Tych rzeczy pod żadnym pozorem nie wkładaj do zmywarki. Oto dlaczego

2023-03-06 15:16

Nie wszystkie naczynia można umyć w zmywarce. Delikatne materiały lub źle reagujące na wodę i wysokie temperatury powinny być myte ręcznie. Sprawdź, jakie naczynia nigdy nie powinny znaleźć się w zmywarce.

zmywarka
Autor: getty images

Jakich naczyń nie wolno myć w zmywarce?

Większość naczyń możemy bez obaw myć w zmywarce. Istnieje jednak kilka wyjątków – to przede wszystkim naczynia i przedmioty kuchenne wykonane z delikatnych materiałów. Wysoka temperatura panująca w zmywarce oraz nadmierny kontakt z wodą i chemicznymi detergentami może uszkodzić niektóre powierzchnie. Oto 7 naczyń, które lepiej myć ręcznie:

1. Drewniane naczynia

Drewniane deski do krojenia czy sztućce źle znoszą kontakt z gorącą wodą. Wysoka temperatura oraz duże ilości wody sprawiają, że pęcznieją i pękają. By zapewnić dłuższe życie drewnianym przedmiotom kuchennym, powinniśmy myć je ręcznie i regularnie impregnować (np. olejem lnianym).

2. Noże kuchenne

Noże kuchenne również powinniśmy czyścić ręcznie, ponieważ częste mycie ich w zmywarce może znacznie stępić ostrze.

3. Patelnie z powierzchnią nieprzywierającą

Mycie patelni i garnków z nieprzywierającymi powierzchniami (np. teflonem) zaleca się myć ręcznie delikatnymi detergentami i miękkimi myjkami. Wkładanie patelni do zmywarki może z czasem spowodować uszkodzenie powłoki ochronnej naczynia.

4. Porcelana ze zdobieniami i złoceniami

Większość porcelanowych naczyń możemy bez problemu myć w zmywarkach. W przypadku talerzy czy filiżanek ozdobionych złotem lub metalicznymi wzorami lepiej zrezygnować z mycia w zmywarce, ponieważ urządzenie może trwale uszkodzić dekoracje.

5. Kryształy

Kryształowe, a także niektóre szklane naczynia mogą matowieć po kilkukrotnym myciu w zmywarce. Na ich powierzchniach mogą powstawać również zarysowania. Przyczyną niszczenia szklanych powierzchni w zmywarce jest silny strumień wody oraz jej twardość. Kryształy lepiej umyć w tradycyjny sposób – ręcznie.

6. Naczynia z mosiądzu, brązu i cyny

Mycie w zmywarce naczyń z mosiądzu, brązu lub cyny może skończyć się nieestetycznymi odbarwieniami na ich powierzchni. Dużo bezpieczniej jest wyczyścić je delikatnym detergentem pod bieżącą wodą o umiarkowanej temperaturze.

7. Plastikowe naczynia

Z reguły plastik jest materiałem całkiem wytrzymałym, jeśli chodzi o wysokie temperatury. Niestety, plastik gorszej jakości pod wpływem wody i wysokiej temperatury może się odkształcać, a nawet stopić. Jeśli chcemy umyć plastikowe naczynie w zmywarce, ułóżmy je na górnej półce, z dala od elementu grzejnego urządzenia.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE