Prawo do naprawy sprzętu AGD. Jak skorzystać z przepisów dyrektywy UE?

kuchnia
Autor: R ARCHITECTURE/Unsplash Nowe regulacje dotyczące prawa do naprawy sprzętu AGD wchodzą w życie już w kwietniu 2021 r.

77 proc. obywateli Unii Europejskiej woli naprawiać zakupiony przez siebie sprzęty AGD niż kupować nowe – wynika z badania przeprowadzonego przez Komisję Europejską. Prawo do naprawy to dyrektywa unijna, która weszła już w życie. Ma ona spowodować częstsze naprawy sprzętu AGD, a tym samym mniejszą produkcję elektrośmieci.

Spis treści

  1. Zobacz galerię zdjęć: Nowoczesny sprzęt AGD
  2. Prawo do naprawy – co to oznacza?
  3. Sprzęty, które obejmuje prawo do naprawy
  4. Prawo do naprawy - czy to się opłaca?

W 2019 r. na całym świecie wytworzono 53,6 mln ton elektrośmieci (raport "The Global E-waste Monitor 2020: Quantities, flows and the circular economy potential"), a większość z nich (82,5 proc.) raczej nie została formalnie zebrana i zagospodarowana w sposób przyjazny dla środowiska. Dyrektywa unijna, którą przyjęto w 2009 r. znana jako "prawo do naprawy" (2009/125/WE z dnia 21 października 2009 r.) oraz najnowszy pakiet regulacji, przyjęty w październiku 2019 r. mają pomóc w walce z elektronicznymi odpadami. Najnowsze regulacje weszły już w życie. Wszystkie te działania powinny także ukrócić często celowe działania firm, które polegają na celowym postarzaniu sprzętów, ich psucie się tuż po upływie gwarancji i konieczność zakupu nowych przez konsumentów.

Zobacz galerię zdjęć: Nowoczesny sprzęt AGD

Prawo do naprawy – co to oznacza?

Producenci sprzętu AGD (oraz RTV) będą więc zmuszeni wprowadzać na rynek tylko trwałe produkty. Nie będzie można "postarzać" sprzętu czy podzespołów. Serwisy będą zobligowane do posiadania dokumentacji techniczno-serwisowej, która powinna być ważna nawet 10 lat. W przypadku, gdy skończy nam się gwarancja, serwis będzie musiał przyjąć sprzęt i naprawić go odpłatnie. W serwisie nie powinniśmy już usłyszeć, że nie ma danych części zamiennych, czy narzędzi potrzebnych do ich naprawy albo, że konkretny model jest nieprodukowany i nie ma możliwości naprawienia go. Jeżeli spotkamy się z odmową, to zawsze będziemy mogli powołać się na prawo do naprawy.

Lodówka side-by-side. Wygoda użytkowania i maksimum korzyści >>>

Sprzęty, które obejmuje prawo do naprawy

Dyrektywa unijna póki co obejmuje nie wszystkie sprzęty RTV i AGD, tylko urządzenia gospodarstwa domowego (np. pralki, lodówki, zmywarki, telewizory). Na razie w przepisach nie ma mowy o małej elektronice jak telefony, roboty kuchenne czy odkurzacze.

Odkurzacz pionowy: poznaj zalety i wady >>>

Prawo do naprawy - czy to się opłaca?

Przeciwnicy nowych regulacji wskazują problem jakim jest koszt naprawy. Całkiem sporo urządzeń elektronicznych produkuje się z całych modułów, więc w razie uszkodzenia trzeba wymieniać je w całości. Nierzadko konsumenci spotykają się z opinią serwisantów, że taka naprawa jest nieopłacalna i lepiej dany sprzęt wymienić na nowy. W ten sposób coraz "młodsze" sprzęty trafiają na wysypiska śmieci. W jaki sposób dyrektywa wpłynie na produkcję sprzętu AGD oraz środowisko? Przekonamy się już niedługo.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Wakacyjny, kolorowy, radosny. Taki jest lipcowy numer „M jak Mieszkanie” . Prezentujemy w nim inspirujące zestawy mebli oraz dodatków na balkon i taras - w różnych stylach, na każdy metraż.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Lipiec 2021