Masz suche powietrze w domu? Radzimy, jaki nawilżacz powietrza wybrać: na kaloryfer czy wolnostojący?

2024-11-26 16:14

Okres grzewczy może być uciążliwy dla zdrowia i samopoczucia, a suche powietrze w pomieszczeniach często pogarsza komfort oddychania. Nawilżacze powietrza stają się wówczas niezbędnym rozwiązaniem, które poprawia jakość powietrza w domu. Co dokładnie daje nawilżacz powietrza w pokoju? Dlaczego warto go mieć? Przeczytaj, by poznać korzyści z jego użytkowania.

Spis treści

  1. Dlaczego warto kupić nawilżacz powietrza?
  2. Jak nawilżyć powietrze — domowe sposoby
  3. Jaki nawilżacz powietrza jest najlepszy?
  4. Nawilżacz powietrza parowy
  5. Nawilżacz powietrza ewaporacyjne
  6. Nawilżacz powietrza ultradźwiękowy
  7. Nawilżacze powietrza na kaloryfer
  8. Jaki wybrać nawilżacz powietrza? Zdjęcia

Dlaczego warto kupić nawilżacz powietrza?

Przesuszona skóra, zatkany nos, powracające infekcje gardła, problemy z zatokami – lista negatywnych skutków suchego powietrza jest bardzo długa. Zmęczeni wielomiesięcznym przebywaniem w dusznych pomieszczeniach, mamy ochotę bez większej refleksji sięgnąć po nawilżacz z reklamy lub wypróbować polecaną przez koleżankę domową metodę.

Warto jednak dobrze przemyśleć sposób nawilżania. Niestety negatywne skutki złego wyboru mogą być bardzo uciążliwe.

Jedną z podstawowych kwestii jest utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia – nie może on być ani za duży, ani za mały. Średni poziom to 40 do 60 % - taki jest korzystny dla naszego zdrowia.

Sięgając po nieodpowiedni nawilżacz lub używając go w nieprzemyślany sposób, możemy szybko doprowadzić do zawilgocenia pomieszczenia lub części pokoju. W konsekwencji będziemy mieli do czynienia z pleśnią, grzybami i szeregiem groźnych dla zdrowia bakterii. Zbyt duża wilgotność niekorzystnie wpływa także na stawy, sprzyja rozwojowi chorób reumatoidalnych.

Jak nawilżyć powietrze — domowe sposoby

Zanim przejdziemy do omówienia rodzajów nawilżaczy, przyjrzyjmy się jeszcze naturalnym metodom zwiększania wilgotności. Jedną z nich jest używany przez nasze mamy i babcie mokry ręcznik, układany na rozgrzanych kaloryferach. Ten prosty zabieg może rzeczywiście wpłynąć na poprawę nawilżenia, jednak stosując go, musimy pamiętać o dwóch zasadach.

Przede wszystkim ręcznik powinien być wyprany w naturalnym, ekologicznym płynie czy proszku. W przeciwnym razie będziemy wdychać zawarte w środkach piorących chemikalia. Po drugie, ręcznik powinien być wilgotny przez dłuższy czas, aby efekt był odczuwalny. Warto ponownie go namoczyć, gdy wyschnie.

Niektórzy wykorzystują także do nawilżania powietrza metodę parową, ustawiając w pokoju pojemnik z wrzątkiem. Zdecydowanie odradzamy jednak ten sposób, który wiąże się z ryzykiem poparzenia, a efekt nawilżenia na pewno nie będzie spektakularny.

Dbając o dobrą jakość powietrza w domu, warto także otaczać się zielenią, która poprawia poziom nawilżenia i dodatkowo oczyszcza otoczenie z toksyn. 

Rośliny nawilżające powietrze:

Dobrze jest mieć te rośliny w sypialni, szczególnie jeśli cierpimy na alergie i kłopoty ze snem.

Jaki nawilżacz powietrza jest najlepszy?

Szeroka oferta nawilżaczy i oczyszczaczy powietrza może wprowadzić nas w lekkie zakłopotanie. Warto poznać sposób działania poszczególnych nawilżaczy, ich wady oraz zalety. Do wyboru mamy:

Nawilżacz powietrza parowy

Podgrzewa wodę i nawilża powietrze za pomocą wypuszczonej pary wodnej. Zaletą jest higieniczne użycie oraz niska cena samego urządzenia, minusem – wysokie zużycie prądu oraz ryzyko poparzenia. Jeżeli zdecydujemy się na ten typ nawilżacza, zadbajmy o odpowiednie miejsce dla urządzenia. Odradzamy zakup, jeśli w domu znajdują się małe dzieci.

Nawilżacz powietrza ewaporacyjne

Bezpieczne i energooszczędne urządzenie, które pobiera powietrze z otoczenia, filtruje je i oddaje z powrotem, nawilżone. Ten typ nawilżacza jest szczególnie korzystny dla naszego zdrowia, gdyż naturalnie blokuje możliwość zawilgocenia pomieszczenia. Minusem może być jedynie dość wysoka cena.

Nawilżacz powietrza ultradźwiękowy

Poprzez wytwarzanie ultradźwięków rozbija cząsteczki wody. Pracuje cicho, jednak dźwięki mogą drażnić domowe zwierzęta. Wiele modeli posiada wbudowany higrostat. Minusem jest konieczność stosowania wody destylowanej oraz wymieniania wkładu odwapniającego.

Nawilżacze powietrza na kaloryfer

Popularne i tanie nawilżacze na kaloryfer możemy nabyć w większości supermarketów. Ten prosty sposób nawilżania powietrza nie niesie ze sobą większych przeciwwskazań zdrowotnych oprócz tego, że należy regularnie czyścić zawieszony pojemnik.

Niestety skuteczność tego typu estetycznie prezentujących się przedmiotów może się okazać niezadowalająca, szczególnie w większych pomieszczeniach. Jeśli chcemy wypróbować tę metodę, zawieśmy na kaloryferze kilka tego typu nawilżaczy w mniejszych pomieszczeniach.

Jaki wybrać nawilżacz powietrza? Zdjęcia

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: