Dezynfekcja domu krok po kroku. Jak odkazić mieszkanie bez środków chemicznych?

2021-12-06 8:41

Dezynfekcja mieszkania, zwłaszcza gdy jeden z domowników przechodził chorobę o podłożu wirusowym jest niezwykle ważna. Pozwala pozbyć się szkodliwych drobnoustrojów, bakterii i wirusów. By odkazić i zdezynfekować mieszkanie wcale nie musimy używać ciężkich środków chemicznych. Czym zdezynfekować mieszkanie? Jak zrobić to bez środków chemicznych?

Dezynfekcja mieszkania krok po kroku
Autor: seb_ra/GettyImages By zdezynfekować dom, wcale nie potrzebujemy ciężkiej chemii. Środki na bazie alkoholu, wody utlenionej i olejków poradzą sobie z bakteriami i drobnoustrojami

Spis treści

  1. Jak zdezynfekować dom po chorobie? Dezynfekcja mieszkania bez szkodliwej chemii
  2. Odkażanie mieszkania: Jak zdezynfekować sypialnię, łazienkę, kuchnię i salon? 

Jak zdezynfekować dom po chorobie? Dezynfekcja mieszkania bez szkodliwej chemii

Dezynfekcja mieszkania w odpowiedzi na zagrożenie wirusem lub gdy jeden z naszych domowników jest chory albo właśnie przeszedł chorobę o podłożu wirusowym, jest niezwykle istotna. Dobrze przeprowadzona dezynfekcja domu pozwala pozbyć się szkodliwych drobnoustrojów. Wiele osób, by odkazić mieszkanie, używa środków chemicznych, które można kupić w sklepach i drogeriach, jednak ciężka chemia to nie jedyne wyjście z wirusowej sytuacji. Dezynfekować dom można również parą, promieniami UV i lekkimi środkami na bazie alkoholu, wody utlenionej i olejków o działaniu bakteriobójczym, które możemy przygotować samodzielnie.

Kiedy my lub ktoś z domowników zmaga się z chorobą o podłożu wirusowym, np. grypą, ospą czy koronawirusem, regularna dezynfekcja mieszkania, odkażanie powierzchni i częste sprzątanie jest niezwykle istotna. Bakterie z łatwością osiadają na powierzchniach użytkowych i mogą doprowadzić do choroby kolejnych domowników, dlatego ważnym krokiem, już po wyzdrowieniu, jest całkowita dezynfekcja mieszkania. Do walki z wirusami i szkodliwymi drobnoustrojami najlepiej nadają się detergenty na bazie alkoholu (o stężeniu minimum 70%), wody utlenionej, kwasu mlekowego, kwasu peroksy-wodorowego, chloru, etanolu i alkoholu izopropylowego, który doskonale sprawdza się w dezynfekcji smartfonów i komputerów.

Jak zdezynfekować dom krok po kroku? Po pierwsze pozbądźmy się wszystkich zużytych chusteczek, ręczników papierowych i innych środków higienicznych, których używała osoba chora. Następnie otwórzmy na oścież okna – wietrzenie to bardzo ważna czynność podczas dezynfekcji, ponieważ chorobotwórcze drobnoustroje osiadają na powierzchniach użytkowych, czemu sprzyja słaba cyrkulacja powietrza w mieszkaniu. Intensywnie wywietrzona przestrzeń pozwoli pozbyć się części bakterii. Dobrym pomysłem jest regularne używanie oczyszczaczy powietrza w sypialni chorego. Dezynfekcja mieszkania może wydawać się czasochłonna, ale jeśli będziemy skupiać się na każdym pomieszczeniu oddzielnie, odkażanie mieszkania przebiegnie sprawniej i dokładniej. Jak i czym zdezynfekować mieszkanie po chorobie?

Odkażanie mieszkania: Jak zdezynfekować sypialnię, łazienkę, kuchnię i salon? 

