Dezynfekcja domu krok po kroku. Jak odkazić mieszkanie bez środków chemicznych?

2021-12-06 8:41

Dezynfekcja mieszkania, zwłaszcza gdy jeden z domowników przechodził chorobę o podłożu wirusowym jest niezwykle ważna. Pozwala pozbyć się szkodliwych drobnoustrojów, bakterii i wirusów. By odkazić i zdezynfekować mieszkanie wcale nie musimy używać ciężkich środków chemicznych. Czym zdezynfekować mieszkanie? Jak zrobić to bez środków chemicznych?

Dezynfekcja mieszkania krok po kroku
Autor: seb_ra/GettyImages By zdezynfekować dom, wcale nie potrzebujemy ciężkiej chemii. Środki na bazie alkoholu, wody utlenionej i olejków poradzą sobie z bakteriami i drobnoustrojami

Spis treści

  1. Jak zdezynfekować dom po chorobie? Dezynfekcja mieszkania bez szkodliwej chemii
  2. Odkażanie mieszkania: Jak zdezynfekować sypialnię, łazienkę, kuchnię i salon? 

Jak zdezynfekować dom po chorobie? Dezynfekcja mieszkania bez szkodliwej chemii

Dezynfekcja mieszkania w odpowiedzi na zagrożenie wirusem lub gdy jeden z naszych domowników jest chory albo właśnie przeszedł chorobę o podłożu wirusowym, jest niezwykle istotna. Dobrze przeprowadzona dezynfekcja domu pozwala pozbyć się szkodliwych drobnoustrojów. Wiele osób, by odkazić mieszkanie, używa środków chemicznych, które można kupić w sklepach i drogeriach, jednak ciężka chemia to nie jedyne wyjście z wirusowej sytuacji. Dezynfekować dom można również parą, promieniami UV i lekkimi środkami na bazie alkoholu, wody utlenionej i olejków o działaniu bakteriobójczym, które możemy przygotować samodzielnie.

Kiedy my lub ktoś z domowników zmaga się z chorobą o podłożu wirusowym, np. grypą, ospą czy koronawirusem, regularna dezynfekcja mieszkania, odkażanie powierzchni i częste sprzątanie jest niezwykle istotna. Bakterie z łatwością osiadają na powierzchniach użytkowych i mogą doprowadzić do choroby kolejnych domowników, dlatego ważnym krokiem, już po wyzdrowieniu, jest całkowita dezynfekcja mieszkania. Do walki z wirusami i szkodliwymi drobnoustrojami najlepiej nadają się detergenty na bazie alkoholu (o stężeniu minimum 70%), wody utlenionej, kwasu mlekowego, kwasu peroksy-wodorowego, chloru, etanolu i alkoholu izopropylowego, który doskonale sprawdza się w dezynfekcji smartfonów i komputerów.

Jak zdezynfekować dom krok po kroku? Po pierwsze pozbądźmy się wszystkich zużytych chusteczek, ręczników papierowych i innych środków higienicznych, których używała osoba chora. Następnie otwórzmy na oścież okna – wietrzenie to bardzo ważna czynność podczas dezynfekcji, ponieważ chorobotwórcze drobnoustroje osiadają na powierzchniach użytkowych, czemu sprzyja słaba cyrkulacja powietrza w mieszkaniu. Intensywnie wywietrzona przestrzeń pozwoli pozbyć się części bakterii. Dobrym pomysłem jest regularne używanie oczyszczaczy powietrza w sypialni chorego. Dezynfekcja mieszkania może wydawać się czasochłonna, ale jeśli będziemy skupiać się na każdym pomieszczeniu oddzielnie, odkażanie mieszkania przebiegnie sprawniej i dokładniej. Jak i czym zdezynfekować mieszkanie po chorobie?

Odkażanie mieszkania: Jak zdezynfekować sypialnię, łazienkę, kuchnię i salon? 

