Rozsyp sól na parapecie i zostaw na noc. Pozbędziesz się uciążliwego problemu

2022-11-15 15:30

Wilgoć zbierająca się w dolnych częściach okien to częsty widok w okresie jesienno-zimowym. Niestety, mokre okna nie tylko wymagają ciągłego wycierania, ale również mogą powodować wykwity pleśni. Istnieje prosty sposób, jak pozbyć się wilgoci z okien przy pomocy jednego produktu, który każdy ma w kuchni.

sól
Autor: getty images

Prosty sposób na wilgoć

Długo utrzymująca się w pomieszczeniach wilgoć może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu. Zbyt wilgotne powietrze utrudnia powrót do zdrowia osobom chorym, zwiększa też ryzyko infekcji dróg oddechowych.

Wilgotne pomieszczenia to również idealne środowisko do rozwoju pleśni i grzybów, które mogą wywoływać astmę, alergie, a w skrajnych przypadkach – nawet nowotwory. Wykwity pleśni i grzybów niszczą też ściany i bardzo trudno się ich pozbyć.

W okresie jesienno-zimowym, gdy mamy do czynienia ze zwiększoną wilgotnością powietrza, w wielu domach pojawia się problem mokrych szyb. Z sytuacją można radzić sobie na różne sposoby, m.in. przez regularne wietrzenie mieszkań i wymianę uszczelek okiennych na nowe.

Wilgoci gromadzącej się na szybach można też pozbyć się przez użycie… soli kuchennej. Chlorek sodu wykazuje właściwości higroskopijne, czyli przyciągające wodę. Dlatego doskonale sprawdzi się jako naturalny pochłaniacz wilgoci w domu.

Metod jest kilka. Jedną z nich jest wysypanie soli do kubeczka lub na talerzyk i ustawienie na parapecie.

Innym, równie skutecznym sposobem jest usypanie grubych podłużnych „kopczyków” z soli na gazecie i położenie na parapecie, blisko miejsca, gdzie wilgoć zbiera się najczęściej. Sól można też zawinąć w gazę (tu sprawdzi się doskonale sól kamienna).

Sól należy zostawić na kilka godzin, najlepiej na noc. Mokrej, grudkowatej soli nie musimy potem wyrzucać do kosza – można ją wysuszyć w piekarniku.

Chlorek magnezu

Alternatywą do soli kuchennej jest chlorek magnezu, który teoretycznie też jest solą, ale nie stosuje się go w kuchni. Chlorek magnezu jeszcze lepiej niż zwykła sól pochłania wilgoć, świetnie rozpuszcza się w wodzie i zapobiega tworzeniu się lodu.

W przypadku, gdy mamy do czynienia z dużą wilgotnością powietrza w domu lub woda spływa po naszych oknach strumieniami – warto pamiętać o tym związku nieorganicznym.

Pochłaniacze wilgoci możemy też kupić w sklepie lub zamówić przez internet. Domowy pochłaniacz wilgoci to m.in. saszetki, tabletki, a nawet urządzenia elektryczne, które skutecznie usuwają wilgoć z powietrza.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE