Ozonator domowy – jak działa? Zalety i wady urządzenia. Ozonowanie mieszkania bez tajemnic

2023-10-10 10:21

Ozonator domowy ma wiele zastosowań. Ozonowanie mieszkania oczyszcza powietrze z wirusów i drobnoustrojów, a sam ozonator doskonale dezynfekuje ubrania i sprzęty. Czy ozonator jest w pełni bezpieczny? Jak wybrać najlepszy model? Jak przeprowadzić ozonowanie? Oto wszystko, co trzeba wiedzieć przed zakupem domowego ozonatora!

Ozonator domowy
Autor: getty images Korzystając z generatora ozonu nalezy zachować dużą ostrożność

Spis treści

  1. Ozonator – co to jest i jak działa?
  2. Czy ozonator jest bezpieczny dla ludzi i zwierząt?
  3. Ozonowanie mieszkania: jak wybrać ozonator domowy?
  4. Ozonator – wady i zalety urządzenia
  5. Ile kosztuje ozonator domowy?

Ozonator – co to jest i jak działa?

Ozonator, inaczej nazywany generatorem ozonu to urządzenie, które produkuje i rozpyla ozon. Ozon (O3) wykazuje właściwości dezynfekujące, bakteriobójcze, wirusobójcze oraz grzybobójcze. Co więcej, ozon skutecznie usuwa z powietrza alergeny oraz roztocza kurzu. Szacuje się, że ozonowanie jest nawet 50 razy skuteczniejszą metodą dezynfekcji niż używanie chloru! 

Ozon usuwa również nieprzyjemne zapachy (np. dymu papierosowego, stęchlizny, potu). Generator ozonu można również stosować do ozonowania wody. Wzbogacona o ozon woda nada się do zabiegów pielęgnacyjnych, gotowania czy dezynfekcji produktów spożywczych.

Ozonator domowy to urządzenie o nieskomplikowanym działaniu. Modele przeznaczone do użytku domowego zazwyczaj są mniejsze, kompaktowe. Warto zaznaczyć, że występowanie ozonu w przyrodzie jest czymś normalnym – często możemy poczuć charakterystyczny zapach ozonu po burzy, gdy doszło do wyładowań elektrycznych.

Jak w takim razie działa ozonator? Po włączeniu ozonatora, urządzenie inicjuje wyładowanie elektryczne, by wytworzyć ozon. Po uwolnieniu gazu, urządzenie rozprowadza go po pomieszczeniu za pomocą wbudowanego wentylatora (jednego lub więcej, w zależności od modelu).

Czy ozonator jest bezpieczny dla ludzi i zwierząt?

Duże stężenie ozonu może być dla człowieka toksyczne. Ozon drażni błony śluzowe nosa oraz drogi oddechowe, dlatego osoby, które mają problemy z krążeniem lub cierpią na astmę bądź inne choroby układu oddechowego powinny zachować szczególną ostrożność korzystając z ozonatora.

Ale uspokajamy: jeśli będziemy stosować się do instrukcji dołączonej do ozonatora, samo ozonowanie mieszkania i zetknięcie się z ozonem nie wpłynie negatywnie na nasze zdrowie. 

Co więcej, ozon dość szybko przechodzi w bezpieczną dla człowieka formę, czyli tlen (02). Jakich środków ostrożności należy przestrzegać podczas ozonowania wnętrz?

  • korzystać z urządzeń sprawdzonych firm posiadających atesty bezpieczeństwa
  • korzystać z ozonatorów wyposażonych w deozonatory, które szybciej przekształcają toksyczny ozon w neutralny tlen
  • pod żadnym ozorem nie przebywać w pomieszczeniu, które jest właśnie ozonowane
  • usunąć rośliny z pomieszczenia na czas ozonowania
  • dokładnie uszczelnić ozonowane pomieszczenie, by gaz nie przechodził do sąsiednich pokoi
  • usunąć z pomieszczenia ozonowanego wszelkiego rodzaju łatwopalne elementy oraz przedmioty wywołujące iskrę, ponieważ ozon jest łatwopalny
  • przed ponownym wejściem do ozonowanego pomieszczenia odczekać 2-4 h aż ozon zamieni się w tlen
  • dobrze wywietrzyć pomieszczenie po ozonowaniu

Jak często można ozonować pomieszczenie? Wystarczy, że ozonowanie mieszkania wykonamy co 1-2 miesiące. Dobrym pomysłem jest zdezynfekować pokój lub całe mieszkanie, gdy któryś z domowników przeszedł zakaźną chorobę (np. grypę czy COVID-19).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Ozonowanie mieszkania: jak wybrać ozonator domowy?

