Czym i jak wybielić firanki? Wybielanie firanek krok po kroku

2022-03-28 12:53

Białe firanki w czystych oknach to najlepsza oznaka wysprzątanego domu. Radzimy, jak wybielić firanki i czym to zrobić. Wybielanie firanek i pranie tkanin bez tajemnic!

Wybielanie firanek
Autor: Maria Miklaszewska

Spis treści

  1. Jak wybielić firanki? Łatwy sposób na wybielanie firanek
  2. Białe firanki: jak prać firanki ręcznie?
  3. Wybielanie firan: jak prać firanki w pralce?
  4. Firanki, zasłony, rolety: zobacz ZDJĘCIA

Najdroższe i najpiękniejsze firanki narażone są na długotrwałe nasłonecznienie, osiadają na nich kurz, zanieczyszczenia z ulicy i dym papierosowy. Dlatego firany z czasem żółkną i szarzeją. Przy każdym myciu okien zazwyczaj pierzemy także firanki – jak to zrobić, by przewrócić im świeży wygląd i biały kolor? Przygotowaliśmy kilka rad, jak wybielić firany.

Zobacz też: Jak modnie upiąć firanki? Porady i aranżacje>>

Jak wybielić firanki? Łatwy sposób na wybielanie firanek

  • Wybielanie firan - roztwór z soli

By po praniu firanki były śnieżnobiałe, wystarczy zamoczyć je na kilka godzin w roztworze soli (sporządzamy go w stosunku 250 g soli na 10 litrów wody). Czym jeszcze wybielić firanki?

  • Wybielanie firan - roztwór z proszkiem do pieczenia

Zamiast soli jako wybielacza do firan można zastosować proszek do pieczenia (opakowanie proszku na 5 l wody). Po namoczeniu firanki pierzemy i płuczemy kilkakrotnie. Dzięki tym zabiegom sprawimy, że firanki znów będą śnieżnobiałe. Firanek z tworzyw sztucznych raczej nie krochmalimy – chyba że używając usztywniacza do firan.

Sprawdź nasz poradnik: Pomysły na zasłony i firanki do łazienki, salonu, pokoju dziecięcego [INSPIRACJE]>>

Białe firanki: jak prać firanki ręcznie?

Firanki, niezależnie od tkaniny, z jakiej są wykonane, są bardzo delikatne. Dlatego aby nie zniszczyć firan, warto prać je ręcznie. Firanki z naturalnych włókien to rzadkość, ale powoli wracają do mody. Lniane i bawełniane firanki pierzemy ręcznie w ciepłej wodzie z mydłem, wygniatamy i płuczemy w ciepłej wodzie – kilkakrotnie, aż woda będzie czysta. Do ostatniego płukania firan dodajemy krochmalu. Tego typu firanki najlepiej suszyć rozpięte na ramie.

Firanki ze sztucznych włókien można prać w ciepłej wodzie z mydłem lub z proszkiem, najlepiej z wybielaczem optycznym. Najlepiej jednak użyć specjalnego proszku do firan. Ponieważ firanki z włókien sztucznych elektryzują się, do ostatniego płukania należy dodać płyn przeciw elektryzowaniu się. Po ocieknięciu firanek z wody wilgotne zawieszamy na oknie.

Firanki tiulowe przez godzinę moczymy w letniej wodzie z mydłem. Następnie wygniatamy i wrzucamy do gorącej wody z mydłem. Na koniec wkładamy je do gorącej wody z sodą oczyszczoną (5 g sody na 1 l wody). Tiulowe firanki płuczemy w zimnej wodzie, a do ostatniego płukania dodajemy krochmal.

Zobacz też: Co zamiast firanek? Dekoracja okien roletami rzymskimi>>

Wybielanie firan: jak prać firanki w pralce?

Jeśli nie boimy się uszkodzenia firanek, możemy wyprać je w pralce, wykorzystując program do prania tkanin delikatnych (maks. 30 st. C)  - bez wirowania. Jak prać firanki w pralce? Firanki najlepiej złożyć w kostkę i umieścić je w specjalnym woreczku do prania firan, a jeśli go nie mamy – w  zwykłej poszewce na poduszki. Po upraniu najlepiej rozwiesić w oknie wilgotne firanki. Jeśli wyjmujemy je z szafy, do zwilżenia ich warto użyć np. spryskiwacza do kwiatów.

Polecamy: Sprzątanie, DOMOWE SPOSOBY: jak posprzątać dom? SPOSOBY na sprzątanie, PORADY, PLAN sprzątania>>

Firanki, zasłony, rolety: zobacz ZDJĘCIA

Sonda
Gdy malujesz mieszkanie, najgorsza praca to:
Aranżacje okienne. Rolety rzymskie i zasłony
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE