Odkurzacz pionowy: poznaj zalety i wady. Odkurzacze pionowe przewodowe i bezprzewodowe

2020-10-23 10:37

Odkurzacz pionowy to sprzęt lekki, poręczny i funkcjonalny. Coraz popularniejsze odkurzacze pionowe przewodowe i bezprzewodowe mają wiele zalet, ale wybór odpowiedniego modelu nie jest wcale oczywisty. Warto znać ich rodzaje i funkcjonalności, które pozwolą podjąć najlepszą decyzję zakupową.

Odkurzacze pionowe – charakterystyka. Co warto wiedzieć na początek?

Przenoszenie ciężkiego sprzętu i plątający się pod nogami kabel – znamy to z tradycyjnych odkurzaczy. Przewaga odkurzaczy pionowych nad nimi zdaje się oczywista, jednak przed zakupem warto zorientować się w rodzajach urządzeń oraz poznać wady i zalety poszczególnych modeli. Odkurzacze pionowe przewodowe i bezprzewodowe mogą pełnić funkcję nie tylko sprzętu do sprzątania kurzu, lecz także do czyszczenia na mokro czy odkurzaczy ręcznych, które pozwalają pozbyć się zabrudzeń np. z tapicerki w samochodzie czy kanapy.

..  Odkurzacz wodny – jak działa i jaki wybrać? >>>

Zalety odkurzaczy pionowych

Cichsza praca – odkurzacz pionowy wyróżnia się cichszą pracą w porównaniu do tradycyjnych urządzeń, co pozwala na jednoczesne, bezproblemowe oglądanie telewizji czy słuchanie radia podczas sprzątania.

Lekka konstrukcja – odkurzacze pionowe są poręczne i łatwiej nimi operować. Zajmują również mniej miejsca w porównaniu do „poziomych”.

Odkurzanie bezworkowe – odkurzacze pionowe to z reguły modele bezworkowe. Obecnie większość tego typu sprzętów ma zbiornik zamontowany przy rączce lub nad szczotką odkurzacza, który po zapełnieniu wystarczy wyjąć i opróżnić. Niektóre modele wyposażone są nawet w wyświetlacz LCD, który pokazuje poziom zapełnienia zbiornika i stan naładowania akumulatora.

..  Odkurzacz bezworkowy (cyklonowy): czy to dobry wybór? Poradnik >>>

Zbieranie płynów – odkurzacze pionowe w większości przeznaczone są także do usuwania wody i innych rozlanych płynów. Oprócz tego mogą być wyposażone w funkcję czyszczenia na mokro.

Odkurzacze pionowe bezprzewodowe czy przewodowe? 

Większość modeli odkurzaczy pionowych to urządzenia akumulatorowe, co oznacza, że można z nich korzystać bez kabla zasilającego, który krępuje ruchy. Pojemność akumulatora różni się między poszczególnymi modelami. Warto wybrać sprzęt, którego akumulator pozwala przynajmniej na pół godziny odkurzania. Odkurzacze pionowe bezprzewodowe stanowią więc korzystniejszą opcję w porównaniu z przewodowymi. Dodatkowo odkurzacz akumulatorowy jest zawsze gotowy do działania – nie trzeba szukać gniazdka, podłączać do niego rur czy wyciągać kabla. Jest to bardzo komfortowe w sytuacji, gdy chce się szybko sprzątnąć np. niewielką przestrzeń.

Główną wadą odkurzacza bezprzewodowego jest – paradoksalnie – jego największa zaleta, czyli brak przewodu zasilania. Jesteśmy więc zawsze uzależnieni od ilości energii zgromadzonej w akumulatorze. Jeżeli odkurzacz się rozładuje w trakcie sprzątania, to trzeba ponownie naładować akumulator, co zazwyczaj trwa kilka godzin. Z tego względu osoby posiadające duży metraż i sporo dywanów albo wykładzinę mogą być nie do końca zadowolone z działania odkurzacza bezprzewodowego. Najlepiej w takiej sytuacji wybrać urządzenie, które jest wyposażone jednocześnie w akumulator oraz odpowiednio długi przewód. Pozwoli to na dłuższe odkurzanie bez konieczności podłączania sprzętu do ładowania.

Jaki odkurzacz pionowy wybrać – na co zwrócić uwagę?

Znając wstępną charakterystykę odkurzaczy pionowych z kablem i bezprzewodowych oraz ich najważniejsze cechy, warto zwrócić uwagę na bardziej szczegółowe kwestie dotyczące parametrów technicznych:

  • Zasilanie – jak już wspomnieliśmy, mając duże powierzchnie mieszkalne, warto wybrać odkurzacz pionowy zaopatrzony i w akumulator, i w kabel zasilający.
  • Czas działania – godne polecenia są modele, w których akumulator pozwala na przynajmniej pół godziny odkurzania. Producenci zawsze podają maksymalny czas, przez jaki urządzenie może pracować na jednym ładowaniu. Najczęściej jest to od kilkunastu do około 45 minut. Warto również sprawdzić, ile trwa ładowanie akumulatora.
  • Moc – ogólna zasada wyboru tego typu sprzętów mówi, że im wyższa moc, tym lepsza skuteczność. Pamiętajmy przy tym, że odkurzacze pionowe o większej mocy pracują efektywniej, ale są również droższe.
  • Pojemność zbiornika – większy pojemnik pozwala na dłuższą pracę urządzenia, bo rzadziej go trzeba opróżniać. Z drugiej strony zapełniony powoduje wzrost masy całego odkurzacza.

NOWY NUMER

W kwietniowym numerze M jak Mieszkanie szykujemy się do Wielkanocy. Porządki? Gotowanie? Nie tym razem. Tegoroczne święta witamy pięknie udekorowanym domem.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Kwiecień 2021