Kupując ozonator, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Jedną z nich jest wydajność. Na potrzeby domowego użytku, ozonator powinien generować gaz na poziomie 400-1000 mg/h. Im wyższa wydajność, tym ozonowanie przebiega szybciej.

Kolejną rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, kupując ozonator do domu jest jego konstrukcja i technologie, w oparciu o które działa. Specjaliści radzą, by unikać kupowania urządzeń wyposażonych w płytki ceramiczne lub tuby kwarcowe.

Takie modele mimo niskiej ceny zazwyczaj przynoszą więcej szkód niż pożytku. Nie tylko mogą niszczyć urządzenia i sprzęty, ale również emitować do powietrza wielotlenki azotu, które wywołują alergie.

Lepszym pomysłem, jeśli już decydujemy się na zakup ozonatora, jest zainwestowanie w droższy sprzęt o technologiach, które są bezpieczne dla zdrowia domowników i nie niszczą sprzętów. Dobrym przykładem są polskie ozonatory produkowane przez Laboratorium Korona.

Te generatory ozonu działają w oparciu o autorską technologię lamp szklano-platynowych, dzięki czemu są całkowicie bezpieczne dla ludzi, elektroniki i wyposażenia wnętrz.

Innym kryterium wyboru ozonatora do domu jest jego kształt i rozmiar. Warto wybrać sprzęt, który jest stosunkowo mały i kompaktowy. Taki generator ozonu z łatwością przeniesiemy z pomieszczenia do pomieszczenia, a cały proces ozonowania mieszkania nie sprawi większych problemów.

Ozonator – wady i zalety urządzenia

Powodów, by zainwestować w domowy ozonator jest mnóstwo. Do najważniejszych zalet generatora ozonu należą:

  • dokładna dezynfekcja pomieszczeń, przedmiotów, sprzętów, ubrań itd.
  • pozbycie się grzybów, bakterii, wirusów, roztoczy, rybików, moli, alergenów i innych szkodliwych drobnoustrojów
  • usunięcie brzydkich zapachów z powietrza, ubrań, mebli, butów itd.
  • usunięcie pestycydów z żywności
  • oczyszczenie kanałów wentylacyjnych
  • odświeżenie klimatyzacji samochodowej
  • uzdatnienie wody
  • przygotowanie relaksujących kąpieli ozonowych (zalecanych również przy różnego rodzaju schorzeniach)

Jakie są wady ozonatorów?

  • niezastosowanie się do środków bezpieczeństwa może być szkodliwe dla zdrowia (ozon w dużym stężeniu jest toksyczny)
  • by ozonować całe pomieszczenie, trzeba je uprzednio przygotować
  • ozonatory mogą pracować głośno i przeszkadzać domownikom
  • dobrej jakości ozonatory są dość drogie
  • domowe ozonatory zazwyczaj mają stosunkowo niską wydajność

Ile kosztuje ozonator domowy?

Dobrej jakości ozonatory to wydatek kilkuset, a nawet kilku tysięcy złotych. Wszystko zależy od technologii wykorzystanej do stworzenia generatora ozonu, marki, a także jego rozmiarów.

Ozonatory domowe (do ozonowania powierzchni do 50 m²) są zazwyczaj tańsze niż maszyny profesjonalne, przeznaczone do dezynfekcji większego metrażu.

Generator ozonu to urządzenie, które na pewno warto mieć w domu. Mimo że jego użytkowanie wymaga ostrożności i przestrzegania zasad bezpieczeństwa, jest skutecznym sposobem na doglębną dezynfekcję pomieszczeń.

Zobacz najpiękniejsze aranżacje polskich mieszkań: