Domowa siłownia: jak urządzić siłownię w domu?

2018-10-30 15:15

Siłownia w domu? Tak! To temat zarówno dla panów, jak i pań, które niedrogim kosztem mogą przygotować w swoim mieszkaniu prawdziwe miejsce do codziennych ćwiczeń. Czy to możliwe nawet na niewielkim metrażu? Oczywiście, wystarczy mieć trochę chęci i dobry plan działania.

Domowa siłownia
Autor: oneinchpunch / GettyImages

Spis treści

  1. Domowa siłownia: projekt
  2. Domowa siłownia: co potrzebne?
  3. Siłownia w domu: co kupić?
  4. Domowa siłownia: jak zrobić?
  5. Domowa siłownia: zestaw
  6. Domowa siłownia: koszt
  7. Domowa siłownia: co kupić, by nie stracić?

Domowa siłownia: projekt

Mała siłownia w domu to odpowiedź na potrzeby wielu osób, które nie chcą tracić czasu na dojazdy do klubów sportowych lub zwyczajnie nie lubią ćwiczyć wśród innych. Siłownia w mieszkaniu to szansa na to, aby móc zrobić trening o każdej porze bez konieczności wychodzenia w domu w chłodne, jesienne wieczory. Skoro to same plusy, zacznijmy planować!

Jeżeli mieszkanie ma nieco większy metraż (minimum 40 mkw.), można przygotować siłownię z prawdziwego zdarzenia. Co będzie potrzebne? Odrobina miejsca – jakieś 1,5 metra przestrzeni w wybranym pomieszczeniu, a do tego odrobina miejsca w szafie. Dobrze zaprojektować jedno miejsce, w którym będziemy uprawiać sport. Może to być salon, ale również sypialnia; najważniejsze, by nie musieć usuwać zbyt wielu rzeczy przed rozpoczęciem treningu.

Nie zawsze jednak domowe siłownie mieszczą się w niewielkich mieszkaniach. Czasem powstają w domu jednorodzinnym i wówczas mamy o wiele większe pole do popisu – siłownia w domu może zostać zaprojektowana w pokoju, w którym zgromadzimy sprzęt i zadbamy o odpowiednią aranżację przestrzeni. Przedstawimy wam zarówno pomysł na urządzenie siłowni w małym mieszkaniu, jak i w domu.

..  Jak urządzić pokój krok po kroku? Poradnik >>>

Domowa siłownia: co potrzebne?

Minisiłownia w domu, a więc co kupić, aby nawet w niewielkim mieszkaniu móc ćwiczyć? Zacznijmy od rzeczy najbardziej podstawowych, takich jak mata do ćwiczeń – pozwoli na efektywne treningi z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała. Warto zadbać również o skakankę (zajmuje mało miejsca), hantle o różnym ciężarze, rozkładany step (z łatwością schowamy go w szafie) oraz steper, który schowamy pod łóżkiem. Mając do dyspozycji taki sprzęt, możemy wykonywać bardzo zróżnicowane zestawy ćwiczeń.

Siłownia w domu: co kupić?

Jeżeli uda nam się znaleźć w niewielkim mieszkaniu odrobinę więcej miejsca, doskonałym zakupem będzie orbitrek, który umożliwi ćwiczenia aerobowe, wprawiające w ruch całe ciało. Nieco mniej miejsca zajmie rowerek, który również pozwoli spalać kalorie i rozgrzać ciało przed ćwiczeniami. Taki sprzęt sprawi, że siłownia w pokoju będzie przypominała profesjonalny klub sportowy.

Polecamy również zakup zestawu sztang – jeden gryf łamany (krótki), dwa małe gryfy na hantle plus szesnaście talerzy (łącznie czterdzieści siedem kg) to koszt zaledwie 130 zł w sklepach internetowych. Cały pakiet nie zajmuje wiele miejsca, można go trzymać w szafie, a umożliwi on wykonywanie ćwiczeń na wszystkie partie mięśniowe.

..  Domowe biuro – pomysły aranżacyjne >>>

Domowa siłownia: jak zrobić?

Urządzając siłownię nie w mieszkaniu, ale w domu, nie musimy wcale aranżować piwnicy, choć tam również może powstać świetne miejsce do ćwiczeń. Mając do dyspozycji większą przestrzeń, zaprojektujmy ją od podstaw. Podłogę warto wyścielić gumowymi matami (w kształcie puzzli), które sprawią, że podłoże stanie się stabilne i antypoślizgowe. Ściany dobrze jest odpowiednio zabezpieczyć. Można pokryć je betonem, aby były odporne na otarcia. Dobrym pomysłem jest również zainstalowanie drewnianych drabinek, które służą do wykonywania wielu ćwiczeń.

Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na dobre oświetlenie, aby dotrzeć w każdy zakamarek domowej siłowni.

Domowa siłownia: zestaw

Pora na zakup sprzętu – na dobry początek warto zaopatrzyć się w zestaw sztang i hantli wraz z ławeczką (ceny zaczynają się już od 400 zł). Świetnym i uniwersalnym rozwiązaniem będzie zakup domowego atlasu w wersji mini (już od 500 zł) lub bardziej rozbudowanej opcji (od 1500 zł w górę). Należy zadbać również o aeroby, a więc zaopatrzyć się w orbitrek, bieżnię lub rowerek. Nie zapominajmy o piłce do pilatesu, matach, drążkach do podciągania i worku treningowym, który zwisa z sufitu.

Domowa siłownia: koszt

Siłownia w mieszkaniu może kosztować niewiele w swojej podstawowej wersji: mata 20 zł, hantelki 20 zł (jedna para), piłka do pilatesu 40 zł, skakanka 18 zł, steper 150 zł. To łączny koszt ok. 250 zł. Za nowy, wysokiej klasy orbitrek zapłacimy ok. 2000 zł, za używany w dobrym stanie – od 700 zł w górę.

Profesjonalna siłownia w domu to właściwie... nieograniczony budżet. Przyda się atlas (ok. 1500-4500 tys. zł), wyciąg bramowy (ok. 800 zł), ławeczka (ok. 300 zł), zestaw sztang (od 130 zł), a także wyposażenie, o którym wspominaliśmy przy okazji projektowania. Na aukcjach internetowych można odkupić gotowe zestawy, które zaczynają się od 1100 zł, a kończą na kilkunastu tysiącach. To oczywiście opcja dla osób, które naprawdę kochają sport.

Domowa siłownia: co kupić, by nie stracić?

Akurat tym nie warto się przejmować. Zakup sprzętu do domu zawsze się zwróci, jeżeli zrezygnujemy z karnetu na siłownię. W skali roku na karnety fitness wydajemy od 800 do nawet 1900 zł, a domowa siłownia może służyć przez długie lata. Warto spróbować!