Budżet domowy. Gdzie i jak szukać oszczędności? Praktyczne rady

2022-01-13 12:41

Budżet domowy zawsze warto mieć pod kontrolą – dobre prowadzenie osobistych finansów może pomóc zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale również nerwy. Jak zabrać się za planowanie domowego budżetu? Jak skutecznie zacząć oszczędzać pieniądze? Przygotowaliśmy kilka praktycznych porad, które wam w tym pomogą.

Budżet domowy. Gdzie i jak szukać oszczędności? Praktyczne rady
Autor: fizkes/GettyImages

Budżet domowy: przeanalizuj swoje wydatki

Dobra organizacja, nie tylko w kwestii pieniędzy, to świetny sposób na uniknięcie wielu problemów i przykrych sytuacji. Gdy nasze finanse nie mają przed nami żadnych tajemnic, dużo łatwiej jest nad nimi panować.

Dlatego pierwszym krokiem do podreperowania domowego budżetu jest skrupulatna analiza wydatków. Jak się za to zabrać? Skutecznym sposobem będzie w tym przypadku założenie zeszytu lub arkusza kalkulacyjnego ze wszystkimi miesięcznymi wydatkami.

W zeszycie powinny się znaleźć stałe miesięczne opłaty, takie jak: rachunki za prąd/gaz itd., bilety miesięczne, benzyna, różne subskrypcje, np. Netflix, HBO Go, Amazon Prime itd. Oprócz tego, przez miesiąc wpisujmy do zeszytu kwoty, które wydaliśmy na jedzenie, kosmetyki, przyjemności i co najważniejsze – zacznijmy zbierać paragony oraz rachunki. Najlepiej będzie, gdy umieścimy je w jednej kopercie, wtedy na pewno nie zginą.

Po pierwszym miesiącu powinniśmy mieć jasny obraz tego, na co wydajemy pieniądze. Może się okazać, że na kawy na mieście czy posiłki w pracy wydajemy kilkaset złotych, podobnie na ubrania, których nie nosimy lub gadżety, o których zapominamy po tygodniu.

Mając przed sobą twarde fakty dużo trudniej jest się oszukiwać… Musimy przeanalizować swoje wydatki i być ze sobą brutalnie szczerzy: czy któreś z nich możemy wyeliminować? Czy nasz budżet domowy ucierpi, gdy zrezygnujemy z zakupu tej konkretnej rzeczy? Dla niektórych to będzie najtrudniejszy etap na drodze do oszczędzania, ale niestety nie możemy go pominąć.

Gdy już zaznajomimy się z naszymi zakupowymi nawykami, czas zastanowić się, jak możemy podreperować domowy budżet i jak znaleźć nowe, lepsze nawyki finansowe.

domowy budżet i oszczędzanie pieniędzy
Autor: pexels.com

Jak zaplanować domowy budżet? Wskazówki

Planowanie domowego budżetu na początku może sprawić nam nieco trudności, zwłaszcza gdy nie jesteśmy przyzwyczajeni do skrupulatnego kontrolowania swoich wydatków. By zaplanować domowy budżet, możemy skorzystać z tego samego zeszytu lub nowego pliku arkusza kalkulacyjnego.

W tabelce powinny znaleźć się m.in.:

  • stałe, miesięczne wydatki (np. czynsz, rata kredytu, rachunki, bilety, karnet na siłownię),
  • kwota przeznaczona na jedzenie, kosmetyki, środki czystości,
  • zaplanowane wydatki na dany miesiąc (np. wizyta u dentysty, urodziny partnera, wycieczka szkolna dziecka, fryzjer),
  • oszczędności (odkładane np. na konto oszczędnościowe),
  • przyjemności (np. książka, nowa para butów).

Wyodrębnienie tego typu kategorii pomoże nam łatwiej zapanować nad miesięcznymi wydatków. Wystarczy, że przypiszemy je do odpowiedniego miejsca w tabelce. Nie bez znaczenia jest kolejność poszczególnych kategorii: to bardzo ważne, by na pierwszym miejscu zadbać o stałe wydatki, takie jak czynsz czy spłata kredytu oraz odłożyć konkretną ilość pieniędzy na zakup żywności, kosmetyków i środków czystości na dany miesiąc.

Jeśli wiemy, że w ciągu następnego miesiąca mamy zaplanowane wizyty u lekarza, mechanika czy inne wydatki, których jesteśmy świadomi, taka wiedza pozwoli nam lepiej rozplanować budżet domowy na dany miesiąc.

Nie zapominajmy też o odłożeniu drobnej kwoty na konto oszczędnościowe – nawet 100 złotych wpłacanych na konto miesięcznie po roku daje wcale niemałą sumę 1200 złotych. Jest to również dodatkowe zabezpieczenie w przypadku nagłego, niespodziewanego wydatku.

