Jak czyścić klawiaturę, ekran, monitor? Higieniczne miejsce pracy

2020-03-16 12:56
Jak czyścić komputer?
Autor: Iuliia Pilipeichenko/GettyImages By pozbyć się wirusów i bakterii należy każdego dnia dezynfekować sprzęty, w szczególności komputery i smartfony

Jak czyścić i dezynfekować telefon komórkowy, komputer i inne sprzęty biurowe? Przestrzeganie higieny osobistej w obliczu zagrożenia koronawirusem jest niezwykle ważne. Niestety, samo mycie rąk może nie wystarczyć, ponieważ wirus potrafi żyć poza ludzkim organizmem nawet do 9 dni. Pracując w biurze lub domu, bardzo ważne jest, by regularnie czyścić i dezynfekować sprzęty elektroniczne, głównie smartfony i komputery. Czym je czyścić? Jak nie uszkodzić laptopa i telefonu komórkowego? Jak często czyścić telefon i komputer?

Dezynfekcja smartfona i komputera – co będzie potrzebne?

W obliczu zagrożenia koronawirusem, grypą i każdym innym wirusem oraz chorobą przenoszoną drogą kropelkową niezwykle istotne jest, by przestrzegać higieny osobistej. Częste mycie rąk powinno stać się naszą codziennością. Nie inaczej jest w przypadku czyszczenia sprzętów elektronicznych, z których korzystamy w pracy, zwłaszcza telefonu komórkowego i komputera. Według badaczy to właśnie na nich osiada najwięcej bakterii i zarazków. Jak zachować ostrożność i uniknąć zarażenia wirusem w miejscu pracy? Każdego dnia, zanim usiądziemy do biurka, dokładnie przetrzyjmy je ściereczką z mikrofibry lub detergentem dezynfekującym. Jeżeli nie dysponujemy żadnym specyfikiem na bazie alkoholu, ściereczka z mikrofibry nasączona wodą mydlana powinna wystarczyć. Żadna tkanina tak dobrze nie zbiera kurzu i bakterii. Podczas odkażania biurka warto otworzyć okno i przewietrzyć pokój – odpowiednia cyrkulacja powietrza to podstawa.

Oprócz biurka dobrze jest przetrzeć dokładnie krzesło, na którym siedzimy, zwłaszcza podłokietniki i oparcie. Sprzęty elektroniczne, a więc smartfon, komputer stacjonarny lub laptop należy czyścić każdego dnia przed rozpoczęciem pracy. Telefon komórkowy nawet 2-3 razy dziennie. Ponieważ koronawirus ginie w starciu z alkoholem, zaleca się zaopatrzyć w detergenty na bazie izopropanolu (alkoholu izopropylowego). Izopropanol jest nieszkodliwy dla większości sprzętów i powierzchni z tworzyw sztucznych, a przy tym skutecznie dezynfekuje, zabijając zarazki i bakterie. Gdzie kupić alkohol izopropylowy? Można dostać go w sklepach z elektroniką, materiałami budowlanymi oraz niektórych kosmetycznych. Antyseptyczny roztwór z izopropanolu doskonale sprawdzi się do codziennego czyszczenia miejsca pracy, wystarczy zmieszać 70 ml alkoholu izopropylowego z 30 ml wody destylowanej. W sklepach można również dostać specjalne żele, pianki i płyny do czyszczenia sprzętu i monitorów LCD, plastiku i szkła. Pamiętajmy, by przy dezynfekcji sprzętów i biurka unikać detergentów, które w swoim składzie mają amoniak i chlor. Zrezygnujmy z wybielaczy, zwykłych środków do mycia łazienek i kuchni, a także szorstkich gąbek i tkanin – mogą one źle wpłynąć na stan naszych sprzętów.

Czyszczenie telefonu, ekranu, komputera, klawiatury krok po kroku

Podczas dezynfekcji sprzętów elektrycznych i mebli biurowych największymi sprzymierzeńcami każdego z nas są: alkohol izopropylowy i ściereczka z mikrofibry. Pamiętajmy, by przed każdym użyciem oczyszczonego sprzętu myć ręce. Po skończonej pracy również. Kiedy korzystamy ze smartfona, starajmy się nie dotykać rękami twarzy, ani nie wkładać ich do ust. Czyszcząc i dezynfekując telefon i komputer pamiętajmy, by odłączyć sprzęt na czas porządków, uważać, by płyn nie dostał się do portów i otworów, by nie zanurzać sprzętu bezpośrednio w płynie i bezpośrednio nie pryskać telefonu lub komputera detergentem.