1. SYPIALNIA – kiedy chory wyzdrowiał, należy zacząć dezynfekcję od miejsca, w którym spędzał najwięcej czasu, a więc sypialni. Poszewki, pościel, narzutę, koce, prześcieradło i ręczniki należy wyprać w temperaturze 60 stopni. Pozbędziemy się w ten sposób zalegających tam drobnoustrojów i bakterii. Następnie warto odkazić materac, na którym chory spał. Jak zdezynfekować materac? By odkazić materac, można skorzystać z usług profesjonalnej firmy albo zrobić to domowymi sposobami. Cena dezynfekcji mieszkania przez firmę sprzątającą to wydatek rzędu kilkuset złotych. Tańszym sposobem jest dezynfekcja materaca z użyciem domowego środka do odkażania. Środek do dezynfekcji materaca jest prosty do przygotowania, wystarczy zmieszać odrobinę sody oczyszczonej z kilkoma kroplami olejku z drzewa herbacianego, który wykazuje antybakteryjne, antyseptyczne i odkażające właściwości. Posypmy materac mieszanką i zostawmy na pół godziny (lub nawet na godzinę), po czym odkurzmy materac. W międzyczasie odkurzmy i umyjmy podłogi w sypialni, a przy pomocy środka na bazie alkoholu wyczyśćmy wszystkie kontakty, klamki, uchwyty, blaty i powierzchnie, których mógł dotykać chory. Warto też wyprać firanki i zasłony, do proszku dodając szklankę wody utlenionej.

2. ŁAZIENKA – czyszcząc łazienkę uważajmy na środki na bazie chloru, ponieważ mogą one zniszczyć chromowane powierzchnie, dlatego lepiej nie myć nimi bezpośrednio baterii łazienkowych. Unikając ciężkiej chemii, w łazience doskonale sprawdzą się specyfiki na bazie alkoholu, wody utlenionej, sody oczyszczonej i olejków. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że woda utleniona doskonale czyści i dezynfekuje jednocześnie. Dodając do niej sodę oczyszczoną, można taką pastą umyć baterie łazienkowe, wannę, umywalkę, a nawet muszlę klozetową. Wystarczy nanieść wodę utlenioną lub pastę z wody utlenionej i sody oczyszczonej na zabrudzoną powierzchnię, odczekać 15 minut, wyszorować i zmyć obficie wodą. Produkty na bazie spirytusu z dodatkiem olejków np. z drzewa herbacianego, eukaliptusowego lub lawendowego również dokładnie zdezynfekują armaturę i meble w łazience, a także kontakty, włączniki, klamki i uchwyty do szafek. Pamiętajmy, by wymienić na nowe wszystkie środki higieny osobistej jak np. gąbki i szczoteczki do zębów, które należą do osoby chorej.

3. KUCHNIA – według ekspertów w kuchni znajduje się najwięcej skupisk różnych bakterii i drobnoustrojów, dlatego dezynfekując kuchnię powinniśmy być dwa razy dokładniejsi. Oprócz standardowych czynności jak odkażanie kranu, zlewu i kuchenki warto zdezynfekować naczynia i sztućce, których używała osoba chora. Jak zdezynfekować naczynia? Jeśli mamy zmywarkę, warto włożyć wszystkie naczynia i sztućce do środka i pozwolić maszynie czynić swoją magię. Jeśli nie jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami zmywarki, naczynia i sztućce możemy zdezynfekować gotując je w dużym garnku. Wrząca woda wyparzy wszystkie szkodliwe, chorobotwórcze drobnoustroje. Nie zapominajmy o dokładnym przetarciu blatów, lodówki, piekarnika, szafek kuchennych (w szczególności uchwytów i drzwiczek), kontaktów, włączników i małego AGD, którego mogła używać osoba chora. Najlepiej zrobić to środkiem na bazie alkoholu.

4. SALON – zacznijmy od dokładnego odkurzenia salonu, przetarcia wszystkich mebli, stołów i blatów środkiem na bazie alkoholu, wody utlenionej albo wody z mydłem (mydło usuwa warstwę lipidową bakterii). Meble tapicerowane możemy odkazić parownicą lub ręcznym odkurzaczem z lampą UV. Promieniowanie ultrafioletowe usuwa 99% bakterii i szkodliwych drobnoustrojów. Warto odkazić również sprzęt elektroniczny, w tym komputer oraz smartfon. Do tego nadaje się najlepiej alkohol izopropylowy, który nie niszczy materiałów syntetycznych, z których wykonane są sprzęty. Salon dobrze jest wywietrzyć, a na koniec umyć podłogę. Kiedy umyjemy podłogi w całym domu najlepiej wyrzucić końcówkę mopa, by nie używać tej samej w przyszłości.

Quiz o ekologii. Niektóre odpowiedzi mogą cię zszokować!

Pytanie 1 z 12
Najwięcej CO2 powstanie przy...
Dezynfekcja przedmiotów
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE