Jak prać ubrania, aby pozbyć się bakterii i wirusów? Praktyczny poradnik

2022-02-03 13:48

Dezynfekcja ubrań to temat, który w obecnych czasach jest szczególnie istotny. Według badaczy wirusy z łatwością przenoszą się na ubraniach i mogą tam przetrwać nawet do kilku dni. Jak prać ubrania, by pozbyć się bakterii, szkodliwych drobnoustrojów i wirusów?

Dezynfekcja ubrań
Autor: materiały prasowe Haier

Spis treści

  1. Dezynfekcja ubrań – dlaczego jest ważna?
  2. Jak prać ubrania, żeby pozbyć się wirusów i bakterii?

Dezynfekcja ubrań – dlaczego jest ważna?

Bakterie są wszędzie, ale nie każda z nich jest dla nas szkodliwa. Najgroźniejsze dla ludzi są natomiast roztocza kurzu, grzyby i wirusy (obecnie koronawirus będący najgroźniejszym z nich). Mimo że nie jesteśmy w stanie wyeliminować wszystkich szkodliwych mikroorganizmów z naszego otoczenia, możemy usunąć ich znaczną ilość.

Bakterie i wirusy w szczególności lubią odzież, dlatego tak ważne jest, by zadbać o odpowiednią higienę i regularnie prać, a właściwie dezynfekować swoje ubrania. Dla przykładu, według badań koronawirus z łatwością jest przenoszony na ubraniach i może przeżyć w takim środowisku nawet do kilku dni.

W przypadku gdy mamy do czynienia z osobą zarażoną wirusem, naszym pierwszym odruchem powinno być wypranie i zdezynfekowanie ubrań, które pomoże zmniejszyć ilość zarazków i w efekcie może uchronić nad przed zarażeniem.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Jeśli korzystamy z komunikacji miejskiej, pierzmy ubrania regularnie. Ręczniki i pościel dezynfekujmy i nie bójmy się prać w temperaturze 90 stopni – wtedy nie tylko pozbędziemy się bakterii, ale również roztoczy, które koloniami zamieszkują nasze pościele i materace.

Jak prać ubrania, żeby pozbyć się wirusów i bakterii?

Dezynfekcja ubrań jest konieczna, gdy chcemy pozbyć się bakterii i wirusów. Jak się za nią zabrać? Przede wszystkim kierujmy się oznaczeniami na metkach i pogrupujmy pranie według kolorów oraz tkanin. Jednym z najskuteczniejszych sposobów, by zdezynfekować ubrania jest wypranie ich w 60 stopniach. Większość wirusów, bakterii i innych szkodliwych mikroelementów ginie w tak wysokiej temperaturze. Oczywiście nie zawsze mamy możliwość wyprania ubrań w 60 stopniach – wiele współcześnie używanych materiałów dopuszcza pranie jedynie w niskich temperaturach, np. 40-50 stopni. Jak w takim razie zdezynfekować ubrania, które można prać tylko w niskich temperaturach?

Dezynfekcja ubrań
Autor: materiały prasowe BEKO

Jeśli nie mieliśmy kontaktu z osobą zarażoną wirusem, nie musimy za każdym razem prać ubrań w 60 stopniach. Niestety, ciągłe pranie w 60 stopniach nie tylko niszczy tkaniny, ale podnosi rachunki za wodę i może okazać się nieekologicznym rozwiązaniem. W przypadku, gdy zależy nam na dokładnej dezynfekcji, ale metka jasno mówi o niskiej temperaturze, wykorzystajmy specjalne proszki i płyny dezynfekujące. Możemy kupić je w wielu supermarketach lub sklepach internetowych. Wybierajmy te o składzie niepodrażniającym skóry, przebadane dermatologicznie (to ważne, gdy chcemy prać dziecięce ubrania).

Innym sposobem jest zakup pralki wyposażonej w programy zabijające bakterie i wirusy. Ciekawą opcją dostępną w niektórych współczesnych modelach pralek jest technologia aktywnego tlenu, która skutecznie pozbywa się bakterii i wirusów z powierzchni ubrań. Zanim kupimy konkretny model pralki zapytajmy producenta o możliwość dezynfekcji ubrań i ekologiczne programy prania.

O czym jeszcze pamiętać, dezynfekując ubrania? Dobrą praktyką jest dbanie o bęben pralki. Przynajmniej raz w miesiącu zróbmy puste pranie w 90 stopniach, by dokładnie wyczyścić i zdezynfekować wnętrze pralki. Po każdym praniu nie zapominajmy szeroko otworzyć drzwiczek i szuflady na proszek. Skutecznym sposobem na wzmocnienie efektu dezynfekcji ubrań jest także prasowanie. Gorąca para wodna zabije pozostałe bakterie, a my będziemy mogli cieszyć się świeżymi ubraniami bez zagnieceń.

Jak zaprojektować idealną łazienkę?
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE