Zastosowanie soli w życiu codziennym - 10 pomysłów [WIDEO]

2020-12-15 9:16

Jakie może być zastosowanie soli w życiu codziennym? Przyprawa i konserwacja żywności – to wiemy. Ale sól przydaje się też w porządkach domowych. Poznajcie 10 ciekawych zastosowań soli.

10 zastosowań soli w życiu codziennym
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści:

Sól to bodaj najpowszechniejsza przyprawa w domach na całym świecie, a o jej właściwościach konserwujących czy leczniczych wiedzieli już starożytni Rzymianie. Chlorek sodu (bo taka jest właściwa nazwa soli – i symbol chemiczny NaCl) ma jednak o wiele szersze zastosowanie. O ile w potrawach powinniśmy ograniczać sól, o tyle w porządkach domowych sprawdza się doskonale. Soli możemy używać do sprzątania, usuwania plam czy jako dobrego konserwantu – tym bardziej że jest tania i powszechnie dostępna. Roztwór z soli świetnie poradzi sobie z tłustymi zabrudzeniami. Innym przykładowym zastosowaniem soli w życiu codziennym jest odświeżanie garderoby. Sól może być też użyta do podtrzymania ciepła w termoforze! Poniżej opisujemy 10 zastosowań soli, o których warto wiedzieć.

1. Sól do ostrzenia noży

Noże kuchenne zaczynają zawodzić? Zanim zaczniesz je ostrzyć, włóż je na ok. 30 minut do roztwory wody z solą. Dzięki temu ostrzenie przyniesie lepszy efekt.

2. Sól pochłania wilgoć

Sól kuchenna ma świetne właściwości, jeśli chodzi o pochłanianie wilgoci. Można zresztą przygotować samodzielnie pochłaniacz wilgoci z soli. Potrzebny będzie do tego woreczek z tkaniny, która z kolei wilgoci nie chłonie (np. tiul czy organza). Napełniamy go do połowy solą i umieszczamy w większym, otwartym pojemniku. Po jakimś czasie zaobserwujemy, że w środku zebrała się woda.

Niezwykłe właściwości soli można wykorzystać także do usuwania wilgoci z drewna np. na blatach (czyli mało estetycznych krążków). Przygotowujemy pastę z soli i wody, przecieramy nią dokładnie miejsce ze śladami i czekamy, aż dokładnie wyschnie. Potem możemy nanieść np. wosk pielęgnacyjny do drewna, by utrwalić efekt.

3. Zastosowanie soli – jak wyczyścić przypalone żelazko?

Zastanawiasz się, jak wyczyścić żelazko? Jeśli na stopce jest coraz więcej przypalonych śladów, posyp solą kartkę papieru i wyprasuj ją – do czasu, aż pozostanie gładka, ciepła powierzchnia. Szybko zauważysz, że wraz z solą znikają zabrudzenia z żelazka.

4. Wybielanie firanek

Sól stanowi świetny, znany środek do wybielania firanek. Po praniu warto je też zanurzyć na 3 minuty w osolonej wodzie. Zyskają jeszcze więcej świeżości i blasku!

5. Zastosowanie soli do utrwalenia kolorów

Ubrania z każdym kolejnym praniem nieco płowieją, a więc tracą kolory. Dlatego warto powstrzymać ten proces, wykorzystując sól. Dodaj do proszku do prania około jednej czwartej szklanki soli. Najlepiej robić to zwłaszcza w przypadku nowych ubrań. Sól dodatkowo powstrzyma właściwości farbujące niektórych tkanin.

6. Sól usuwa nieprzyjemne zapachy

Sól kuchenna nie tylko pochłania wilgoć, lecz także niweluje nieprzyjemne zapachy. Przykład? Jeśli nie możesz pozbyć się z rąk zapachu przygotowywanej ryby, pocieraj ręce gruboziarnistą solą.

A może nieprzyjemne zapachy z patelni, garnków, talerzy, szklanek albo odpływu zlewu? Również do ich usuwania przyda się sól.

..  Jak wyczyścić piekarnik? Domowe sposoby >>>

..  Czyszczenie srebra bez tajemnic – jak to zrobić? >>>

7. Czyszczenie mankietów i kołnierzyków

Jeśli pojawiają się na nich zabrudzenia, przygotuj roztwór składający się z 3 łyżek amoniaku spożywczego i połowy łyżeczki soli. Za jego pomocą usuniesz plamy.

8. Zastosowanie soli do odświeżania dywanów

Regularne czyszczenie dywanów to jeden z ważnych elementów domowych porządków. Warto również do tego wykorzystać sól. Rozsyp ją na dywanie na noc, a rano dokładnie zbierz. Dywan będzie odświeżony!

9. Sól podtrzymuje ciepło

Inne zastosowanie soli? Pamiętaj, że sól dobrze podtrzymuje ciepło. Dlatego gdy np. używasz termoforu, dosyp ją do środka – przyjemne ciepło będzie odczuwane dłużej.

10. Czyszczenie osadów

Pasta z soli i wody pomaga usunąć nieestetyczne osady z armatury kuchennej i łazienkowej. Przyda się też do walki z przypaleniami w garnkach, patelniach oraz na blachach do pieczenia.

..  Jak wyczyścić osad z kamienia? Domowe sposoby >>>

Domowe porządki - zobacz GALERIE ZDJĘĆ

Czy sprzątanie mieszkania odchudza? | ESKA XD - Fit vlog #5
Nasi Partnerzy polecają