Jak czyścić klawiaturę, ekran, monitor? Higieniczne miejsce pracy

2022-02-07 9:57

Jak czyścić i dezynfekować telefon komórkowy, komputer i inne sprzęty biurowe? Przestrzeganie higieny osobistej w obliczu zagrożenia koronawirusem jest niezwykle ważne. Niestety, samo mycie rąk może nie wystarczyć, ponieważ wirus potrafi żyć poza ludzkim organizmem nawet do 9 dni. Pracując w biurze lub domu, bardzo ważne jest, by regularnie czyścić i dezynfekować sprzęty elektroniczne, głównie smartfony i komputery. Czym je czyścić? Jak nie uszkodzić laptopa i telefonu komórkowego? Jak często czyścić telefon i komputer?

Jak czyścić komputer?
Autor: Iuliia Pilipeichenko/GettyImages By pozbyć się wirusów i bakterii należy każdego dnia dezynfekować sprzęty, w szczególności komputery i smartfony

Spis treści

  1. Dezynfekcja smartfona i komputera – co będzie potrzebne?
  2. Czyszczenie telefonu, ekranu, komputera, klawiatury krok po kroku
  3. Jak skutecznie sprzątać? Oto kilka wskazówek

Dezynfekcja smartfona i komputera – co będzie potrzebne?

W obliczu zagrożenia koronawirusem, grypą i każdym innym wirusem oraz chorobą przenoszoną drogą kropelkową niezwykle istotne jest, by przestrzegać higieny osobistej. Częste mycie rąk powinno stać się naszą codziennością. Nie inaczej jest w przypadku czyszczenia sprzętów elektronicznych, z których korzystamy w pracy, zwłaszcza telefonu komórkowego i komputera. Według badaczy to właśnie na nich osiada najwięcej bakterii i zarazków.

Jak zachować ostrożność i uniknąć zarażenia wirusem w miejscu pracy? Każdego dnia, zanim usiądziemy do biurka, dokładnie przetrzyjmy je ściereczką z mikrofibry lub detergentem dezynfekującym. Jeżeli nie dysponujemy żadnym specyfikiem na bazie alkoholu, ściereczka z mikrofibry nasączona wodą mydlana powinna wystarczyć. Żadna tkanina tak dobrze nie zbiera kurzu i bakterii. Podczas odkażania biurka warto otworzyć okno i przewietrzyć pokój – odpowiednia cyrkulacja powietrza to podstawa.

Oprócz biurka dobrze jest przetrzeć dokładnie krzesło, na którym siedzimy, zwłaszcza podłokietniki i oparcie. Sprzęty elektroniczne, a więc smartfon, komputer stacjonarny lub laptop należy czyścić każdego dnia przed rozpoczęciem pracy. Telefon komórkowy nawet 2-3 razy dziennie. Ponieważ koronawirus ginie w starciu z alkoholem, zaleca się zaopatrzyć w detergenty na bazie izopropanolu (alkoholu izopropylowego). Izopropanol jest nieszkodliwy dla większości sprzętów i powierzchni z tworzyw sztucznych, a przy tym skutecznie dezynfekuje, zabijając zarazki i bakterie.

Gdzie kupić alkohol izopropylowy? Można dostać go w sklepach z elektroniką, materiałami budowlanymi oraz niektórych kosmetycznych. Antyseptyczny roztwór z izopropanolu doskonale sprawdzi się do codziennego czyszczenia miejsca pracy, wystarczy zmieszać 70 ml alkoholu izopropylowego z 30 ml wody destylowanej.

W sklepach można również dostać specjalne żele, pianki i płyny do czyszczenia sprzętu i monitorów LCD, plastiku i szkła. Pamiętajmy, by przy dezynfekcji sprzętów i biurka unikać detergentów, które w swoim składzie mają amoniak i chlor. Zrezygnujmy z wybielaczy, zwykłych środków do mycia łazienek i kuchni, a także szorstkich gąbek i tkanin – mogą one źle wpłynąć na stan naszych sprzętów.

Czyszczenie telefonu, ekranu, komputera, klawiatury krok po kroku

Podczas dezynfekcji sprzętów elektrycznych i mebli biurowych największymi sprzymierzeńcami każdego z nas są: alkohol izopropylowy i ściereczka z mikrofibry. Pamiętajmy, by przed każdym użyciem oczyszczonego sprzętu myć ręce. Po skończonej pracy również. Kiedy korzystamy ze smartfona, starajmy się nie dotykać rękami twarzy, ani nie wkładać ich do ust.