Dezynfekcja telefonu komórkowego powinna mieć miejsce przynajmniej 2-3 razy dziennie. To właśnie na powierzchni smartfona osiada najwięcej szkodliwych bakterii i wirusów. Specjaliści zalecają przemywanie ekranu smartfona ściereczką z mikrofibry lub chusteczką nasączoną alkoholem. By uchronić swój ekran przed działaniem alkoholu, warto zaopatrzyć się w szkło ochronne (które również należy czyścić i dezynfekować). Czyszcząc smartfon, nie możemy zapomnieć o etui. Silikonowe i plastikowe etui na telefon wystarczy umyć w ciepłej wodzie z mydłem i wytrzeć do sucha. Materiałowe i skórzane etui nie powinno mieć kontaktu z alkoholem, ponieważ może je uszkodzić. By wyczyścić skórzane etui na telefon, należy zwilżyć je miękką bawełnianą ściereczką, nanieść odrobinę mydła i ponownie przetrzeć miękką, zwilżoną tkaniną. Ciekawym wynalazkiem do dezynfekcji smarfonów jest urządzenie wykorzystujące promienie UV. Światło ultrafioletowe zabija 99% bakterii i wirusów, często wykorzystuje się go do dezynfekcji narzędzi chirurgicznych i tępienia roztoczy. Lampa do dezynfekcji smatfonów wygląda jak otwierane etui na okulary i kosztuje ok. 180 zł.

Jak wyczyścić i zdezynfekować komputer? Komputer to dziś dla wielu z nas główne narzędzie pracy, dlatego w szczególności powinniśmy zadbać o to, by był czysty. Czyszczenie komputera stacjonarnego i laptopa warto zacząć od największego skupiska bakterii – klawiatury. Pod klawiaturą i na jej powierzchni z łatwością osiadają bakterie i wirusy, dlatego nie wystarczy przetrzeć jej od czasu do czasu. By wyczyścić klawiaturę, warto zaopatrzyć się w sprzężone powietrze (buteleczka z charakterystyczną cienką rurką), które wydmucha wszystkie okruchy i kurz spod przycisków. Można również spróbować delikatnie zrobić to przy pomocy odkurzacza lub suszarki (trzeba uważać na gorące powietrze). Następnie warto miękkim pędzelkiem zamieść brud z trudniej dostępnych zakamarków klawiatury. Na koniec wszystkie klawisze należy przetrzeć ściereczką nasączoną alkoholem izopropylowym albo ściereczką z mikrofibry nasączoną wodą z mydłem i zostawić do wyschnięcia (ok. 3 minuty). W sklepach komputerowych i elektronicznych możemy również kupić specjalne preparaty do czyszczenia i dezynfekcji komputerów i laptopów.

Jak wyczyścić ekran komputera? Z ekranami należy obchodzić się bardzo ostrożnie. Zazwyczaj wystarczy przetrzeć go ściereczką z mikrofibry. Jeśli na powierzchni ekranu zauważymy zabrudzenia lub tłuste ślady, możemy zwilżyć ściereczkę wodą z mydłem, delikatnie przemyć i wytrzeć do sucha. Co 2-3 dni dobrze jest przetrzeć ekran komputera chusteczką z alkoholem izopropylowym. Jak czyścić myszkę? Ponieważ myszka ma bezpośredni kontakt z naszymi dłońmi, należy ją często dezynfekować alkoholem izopropylowym i przecierać ściereczką z mikrofibrą. Podkładkę pod myszkę wystarczy przetrzeć miękką ściereczką nawilżoną wodą z mydłem lub delikatnym detergentem.

Jak skutecznie sprzątać? Oto kilka wskazówek

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W lutym czerpiemy energię z wyrazistości (kolorów i stylów), doceniamy także przytulność w domu. W rubryce MOODBOARD sprawdzamy śmiałe połączenie fioletu z niebieskim.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie – Luty 2022