Na końcu listy, odrębną część tabelki warto przeznaczyć na tzw. listę marzeń. To tutaj możemy wpisywać wszystkie rzeczy, które chcielibyśmy sobie kupić, a których posiadanie nie jest kwestią priorytetową. Na przykład książka, nowa para butów, dywanik do łazienki czy zestaw kieliszków, który przykuł naszą uwagę w sklepie. Jeśli po rozplanowaniu całego budżetu, zostanie nam trochę „wolnych” pieniędzy, możemy przeznaczyć je na drobne przyjemności – nam przecież też coś się od życia należy :)

domowy budżet i oszczędzanie pieniędzy
Autor: pexels.com

Jak oszczędzać pieniądze? Sposoby na oszczędzanie

Wprowadzanie doraźnych zmian do domowego budżetu może okazać się niewystarczające – dużo efektywniejsze będzie dotarcie do źródeł finansowych problemów i zmiana naszych nawyków. Planowanie miesięcznych wydatków to pierwszy krok do uzdrowienia domowego budżetu. Poniżej znajdziecie inne, przydatne wskazówki, które pomogą nam oszczędzać pieniądze i wypracować nowe, pozytywne nawyki dotyczące osobistych finansów:

1. Rób zakupy online – dobrym pomysłem jest kupowanie większej ilości produktów online, ponieważ często są one tańsze niż w sklepach stacjonarnych. Zaopatrywanie się w zapas długoterminowych produktów takich jak konserwy, kasze, mąki, płatki owsiane itd. jest bardziej opłacalne niż kupowanie tych samych produktów doraźnie, co miesiąc. BONUS: możemy zapytać znajomych lub innych członków rodziny, czy nie chcą dołączyć się do zakupów, wtedy koszty dostawy rozłożą się na kilka osób, a nawet możemy zakwalifikować się do darmowej dostawy, jeśli przekroczymy określony przez sklep pułap cenowy!

2. Śledź aktualne promocje – to może być zaskakujące dla niektórych, ale nie wszystkie promocje są warte uwagi, niemniej dobrze jest orientować się, co oferują konkretne sklepy w danym czasie. Możemy zainstalować aplikację, w której znajdziemy aktualne gazetki sklepów i dyskontów – mając je w jednym miejscu, łatwiej przyjdzie nam analizować oferty i porównywać je między sobą.

3. Gotuj własne posiłki – okazjonalna wizyta w restauracji czy kawiarni nie nadwyręży znacznie naszego budżetu domowego, ale jeśli robimy to codziennie, może się okazać, że w skali miesiąca wydajemy na posiłki poza domem kilkaset złotych! Dużo tańszą i zdrowszą opcją jest przygotowywanie jedzenia w domu. Możemy robić to wieczorem przed pójściem spać lub rano – wystarczy wstać wcześniej, nawet 15 minut, by zaparzyć kawę do termosu i zrobić sobie kanapkę do pracy.

4. Nie wychodź do sklepu bez listy zakupów – gdy spacerujesz po sklepie bez celu, na pewno kupisz rzeczy, których nie potrzebujesz. Jeśli jednak masz przygotowaną listę konkretnych produktów, które musisz kupić – istnieje duża szansa, że do domu wrócisz tylko z rzeczami, których naprawdę potrzebujesz.

5. Pozbądź się tego, czego nie używasz – nieważne, czy jest to kolejna subskrypcja platformy streamingowej, dziesiąta para takich samych butów (których i tak nie nosisz), czy karnet na siłownię, z którego jeszcze nie skorzystałeś – impulsywne i bezmyślne kupowanie przedmiotów i usług to duże obciążenie dla domowego budżetu. Dlatego warto co jakiś czas zrobić rachunek sumienia. Istnieje wiele stron internetowych czy aplikacji, gdzie możemy sprzedać nieużywane rzeczy (nawet ubrania) i zyskać dodatkową gotówkę.

6. Badaj się i odwiedzaj dentystę regularnie – zdrowie jest najważniejsze i jeśli zaczyna szwankować, często cierpią na tym również nasze finanse. Odkładana na kolejny miesiąc wizyta u dentysty może kosztować nas później kilkaset, a nawet kilka tysięcy złotych. A przecież wystarczyłoby skontrolować stan uzębienia 2 razy w roku.

Jak widzimy sposobów na domowy budżet i oszczędzanie jest mnóstwo. Liczą się przede wszystkim chęci i skrupulatne podejście do całej sprawy. Gdy przeznaczymy czas i energię na poprawę osobistych finansów, na pewno nie pożałujemy!

Jak nauczyć dziecko oszczędzania