Odkurzacz wodny: jak działa, jaki wybrać? Poradnik zakupowy

2019-01-28 16:56

Odkurzacz wodny to rodzaj odkurzacza, który wyposażony jest w specjalny filtr wodny. Dzięki niemu kurz i zanieczyszczenia gromadzone są w zbiorniku z wodą. Jak działa odkurzacz wodny i dlaczego warto rozważyć jego zakup? Skorzystajcie z naszego poradnika zakupowego.

Odkurzacz wodny
Autor: didesign021 / GettyImages

Spis treści

 1. Jak działa odkurzacz wodny?
 2. Jaki odkurzacz wodny wybrać?
 3. Dobry odkurzacz wodny, czyli jaki?
 4. Czy każdy odkurzacz wodny to odkurzacz piorący?
 5. Jak działa odkurzacz wodny piorący?
 6. Jakie są minusy odkurzaczy wodnych piorących?
 7. O czym pamiętać przed zakupem odkurzacza wodnego i odkurzacza piorącego?

Odkurzacz wodny to doskonały wybór dla alergików. Nie tylko pozwala szybko i skutecznie pozbyć się zanieczyszczeń z mieszkania, lecz także oczyszcza powietrze! Na rynku jest wiele modeli odkurzaczy wodnych. Różnią się one ceną, funkcjami, możliwościami. Jaki odkurzacz wodny kupić?

Jak działa odkurzacz wodny?

Odkurzacz wodny to proste i genialne urządzenie, które ma wbudowany filtr wodny. Zatrzymuje on zanieczyszczenia w zbiorniku z wodą, dzięki czemu na zewnątrz wydmuchiwane jest wyłącznie czyste powietrze. Pozwala to ograniczyć kontakt z alergenami, brudem, kurzem, sierścią zwierząt. Po zakończeniu sprzątania wystarczy opróżnić pojemnik z wodą, by pozbyć się alergenów.

Jaki odkurzacz wodny wybrać?

Aby wybrać odkurzacz wodny dostosowany do naszych potrzeb, należy się zastanowić, do czego on ma nam służyć. Zanim kupimy jakiś model, rozważmy, czy:

 • mamy w domu zwierzęta;
 • podłogę tworzy parkiet czy są to panele (a może płytki?);
 • mamy dużo dywanów lub wykładziny;
 • mamy tapicerowane meble.

..  Jak urządzić mieszkanie dla alergika? >>>

Dobry odkurzacz wodny, czyli jaki?

Dobry odkurzacz wodny to taki, który spełnia nasze podstawowe potrzeby. Powinien nie tylko dokładnie czyścić, ale i działać cicho oraz ekonomicznie.

Warto również zwrócić uwagę na to, czy model, który nas interesuje, wyposażony jest w worek. Jeśli go ma, oznacza to, że możemy czyścić zarówno na mokro, jak i na sucho.

Przed zakupem odkurzacza wodnego warto zwrócić uwagę na kilka parametrów:

 • Rodzaj filtra – dobrze sprawdzają się filtry HEPA, które zatrzymują 99 procent zanieczyszczeń (brud, kurz, roztocza). Dodatkowo można je czyścić pod bieżącą wodą.
 • Stopniowy system filtracyjny – taki system pozwala oczyścić powietrze, doskonale więc sprawdza się w przypadku alergików.
 • Regulacja mocy – im większa moc, tym skuteczniejsze odkurzanie.
 • Duży wybór końcówek – dzięki rożnym końcówkom możemy czyścić parkiet, panele, płytki, tapicerkę, dywany. Dobrze jest od razu sprawdzić, czy odkurzacz zbiera sierść zwierząt.
 • Lekkość – warto zwrócić uwagę na gabaryty odkurzacza. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku dość dużych powierzchni do czyszczenia, kiedy będziemy musieli przenosić urządzenie z pomieszczenia do pomieszczenia.
 • Pojemność zbiorników – ona również ma znaczenie dla właścicieli dużych mieszkań lub domów. Im większa pojemność, tym rzadziej będziemy musieli opróżniać pojemnik z brudną wodą.
 • Długość kabla.
 • Możliwość czyszczenia zarówno na mokro, jak i na sucho.

..  Domowe porządki: czyszczenie i pranie dywanów >>>

Czy każdy odkurzacz wodny to odkurzacz piorący?

Odkurzacz piorący to po prostu odmiana odkurzacza wodnego wyposażonego w dodatkową funkcję prania. Przed zakupem warto sprawdzić, czy wybrany przez nas model ma różne rodzaje końcówek, co pozwala prać tapicerkę, wykładziny czy dywany. Dzięki różnym końcówkom będziemy w stanie wybrać model idealnie dostosowany do naszych potrzeb.

Jak działa odkurzacz wodny piorący?

Odkurzacz wodny piorący ma dwa pojemniki, dzięki czemu czysta i brudna wodna nie mieszają się ze sobą. W jednym znajduje się czysta woda ze środkiem piorącym, do drugiego natomiast filtrowana jest brudna. Odkurzacz wytwarza pianę, którą nakładamy na powierzchnię do prania (dywan, wykładzinę, kanapę). Pierzemy mebel i pozostawiamy go do wyschnięcia.

..  Odkurzacz bezworkowy (cyklonowy) – zalety i wady >>>

Jakie są minusy odkurzaczy wodnych piorących?

 • Cena – są one znacznie droższe od zwykłych odkurzaczy wodnych. Ceny sięgają nawet do 2000 złotych.
 • Są bardziej skomplikowane w obsłudze – wymagają osuszania niektórych części.
 • Są cięższe i większe od odkurzaczy wodnych.

O czym pamiętać przed zakupem odkurzacza wodnego i odkurzacza piorącego?

Zanim zdecydujemy się na zakup urządzenia, dokładnie rozważmy swoje potrzeby. Właścicielom małych mieszkań, którzy nie mają wykładzin czy tapicerowanych mebli, nie przyda się odkurzacz wodny piorący. Urządzenie stanie się tylko problemem – ze względu na duże gabaryty w małym mieszkaniu trudno będzie je przechowywać. W takiej sytuacji doskonale za to sprawdzi się mały i lekki odkurzacz wodny.

Posiadacze dużych domów, w których znajdują się różne powierzchnie do czyszczenia, z kolei bardziej skorzystają z odkurzacza piorącego niż wodnego. Ułatwi on im utrzymanie porządku, pomoże wyczyścić podłogi i wyprać wykładziny, dywany czy tapicerowane meble.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE