Ozdoba bożonarodzeniowa. Ciekawe pomysły na ozdoby świąteczne DIY

2023-12-16 14:23

Ozdoby świąteczne DIY wracają do łask! Dekoracje z papieru, szyszek, gałązek iglaków, drewna, makaronu bądź wykonane na szydełku to świetny sposób na w pełni autorski wystrój na Boże Narodzenie. Jak zrobić ozdoby świąteczne? Przygotowaliśmy małe zestawienie wraz ze wskazówkami. Jak zrobić dekoracje świąteczne na Boże Narodzenie? Przeczytajcie.

Spis treści

 1. Ozdoby świąteczne DIY
 2. Ozdoby ze słomy na choinkę
 3. Ozdoby choinkowe z drewna
 4. Ozdoby bożonarodzeniowe z papieru
 5. Ozdoby świąteczne z krepiny
 6. Jak ozdobić bombkę choinkową? 
 7. Pierniki świąteczne — pyszna ozdoba na choinkę
 8. Ozdoby świąteczne z szyszek
 9. Ozdoby świąteczne DIY — zdjęcia

Ozdoby świąteczne DIY

Ozdoby świąteczne DIY są sentymentalną pamiątką i wspomnieniem czasu spędzonego wspólnie z bliskimi. Warto przywołać w zimowe wieczory tradycję ręcznie robionych ozdób choinkowych i stworzyć unikatową, rodzinną kolekcję dekoracji świątecznych. Pamiętaj, że dekoracje świąteczne nie muszą być skomplikowane ani drogie. Kreatywność i prostota mogą stworzyć piękne i świąteczne wnętrze w ostatniej chwili.

Oto kilka pomysłów na szybkie i łatwe ozdoby świąteczne DIY:

 • Papierowe gwiazdy: znajdź kolorowy papier lub użyj starych gazet. Wycinaj z papieru gwiazdy o różnych rozmiarach, a następnie zawieś je na nitkach. Możesz również użyć gotowych wzorów do wycinania.
 • Wstążki i kokardki: wykorzystaj wstążki i materiały dostępne w domu. Zawieś je na choince, lampach lub gałęziach drzewa.
 • Świeczniki ze słoików: umieść w nich świeczki LED lub zwykłe tealighty. Możesz ozdobić słoiki wstążkami, bibułą lub farbami.
 • Gałązki i szyszki: umieść je w wazonie. Dodaj kilka szyszek i może nawet kilka kolorowych bombek.
 • Ozdoby z ciastoliny: możesz z niej stworzyć małe ozdoby choinkowe. Zaprojektuj śnieżynki, gwiazdy, serca itp., a następnie powieś je na choince.
 • Ozdoby z makaronu: ugotuj makaron i pozwól mu ostygnąć. Następnie pomaluj go na różne kolory i formy. Możesz stworzyć unikalne ozdoby, które nadadzą się do powieszenia na choince.
 • Ozdoby z kolorowego papieru: wytnij choinki, bałwany, itp. ze świątecznego kolorowego papieru i zawieś je na nitkach lub sznurkach. To szybki sposób na dodanie koloru do wnętrza.
 • Stroiki z gałązek: zawiąż gałązki razem, dodaj wstążki, szyszki, a nawet małe ozdoby choinkowe.
 • Słoiki z ozdobami: wypełnij słoiki ozdobami choinkowymi, kolorowym papierem, cukierkami lub innymi małymi przedmiotami. Dodaj wstążki lub etykietki z życzeniami.
 • Sztuczny śnieg: jeśli masz dostęp do białej bibuły lub białego papieru, możesz wyciąć z niego kształty śnieżnych płatków i udekorować nimi okna lub choinkę.

Zobacz też:

Ozdoby ze słomy na choinkę

Bardzo lekkie i wdzięczne, ręcznie robione ozdoby choinkowe ze słomy były domeną głównie wiejskich choinek — szklane bombki stanowiły niegdyś dość kosztowną i nietrwałą dekorację. Współczesne trendy skupiające się wokół klimatów ludowych i folk pozwoliły na nowo oswoić i przenieść również do miejskich choinek misternie składane, plecione i wiązane sznurkiem słomiane gwiazdki, aniołki i bombki. Techniki plecenia i ręcznego konstruowania słomianych ozdób świątecznych są różne w zależności od regionu, z jakiego się wywodzą.

Ozdoby choinkowe z drewna

Na tej samej fali trendów inspirowanych z jednej strony stylem folk, a z drugiej skandynawskim i ekologicznym powróciły na nasze choinki drobne, drewniane figurki żołnierzyków, koników i baletnic. Maleńkie dekoracje świąteczne wykonywane często z jednego walcowatego kawałka drewna nabierały charakterystycznych kształtów jedynie dzięki kolorowym farbom. Figurkom malowano buzię, rumiane policzki, ubranie czy buciki.