Czyszcząc i dezynfekując telefon i komputer pamiętajmy, by odłączyć sprzęt na czas porządków, uważać, by płyn nie dostał się do portów i otworów, by nie zanurzać sprzętu bezpośrednio w płynie i bezpośrednio nie pryskać telefonu lub komputera detergentem.

Dezynfekcja telefonu komórkowego powinna mieć miejsce przynajmniej 2-3 razy dziennie. To właśnie na powierzchni smartfona osiada najwięcej szkodliwych bakterii i wirusów. Specjaliści zalecają przemywanie ekranu smartfona ściereczką z mikrofibry lub chusteczką nasączoną alkoholem. By uchronić swój ekran przed działaniem alkoholu, warto zaopatrzyć się w szkło ochronne (które również należy czyścić i dezynfekować).

Czyszcząc smartfon, nie możemy zapomnieć o etui. Silikonowe i plastikowe etui na telefon wystarczy umyć w ciepłej wodzie z mydłem i wytrzeć do sucha. Materiałowe i skórzane etui nie powinno mieć kontaktu z alkoholem, ponieważ może je uszkodzić. By wyczyścić skórzane etui na telefon, należy zwilżyć je miękką bawełnianą ściereczką, nanieść odrobinę mydła i ponownie przetrzeć miękką, zwilżoną tkaniną.

Ciekawym wynalazkiem do dezynfekcji smarfonów jest urządzenie wykorzystujące promienie UV. Światło ultrafioletowe zabija 99% bakterii i wirusów, często wykorzystuje się go do dezynfekcji narzędzi chirurgicznych i tępienia roztoczy. Lampa do dezynfekcji smatfonów wygląda jak otwierane etui na okulary i kosztuje ok. 180 zł.

Jak wyczyścić i zdezynfekować komputer? Komputer to dziś dla wielu z nas główne narzędzie pracy, dlatego w szczególności powinniśmy zadbać o to, by był czysty. Czyszczenie komputera stacjonarnego i laptopa warto zacząć od największego skupiska bakterii – klawiatury. Pod klawiaturą i na jej powierzchni z łatwością osiadają bakterie i wirusy, dlatego nie wystarczy przetrzeć jej od czasu do czasu.

By wyczyścić klawiaturę, warto zaopatrzyć się w sprzężone powietrze (buteleczka z charakterystyczną cienką rurką), które wydmucha wszystkie okruchy i kurz spod przycisków. Można również spróbować delikatnie zrobić to przy pomocy odkurzacza lub suszarki (trzeba uważać na gorące powietrze). Następnie warto miękkim pędzelkiem zamieść brud z trudniej dostępnych zakamarków klawiatury.

Na koniec wszystkie klawisze należy przetrzeć ściereczką nasączoną alkoholem izopropylowym albo ściereczką z mikrofibry nasączoną wodą z mydłem i zostawić do wyschnięcia (ok. 3 minuty). W sklepach komputerowych i elektronicznych możemy również kupić specjalne preparaty do czyszczenia i dezynfekcji komputerów i laptopów.

Jak wyczyścić ekran komputera? Z ekranami należy obchodzić się bardzo ostrożnie. Zazwyczaj wystarczy przetrzeć go ściereczką z mikrofibry. Jeśli na powierzchni ekranu zauważymy zabrudzenia lub tłuste ślady, możemy zwilżyć ściereczkę wodą z mydłem, delikatnie przemyć i wytrzeć do sucha. Co 2-3 dni dobrze jest przetrzeć ekran komputera chusteczką z alkoholem izopropylowym.

Jak czyścić myszkę? Ponieważ myszka ma bezpośredni kontakt z naszymi dłońmi, należy ją często dezynfekować alkoholem izopropylowym i przecierać ściereczką z mikrofibrą. Podkładkę pod myszkę wystarczy przetrzeć miękką ściereczką nawilżoną wodą z mydłem lub delikatnym detergentem.

Jak skutecznie sprzątać? Oto kilka wskazówek

Jak ŁATWO, SZYBKO, TANIO urządzić i udekorować przestrzeń do pracy zdalnej w domu? Radzimy