koniecznie kupmy specjalne pokrowce na kanapy czy fotele, możliwe do ściągania i prania.
  • Meble niestojące bezpośrednio na podłodze. Nóżki to nie tylko dodatkowa ozdoba, ale także duże udogodnienie. Dzięki uniesieniu dolnej podstawy mebla, łatwo odkurzymy i umyjemy podłogę pod nimi, bez uciążliwego przesuwania i podnoszenia ciężkiej kanapy czy szezlongu.
  • Meble z miejscem do przechowywania. To praktyczne rozwiązanie nie tylko na małej przestrzeni. W komorze kanapy możemy łatwo schować poduszki i koce, a także zabawki czy nawet pufy i podnóżki. 
  • Meble z zamykanymi drzwiczkami. Im mniej przedmiotów "na wierzchu" tym mniejszy bałagan. Zrezygnuj z otwartych półek i szafek pozbawionych drzwi. Wyglądają pięknie, ale zbierają kurz i są trudne w sprzątnięciu - zwłaszcza, gdy są zawieszone wysoko. Jeśli zależy nam na wyeksponowaniu dekoracji, zdjęć czy kolekcji, wybierzmy gabloty lub szklane drzwiczki.
Sprzątanie w domu
Autor: GettyImages

Praktyczna łazienka i kuchnia

Te dwa pomieszczenia wymagają najczęstszego porządkowania. Projektujmy je więc z myślą nie tylko o wygodzie gotowania czy codziennych czynności przed lustrem, ale także wygodnego sprzątania.

  • Bezspoinowe blaty. Wybierajmy blaty, które są gładkie i w jak największym formacie, aby uniknąć gromadzenia się brudu i okruchów w szczelinach.
  • Urządzenia, które czyszczą się same. Urządzanie wyposażone w funkcje samoczyszczenia (np. piekarniki, ekspresy do kawy, mikrofalówki) są nieco droższe, ale bez wątpienia warte swojej ceny. Znacznie ograniczają czas spędzony na szorowaniu przypalonego wnętrza. 
  • Zarówno w kuchni, jak i w łazience, wybierajmy baterie i armaturę ze specjalną powłoką, która zapobiega osadzaniu się kamienia. 
  • Ścianę nad blatem i po jego bokach zabezpieczmy szkłem, płytkami ceramicznymi lub specjalnymi panelami odpornymi na wysokie temperatury. 
  • Zlew ceramiczny, choć odstrasza ceną, jest odporny na odbarwienia i zarysowania, a jego czyszczenie nie sprawia żadnych kłopotów i nie wymaga stosowania intensywnych środków chemicznych.
  • W kuchni unikaj nadmiaru naczyń i gadżetów kuchennych. Im mniej rzeczy na blatach, tym łatwiej utrzymać porządek.
  • Szuflady zamiast szafek. To podstawa mieszkania, w którym łatwo utrzymać porządek. Szuflady są wygodniejsze w obsłudze
  • Umywalka montowana na blacie, chociaż efektowna, jest trudna w posprzątaniu. Brud zbiera się w zakamarkach pod nią, tuż przy linii blatu, nawet jeśli równo zasilikonujemy newralgiczne przestrzenie. Lepiej zrezygnować z takiego rozwiązania, tak samo jak z baterii montowanych na ścianie, w odległości od miski umywalki - zachlapania i zacieki gwarantowane.
  • Przy górnych szafkach kuchennych nie zostawiajmy pustej przestrzeni przy suficie. To miejsce trudne do posprzątania, na górach szafek zbiera się też kurz i tłuszcz, co tworzy powłokę uporczywą do dokładnego umycia. "Pociągnijmy" szafki aż do suiftu - zyskamy także dzięki temu dodatkową przestrzeń do przechowywania rzadziej używanych przedmiotów.

Dom łatwy do sprzątania - porady

Co jeszcze możemy zrobić, by urządzić nasze mieszkanie było zawsze uporządkowane?

  • Ogranicz obecność tekstyliów, takich jak zasłony, poduszki i obrusy. Mniej materiałów = mniej kurzu, prania i prasowania.
  • W projekcie mieszkania uwzględnijmy dużą szafę albo schowek na środki czystości. Miejsce powinno być wysokie i ergonomicznie urządzone. Pamiętajmy o doprowadzeniu prądu i umieszczenie minimum dwóch gniazdek. Pozwoli to na podpięcie do ładowania np. odkurzacza pionowego lub myjki. Dzięki takiej przestrzeni unikniemy mało estetycznych dodatków do mieszkania - mopa w łazience, złożonej suszarki do ubrań wsuniętej za lodówkę czy wiaderek ustawionych w kącie kuchni.
  • Zastanów się nad inwestycją w suszarkę elektryczną lub pralko-suszarkę. Nie tylko usprawnisz proces prania, ale także ograniczysz roznoszenie w powietrzu kurzu i drobinek z materiałów z ubrań.
  • Meble ustaw tak, by ułatwić sprzątanie robotowi odkurzającemu. Nowoczesne modele potrafią nawigować nawet w skomplikowanym otoczeniu, ale im prostsza przestrzeń tym efektywniejsze i szybsze odkurzanie, bez potrzeby poprawek.
  • Farby zmywalne to nasz przyjaciel. Większość producentów ma w swojej ofercie farby lateksowe lub nawet te z domieszką teflonu, które są odporne na nawet mocne zmywanie, zachowując przy tym intensywny kolor.
Sprzątanie w domu
Autor: GettyImages

Zaprojektowanie mieszkania mając na uwadze łatwość sprzątania wymaga wielu kompromisów. Gra jest jednak warta świeczki: jeśli dobrze ustalimy priorytety, uzyskamy mieszkanie stylowe, zaaranżowane zgodnie z naszymi wyobrażeniami o idealnym domu, a przy tym wygodne do posprzątania. Uwzględnienie nawet kilku sugestii z powyższego poradnika znacząco ułatwi utrzymanie porządku, a nasz dom przy minimalnym wysiłku pozostanie czysty. Pamiętajmy, że celem nie jest posiadanie stale nieskazitelnego mieszkania, a stworzenie przestrzeni, w której przyjemnie i wygodnie będzie się nam żyć.