Ozdoby bożonarodzeniowe z papieru

Kto z nas nie wspomina ręcznie wycinanych pasków papieru kolorowego i wspólnego klejenia kolejnych ogniw kolorowego łańcucha na choinkę? Popularną, ręcznie robioną dekoracją choinkową z kolorowego papieru były również tzw. pawie oczka: wiszące ozdoby świąteczne DIY stworzone z naklejanych na siebie kółek z kolorowego papieru - od największej do najmniejszej. Efekt końcowy tak wykonanej ozdoby świątecznej przypominać miał właśnie barwne oczko z pawiego ogona.

Choinka z patyków od lodów
Autor: Getty Images Choinka z patyków od lodów.

Ozdoby świąteczne z krepiny

Bardzo popularne, szczególnie w okresie Polski międzywojennej, były ozdoby świąteczne ręcznie robione z użyciem barwnej krepiny. Najpopularniejszym motywem dekoracyjnym z wykorzystaniem krepiny było dorabianie sukien kartonikowym głowom aniołków, które powszechnie nabyć można było w kioskach, na poczcie czy w sklepach papierniczych.

Głowy aniołków i świątecznych putt wycinano również ze świątecznych kartek. Po wycięciu twarzy putta doklejano do jego tylnej strony złożoną w harmonijkę kolorową krepinę w wybranej długości: krótkiej bądź dłuższej. Elementy skrzydeł aniołka często ozdabiano również brokatem ze szklanego pyłku.

Jak ozdobić bombkę choinkową? 

Zasada, że nic nie powinno się marnować, ma również swoje uzasadnienie w ręcznie robionych ozdobach świątecznych. Szklane bombki, choć piękne i urokliwe, były i są niezwykle delikatne. Stąd ich żywotność często nie była długa. Jeszcze kilkanaście lat temu bardzo popularnym materiałem do samodzielnego zdobienia prostych, jednobarwnych bombek, kart świątecznych czy ogólnie ozdób choinkowych ręcznie robionych był migotliwy pyłek z potłuczonej w drobny pył bombki.

Zamiast więc rozpaczać nad rozbitą ozdobą choinkową, rozdrabniano potłuczone szkiełka młotkiem przez serwetkę i tym samym przekuwano stratę w praktyczny i niezwykle dekoracyjny materiał do dalszej obróbki. W jaki sposób dekorowano ręcznie ozdoby świąteczne z użyciem szklanego pyłu? Początkowo przygotowywano ekologiczny klej szybkoschnący z mieszaniny... mąki i niewielkiej ilości wody.

Następnie nanoszono gęsty klej zapałką na wybraną partię bombki lub kartki świątecznej i posypywano całość szklanym pyłem. Efekt końcowy ręcznie robionej ozdoby świątecznej przypominał lśniącą pierzynkę śniegu.

Pierniki świąteczne — pyszna ozdoba na choinkę

Ozdoby bożonarodzeniowe ręcznie robione to nie tylko fantazyjne dekoracje z papieru czy drewna. Ogromną popularnością cieszą się także świąteczne pierniczki lub kruche ciastka z dziurką, które możemy ozdobić i powiesić na choince. 

Kolorowe lukry i barwne posypki spożywcze do ciast dają pełne pole do popisu naszej wyobraźni. Kształty ciasteczek stanowiących ozdobę świąteczną DIY mogą być najróżniejsze: od popularnych w święta motywów gwiazdek, poprzez choinki, serduszka na domkach skończywszy. Grunt, aby ciastko było wystarczająco twarde, by stabilnie wisiało na choince przynajmniej przez czas Wigilii!

Ozdoby świąteczne z szyszek

Szyszki stanowią niezwykle wdzięczny materiał na dekoracje świąteczne. Są w pełni ekologiczne, poza tym – co oczywiste – doskonale komponują się z choinką świąteczną i wszelkimi ozdobami wykonanymi z iglaków.

Najbardziej efektowne są szyszki sosnowe. Warto wykorzystać je do zrobienia stroika świątecznego na stół bądź na drzwi. Mogą też z powodzeniem zastąpić niektóre bombki. Szyszki można pomalować farbą w spreju – najlepiej z efektem chromu, srebrną albo złotą.

Ozdoby świąteczne DIY — zdjęcia

Ozdoby świąteczne DIY to nie tylko sposób na autorski wystrój, lecz także dobra zabawa w majsterkowanie. Warto do niej zaprosić zwłaszcza najmłodszych. W galeriach zdjęć znajdziesz gotowe inspiracje na dekoracje świąteczne ręcznie robione.

Nowoczesne stroiki bożonarodzeniowe na stół. Eleganckie stroiki bożonarodzeniowe - inspiracje

Jak samodzielnie przygotować kompozycję z gwiazdą betlejemską?