Jak prać ubrania, aby pozbyć się bakterii i wirusów? Praktyczny poradnik

2022-02-03 13:48

Dezynfekcja ubrań to temat, który w obecnych czasach jest szczególnie istotny. Według badaczy wirusy z łatwością przenoszą się na ubraniach i mogą tam przetrwać nawet do kilku dni. Jak prać ubrania, by pozbyć się bakterii, szkodliwych drobnoustrojów i wirusów?

Dezynfekcja ubrań
Autor: materiały prasowe Haier

Spis treści

  1. Dezynfekcja ubrań – dlaczego jest ważna?
  2. Jak prać ubrania, żeby pozbyć się wirusów i bakterii?

Dezynfekcja ubrań – dlaczego jest ważna?

Bakterie są wszędzie, ale nie każda z nich jest dla nas szkodliwa. Najgroźniejsze dla ludzi są natomiast roztocza kurzu, grzyby i wirusy (obecnie koronawirus będący najgroźniejszym z nich). Mimo że nie jesteśmy w stanie wyeliminować wszystkich szkodliwych mikroorganizmów z naszego otoczenia, możemy usunąć ich znaczną ilość.

Bakterie i wirusy w szczególności lubią odzież, dlatego tak ważne jest, by zadbać o odpowiednią higienę i regularnie prać, a właściwie dezynfekować swoje ubrania. Dla przykładu, według badań koronawirus z łatwością jest przenoszony na ubraniach i może przeżyć w takim środowisku nawet do kilku dni.

W przypadku gdy mamy do czynienia z osobą zarażoną wirusem, naszym pierwszym odruchem powinno być wypranie i zdezynfekowanie ubrań, które pomoże zmniejszyć ilość zarazków i w efekcie może uchronić nad przed zarażeniem.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Jeśli korzystamy z komunikacji miejskiej, pierzmy ubrania regularnie. Ręczniki i pościel dezynfekujmy i nie bójmy się prać w temperaturze 90 stopni – wtedy nie tylko pozbędziemy się bakterii, ale również roztoczy, które koloniami zamieszkują nasze pościele i materace.

Jak prać ubrania, żeby pozbyć się wirusów i bakterii?

Dezynfekcja ubrań jest konieczna, gdy chcemy pozbyć się bakterii i wirusów. Jak się za nią zabrać? Przede wszystkim kierujmy się oznaczeniami na metkach i pogrupujmy pranie według kolorów oraz tkanin. Jednym z najskuteczniejszych sposobów, by zdezynfekować ubrania jest wypranie ich w 60 stopniach. Większość wirusów, bakterii i innych szkodliwych mikroelementów ginie w tak wysokiej temperaturze. Oczywiście nie zawsze mamy możliwość wyprania ubrań w 60 stopniach – wiele współcześnie używanych materiałów dopuszcza pranie jedynie w niskich temperaturach, np. 40-50 stopni. Jak w takim razie zdezynfekować ubrania, które można prać tylko w niskich temperaturach?

Dezynfekcja ubrań
Autor: materiały prasowe BEKO

Jeśli nie mieliśmy kontaktu z osobą zarażoną wirusem, nie musimy za każdym razem prać ubrań w 60 stopniach. Niestety, ciągłe pranie w 60 stopniach nie tylko niszczy tkaniny, ale podnosi rachunki za wodę i może okazać się nieekologicznym rozwiązaniem. W przypadku, gdy zależy nam na dokładnej dezynfekcji, ale metka jasno mówi o niskiej temperaturze, wykorzystajmy specjalne proszki i płyny dezynfekujące. Możemy kupić je w wielu supermarketach lub sklepach internetowych. Wybierajmy te o składzie niepodrażniającym skóry, przebadane dermatologicznie (to ważne, gdy chcemy prać dziecięce ubrania).

Innym sposobem jest zakup pralki wyposażonej w programy zabijające bakterie i wirusy. Ciekawą opcją dostępną w niektórych współczesnych modelach pralek jest technologia aktywnego tlenu, która skutecznie pozbywa się bakterii i wirusów z powierzchni ubrań. Zanim kupimy konkretny model pralki zapytajmy producenta o możliwość dezynfekcji ubrań i ekologiczne programy prania.

O czym jeszcze pamiętać, dezynfekując ubrania? Dobrą praktyką jest dbanie o bęben pralki. Przynajmniej raz w miesiącu zróbmy puste pranie w 90 stopniach, by dokładnie wyczyścić i zdezynfekować wnętrze pralki. Po każdym praniu nie zapominajmy szeroko otworzyć drzwiczek i szuflady na proszek. Skutecznym sposobem na wzmocnienie efektu dezynfekcji ubrań jest także prasowanie. Gorąca para wodna zabije pozostałe bakterie, a my będziemy mogli cieszyć się świeżymi ubraniami bez zagnieceń.

Jak zaprojektować idealną łazienkę?