1. SYPIALNIA – kiedy chory wyzdrowiał, należy zacząć dezynfekcję od miejsca, w którym spędzał najwięcej czasu, a więc sypialni. Poszewki, pościel, narzutę, koce, prześcieradło i ręczniki należy wyprać w temperaturze 60 stopni. Pozbędziemy się w ten sposób zalegających tam drobnoustrojów i bakterii. Następnie warto odkazić materac, na którym chory spał. Jak zdezynfekować materac? By odkazić materac, można skorzystać z usług profesjonalnej firmy albo zrobić to domowymi sposobami. Cena dezynfekcji mieszkania przez firmę sprzątającą to wydatek rzędu kilkuset złotych. Tańszym sposobem jest dezynfekcja materaca z użyciem domowego środka do odkażania. Środek do dezynfekcji materaca jest prosty do przygotowania, wystarczy zmieszać odrobinę sody oczyszczonej z kilkoma kroplami olejku z drzewa herbacianego, który wykazuje antybakteryjne, antyseptyczne i odkażające właściwości. Posypmy materac mieszanką i zostawmy na pół godziny (lub nawet na godzinę), po czym odkurzmy materac. W międzyczasie odkurzmy i umyjmy podłogi w sypialni, a przy pomocy środka na bazie alkoholu wyczyśćmy wszystkie kontakty, klamki, uchwyty, blaty i powierzchnie, których mógł dotykać chory. Warto też wyprać firanki i zasłony, do proszku dodając szklankę wody utlenionej.

2. ŁAZIENKA – czyszcząc łazienkę uważajmy na środki na bazie chloru, ponieważ mogą one zniszczyć chromowane powierzchnie, dlatego lepiej nie myć nimi bezpośrednio baterii łazienkowych. Unikając ciężkiej chemii, w łazience doskonale sprawdzą się specyfiki na bazie alkoholu, wody utlenionej, sody oczyszczonej i olejków. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że woda utleniona doskonale czyści i dezynfekuje jednocześnie. Dodając do niej sodę oczyszczoną, można taką pastą umyć baterie łazienkowe, wannę, umywalkę, a nawet muszlę klozetową. Wystarczy nanieść wodę utlenioną lub pastę z wody utlenionej i sody oczyszczonej na zabrudzoną powierzchnię, odczekać 15 minut, wyszorować i zmyć obficie wodą. Produkty na bazie spirytusu z dodatkiem olejków np. z drzewa herbacianego, eukaliptusowego lub lawendowego również dokładnie zdezynfekują armaturę i meble w łazience, a także kontakty, włączniki, klamki i uchwyty do szafek. Pamiętajmy, by wymienić na nowe wszystkie środki higieny osobistej jak np. gąbki i szczoteczki do zębów, które należą do osoby chorej.

3. KUCHNIA – według ekspertów w kuchni znajduje się najwięcej skupisk różnych bakterii i drobnoustrojów, dlatego dezynfekując kuchnię powinniśmy być dwa razy dokładniejsi. Oprócz standardowych czynności jak odkażanie kranu, zlewu i kuchenki warto zdezynfekować naczynia i sztućce, których używała osoba chora. Jak zdezynfekować naczynia? Jeśli mamy zmywarkę, warto włożyć wszystkie naczynia i sztućce do środka i pozwolić maszynie czynić swoją magię. Jeśli nie jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami zmywarki, naczynia i sztućce możemy zdezynfekować gotując je w dużym garnku. Wrząca woda wyparzy wszystkie szkodliwe, chorobotwórcze drobnoustroje. Nie zapominajmy o dokładnym przetarciu blatów, lodówki, piekarnika, szafek kuchennych (w szczególności uchwytów i drzwiczek), kontaktów, włączników i małego AGD, którego mogła używać osoba chora. Najlepiej zrobić to środkiem na bazie alkoholu.

4. SALON – zacznijmy od dokładnego odkurzenia salonu, przetarcia wszystkich mebli, stołów i blatów środkiem na bazie alkoholu, wody utlenionej albo wody z mydłem (mydło usuwa warstwę lipidową bakterii). Meble tapicerowane możemy odkazić parownicą lub ręcznym odkurzaczem z lampą UV. Promieniowanie ultrafioletowe usuwa 99% bakterii i szkodliwych drobnoustrojów. Warto odkazić również sprzęt elektroniczny, w tym komputer oraz smartfon. Do tego nadaje się najlepiej alkohol izopropylowy, który nie niszczy materiałów syntetycznych, z których wykonane są sprzęty. Salon dobrze jest wywietrzyć, a na koniec umyć podłogę. Kiedy umyjemy podłogi w całym domu najlepiej wyrzucić końcówkę mopa, by nie używać tej samej w przyszłości.

Quiz o ekologii. Niektóre odpowiedzi mogą cię zszokować!

Pytanie 1 z 12
Najwięcej CO2 powstanie przy...
Dezynfekcja przedmiotów
Nasi Partnerzy polecają