Czym i jak wybielić firanki? Wybielanie firanek krok po kroku

2022-03-28 12:53

Białe firanki w czystych oknach to najlepsza oznaka wysprzątanego domu. Radzimy, jak wybielić firanki i czym to zrobić. Wybielanie firanek i pranie tkanin bez tajemnic!

Wybielanie firanek
Autor: Maria Miklaszewska

Spis treści

  1. Jak wybielić firanki? Łatwy sposób na wybielanie firanek
  2. Białe firanki: jak prać firanki ręcznie?
  3. Wybielanie firan: jak prać firanki w pralce?
  4. Firanki, zasłony, rolety: zobacz ZDJĘCIA

Najdroższe i najpiękniejsze firanki narażone są na długotrwałe nasłonecznienie, osiadają na nich kurz, zanieczyszczenia z ulicy i dym papierosowy. Dlatego firany z czasem żółkną i szarzeją. Przy każdym myciu okien zazwyczaj pierzemy także firanki – jak to zrobić, by przewrócić im świeży wygląd i biały kolor? Przygotowaliśmy kilka rad, jak wybielić firany.

Zobacz też: Jak modnie upiąć firanki? Porady i aranżacje>>

Jak wybielić firanki? Łatwy sposób na wybielanie firanek

  • Wybielanie firan - roztwór z soli

By po praniu firanki były śnieżnobiałe, wystarczy zamoczyć je na kilka godzin w roztworze soli (sporządzamy go w stosunku 250 g soli na 10 litrów wody). Czym jeszcze wybielić firanki?

  • Wybielanie firan - roztwór z proszkiem do pieczenia

Zamiast soli jako wybielacza do firan można zastosować proszek do pieczenia (opakowanie proszku na 5 l wody). Po namoczeniu firanki pierzemy i płuczemy kilkakrotnie. Dzięki tym zabiegom sprawimy, że firanki znów będą śnieżnobiałe. Firanek z tworzyw sztucznych raczej nie krochmalimy – chyba że używając usztywniacza do firan.

Sprawdź nasz poradnik: Pomysły na zasłony i firanki do łazienki, salonu, pokoju dziecięcego [INSPIRACJE]>>

Białe firanki: jak prać firanki ręcznie?

Firanki, niezależnie od tkaniny, z jakiej są wykonane, są bardzo delikatne. Dlatego aby nie zniszczyć firan, warto prać je ręcznie. Firanki z naturalnych włókien to rzadkość, ale powoli wracają do mody. Lniane i bawełniane firanki pierzemy ręcznie w ciepłej wodzie z mydłem, wygniatamy i płuczemy w ciepłej wodzie – kilkakrotnie, aż woda będzie czysta. Do ostatniego płukania firan dodajemy krochmalu. Tego typu firanki najlepiej suszyć rozpięte na ramie.

Firanki ze sztucznych włókien można prać w ciepłej wodzie z mydłem lub z proszkiem, najlepiej z wybielaczem optycznym. Najlepiej jednak użyć specjalnego proszku do firan. Ponieważ firanki z włókien sztucznych elektryzują się, do ostatniego płukania należy dodać płyn przeciw elektryzowaniu się. Po ocieknięciu firanek z wody wilgotne zawieszamy na oknie.

Firanki tiulowe przez godzinę moczymy w letniej wodzie z mydłem. Następnie wygniatamy i wrzucamy do gorącej wody z mydłem. Na koniec wkładamy je do gorącej wody z sodą oczyszczoną (5 g sody na 1 l wody). Tiulowe firanki płuczemy w zimnej wodzie, a do ostatniego płukania dodajemy krochmal.

Zobacz też: Co zamiast firanek? Dekoracja okien roletami rzymskimi>>

Wybielanie firan: jak prać firanki w pralce?

Jeśli nie boimy się uszkodzenia firanek, możemy wyprać je w pralce, wykorzystując program do prania tkanin delikatnych (maks. 30 st. C)  - bez wirowania. Jak prać firanki w pralce? Firanki najlepiej złożyć w kostkę i umieścić je w specjalnym woreczku do prania firan, a jeśli go nie mamy – w  zwykłej poszewce na poduszki. Po upraniu najlepiej rozwiesić w oknie wilgotne firanki. Jeśli wyjmujemy je z szafy, do zwilżenia ich warto użyć np. spryskiwacza do kwiatów.

Polecamy: Sprzątanie, DOMOWE SPOSOBY: jak posprzątać dom? SPOSOBY na sprzątanie, PORADY, PLAN sprzątania>>

Firanki, zasłony, rolety: zobacz ZDJĘCIA

Sonda
Gdy malujesz mieszkanie, najgorsza praca to:
Aranżacje okienne. Rolety rzymskie i zasłony
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE