Choć wydaje się, że świadomość społeczna odnośnie do segregacji śmieci jest na dość wysokim poziomie, np. w lasach nadal możemy natknąć się na porzucone AGD. Mikrofalówki, pralki czy lodówki na pewno nie powinny tam wylądować! Z drugiej strony, chcąc oddać zużyty sprzęt AGD czy urządzenia RTV, nie bardzo wiemy, gdzie można to zrobić. Podpowiemy wam, jak rozwiązać ten problem. Warto pamiętać, że wyrzucenie AGD i RTV w nieodpowiednim miejscu może grozić grzywną w wysokości 5 tys. zł.
Zapewne każdy z nas ma gdzieś schowany jakiś stary, niepotrzebny sprzęt AGD, upchnięty na dnie szafy, w piwnicy lub na strychu. Dlaczego nie możemy ich tak po prostu wyrzucić na śmietnik? To proste – odpady z takiego sprzętu są niebezpieczne, dlatego zgodnie z prawem powinny być zbierane w sposób selektywny, a następnie poddawane procesom odzysku lub całkowitego unieszkodliwienia. Warto pamiętać, że recykling AGD może się przyczynić do stworzenia nowych sprzętów. Przykładowo, ze starej lodówki można wyciągnąć nawet 20 kg stali, 8 kg aluminium oraz miedzi i ok. 9 kg tworzyw sztucznych. To cenne surowce, które zamiast szkodzić środowisku, będą mogły dalej służyć
Zacznijmy od obrębu naszego domu lub mieszkania. Przykładowo w Warszawie duże elektrośmieci, takie jak np. lodówka czy pralka, mogą zostać bezpłatnie odebrane przez firmę. Wystarczy zadzwonić lub wypełnić formularz na stronie www.elektrosmieci.pl. Na tej samej stronie podane są również specjalne punkty odbioru elektrośmieci, które są zbierane w każdą sobotę w wyznaczonych godzinach. Uwaga! Za pośrednictwem witryny przeszukacie całą mapę Polski, gdzie zaznaczono różne punkty odbioru zużytego AGD. Łącznie to 1382 miejsca, a liczba ta stale rośnie.
Drugą opcją i być może jeszcze większym ułatwieniem jest zostawienie starego AGD w sklepie, w którym kupujemy nowy sprzęt. Na podstawie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2012 roku w sklepach sprzedających RTV i AGD można zostawiać niewielkie, zużyte sprzęty bez konieczności kupowania nowych.
To kolejna opcja, dzięki której możemy zostawić stare AGD. Punkty PSZOK znajdziemy z łatwością, wpisując to hasło w wyszukiwarkę Google. Bez problemu oddamy tam nie tylko zużyty, ale również niekompletny sprzęt AGD (to ważne, bo w sklepie mogą takiego nie przyjąć, ograniczając w ten sposób nielegalny demontaż). Punkty można dodatkowo namierzyć za pomocą strony www.mapa.oddamodpady.pl. To jeszcze nie koniec listy miejsc, w których możemy zostawić zużyty sprzęt AGD. Warto poszperać w internecie, by dowiedzieć się, czy punktów zbioru nie prowadzą również niektóre szkoły, inne placówki oświatowe oraz urzędy gminy.
Nie demontujemy go! W ten sposób można uwolnić niebezpieczne substancje, zagrażające środowisku oraz zdrowiu. Sprzęt należy po prostu odłączyć od prądu i koniecznie opróżnić. Resztą zajmie się ekipa lub kurier, który przyjedzie wszystko odebrać.
Chomikowanie starego sprzętu AGD to norma, zawsze przecież coś może się „przydać”. Jednak technologia pędzi do przodu, dlatego o wiele lepiej i ekonomiczniej jest wystawić to, czego nie używamy, na aukcji internetowej. Dzięki temu sprzęt zyska drugie życie, a my i tak za jakiś czas będziemy myśleć o nowocześniejszym urządzeniu, które pobiera mniej prądu i ma więcej ciekawych funkcji.