Prawo do naprawy sprzętu AGD. Jak skorzystać z przepisów dyrektywy UE?

kuchnia
Autor: R ARCHITECTURE/Unsplash Nowe regulacje dotyczące prawa do naprawy sprzętu AGD wchodzą w życie już w kwietniu 2021 r.

77 proc. obywateli Unii Europejskiej woli naprawiać zakupiony przez siebie sprzęty AGD niż kupować nowe – wynika z badania przeprowadzonego przez Komisję Europejską. Prawo do naprawy to dyrektywa unijna, która weszła już w życie. Ma ona spowodować częstsze naprawy sprzętu AGD, a tym samym mniejszą produkcję elektrośmieci.

Spis treści

  1. Zobacz galerię zdjęć: Nowoczesny sprzęt AGD
  2. Prawo do naprawy – co to oznacza?
  3. Sprzęty, które obejmuje prawo do naprawy
  4. Prawo do naprawy - czy to się opłaca?

W 2019 r. na całym świecie wytworzono 53,6 mln ton elektrośmieci (raport "The Global E-waste Monitor 2020: Quantities, flows and the circular economy potential"), a większość z nich (82,5 proc.) raczej nie została formalnie zebrana i zagospodarowana w sposób przyjazny dla środowiska. Dyrektywa unijna, którą przyjęto w 2009 r. znana jako "prawo do naprawy" (2009/125/WE z dnia 21 października 2009 r.) oraz najnowszy pakiet regulacji, przyjęty w październiku 2019 r. mają pomóc w walce z elektronicznymi odpadami. Najnowsze regulacje weszły już w życie. Wszystkie te działania powinny także ukrócić często celowe działania firm, które polegają na celowym postarzaniu sprzętów, ich psucie się tuż po upływie gwarancji i konieczność zakupu nowych przez konsumentów.

Zobacz galerię zdjęć: Nowoczesny sprzęt AGD

Prawo do naprawy – co to oznacza?

Producenci sprzętu AGD (oraz RTV) będą więc zmuszeni wprowadzać na rynek tylko trwałe produkty. Nie będzie można "postarzać" sprzętu czy podzespołów. Serwisy będą zobligowane do posiadania dokumentacji techniczno-serwisowej, która powinna być ważna nawet 10 lat. W przypadku, gdy skończy nam się gwarancja, serwis będzie musiał przyjąć sprzęt i naprawić go odpłatnie. W serwisie nie powinniśmy już usłyszeć, że nie ma danych części zamiennych, czy narzędzi potrzebnych do ich naprawy albo, że konkretny model jest nieprodukowany i nie ma możliwości naprawienia go. Jeżeli spotkamy się z odmową, to zawsze będziemy mogli powołać się na prawo do naprawy.

Lodówka side-by-side. Wygoda użytkowania i maksimum korzyści >>>

Sprzęty, które obejmuje prawo do naprawy

Dyrektywa unijna póki co obejmuje nie wszystkie sprzęty RTV i AGD, tylko urządzenia gospodarstwa domowego (np. pralki, lodówki, zmywarki, telewizory). Na razie w przepisach nie ma mowy o małej elektronice jak telefony, roboty kuchenne czy odkurzacze.

Odkurzacz pionowy: poznaj zalety i wady >>>

Prawo do naprawy - czy to się opłaca?

Przeciwnicy nowych regulacji wskazują problem jakim jest koszt naprawy. Całkiem sporo urządzeń elektronicznych produkuje się z całych modułów, więc w razie uszkodzenia trzeba wymieniać je w całości. Nierzadko konsumenci spotykają się z opinią serwisantów, że taka naprawa jest nieopłacalna i lepiej dany sprzęt wymienić na nowy. W ten sposób coraz "młodsze" sprzęty trafiają na wysypiska śmieci. W jaki sposób dyrektywa wpłynie na produkcję sprzętu AGD oraz środowisko? Przekonamy się już niedługo.

NOWY NUMER

W kwietniowym numerze M jak Mieszkanie szykujemy się do Wielkanocy. Porządki? Gotowanie? Nie tym razem. Tegoroczne święta witamy pięknie udekorowanym domem.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Kwiecień 2021