Jak zrobić kwiaty w pudełku? Flowerbox DIY – instrukcja krok po kroku

2022-04-19 11:02

Kwiaty w pudełku to oryginalna alternatywa tradycyjnego bukietu. Flower box z ciętych róż lub kompozycji różnych kwiatów pięknie udekoruje każde wnętrze. Własnoręcznie wykonany może być miłym prezentem od serca dla bliskiej osoby. Jak zrobić pudełko z kwiatami? To proste – przeczytaj naszą instrukcję krok po kroku.

Kiwaty w pudełku
Autor: Malkovstock/Getty Images Własnoręcznie wykonany flowerbox to świetny pomysł na prezent dla bliskiej osoby.

Spis treści

 1. Kwiaty w pudełku – efektowna dekoracja wnętrza
 2. Kwiaty w pudełku – jaka jest ich cena?
 3. Jakie kwiaty do pudełka? Gatunki kwiatów do flowerboxów
 4. Jak zrobić pudełko z kwiatami – niezbędne materiały
 5. Kwiaty w pudełku zrób to sam – instrukcja krok po kroku
 6. Jak dbać o flowerbox? Pielęgnacja kwiatów w pudełku

Kwiaty w pudełku – efektowna dekoracja wnętrza

Pudełka z kwiatami, jak tradycyjne bukiety, mogą mieć różne style – od klasycznych, eleganckich, monochromatycznych, równo ułożonych kompozycji z jednego gatunku kwiatów po szalone, kolorowe, asymetryczne zestawienia rozmaitych kwitnących roślin i ozdobnych liści. Odcień pudełka możemy dopasować do koloru kwiatów lub wybrać kontrastujące ze sobą barwy. Monochramtyczne kompozycje są bardziej eleganckie i subtelne. Jeśli marzy nam się wiosenny, kolorowy akcent, wybierzmy wielobarwne kwiaty i pudełko w intensywnym kolorze. Kwiaty w pudełku z brązowej tektury będą miały nieco luźniejszy charakter, odnajdą się we wnętrzach w stylu boho i eko.

Jak zrobić kwiaty w pudełku? Flowerbox DIY – instrukcja krok po kroku
Autor: Benjámin Stefanovics/Getty Images Kompozycja z kilku gatunków kwiatów w różowym pudełku ozdobionym tasiemką.

Kwiaty w pudełku – jaka jest ich cena?

Pudełko ze świeżymi, pachnącymi kwiatami to elegancka dekoracja, którą można ustawić na stole zamiast tradycyjnego bukietu w wazonie. To świetny pomysł na prezent lub dodatek do niego, z okazji imienin, urodzin czy Walentynek. Gotowe flowerboxy są dostępne w kwiaciarniach i sklepach internetowych, jednak – zwłaszcza w przypadku dużych kompozycji – ich cena jest bardzo wysoka, sięga nawet kilkuset złotych. Własnoręcznie zrobione pudełko z kwiatami kosztuje o wiele mniej, wystarczy kilka łatwo dostępnych produktów i ulubione kwiaty.

Jakie kwiaty do pudełka? Gatunki kwiatów do flowerboxów

Dowolność w wyborze kwiatów do pudełka jest ogromna. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć. Bez względu na styl, warto wybrać takie gatunki, które długo zachowają świeżość. Do tworzenia eleganckich, pachnących kompozycji doskonale nadają się róże. Przycięte na jednakową długość, ciasno umieszczone w gąbce florystycznej na taką głębokość, aby pąki delikatnie wystawały ponad krawędź pudełka, tworzą piękną, równą, jednolitą płaszczyznę. Przy takim ułożeniu kwiatów można wykorzystać pudełko z pokrywką – po jej zdjęciu obdarowana osoba będzie miała miłą, pachnącą niespodzianką. Róże można ułożyć także w formie kopułki, poprzetykać je łodygami z zielonymi liśćmi lub uzupełnić drobnymi kwiatkami, np. gipsówką. W pudełkach pięknie prezentują się także tulipany w jednym lub wielu kolorach. Warto pamiętać o tym, że cięte tulipany dość szybko rosną, dlatego decydując się na stworzenie z nich kompozycji do flowerboxa wybierzmy kwiaty jeszcze nierozwinięte, z pąkami i osadźmy je w pudełku głęboko i ciasno. Z upływem czasu rozwijające się pąki będą coraz bardziej wystawać ponad krawędź pudełka. Do stworzenia flowerboxa można wykorzystać także różne gatunki kwiatów w jednej kompozycji, takie jak goździki, frezje, żonkile, eustomy, chryzantemy czy anturium.

Jak zrobić kwiaty w pudełku? Flowerbox DIY – instrukcja krok po kroku
Autor: Malkovstock/Getty Images Elegancka kompozycja – róże w czarnym pudełku.

Jak zrobić pudełko z kwiatami – niezbędne materiały

Aby samodzielnie przygotować kwiaty w pudełku potrzebujemy dosłownie kilku produktów, które bez problemu kupimy w internetowych lub stacjonarnych sklepach florystycznych, papierniczych i kwiaciarniach. Ich ceny wahają się od kilku do kilkunastu złotych. Z czego zrobić flower box:

 • pudełko o dowolnym kształcie i wymiarach, tekturowe lub z tworzywa (ważne, żeby było sztywne), może mieć pokrywkę,
 • arkusz celofanu,
 • zielona gąbka florystyczna do kwiatów ciętych,
 • naczynie z wodą do namoczenia gąbki florystycznej,
 • odżywka do kwiatów ciętych (opcjonalnie)
 • noż do cięcia gąbki florystycznej (może być kuchenny),
 • świeże, cięte kwiaty,
 • sekator lub nożyczki do przycięcia łodyg

Kwiaty w pudełku zrób to sam – instrukcja krok po kroku

Krok 1 – namaczanie gąbki florystycznej

Do żywych kwiatów służy zielona gąbka florystyczna, szara lub czarna jest przeznaczona do kwiatów sztucznych lub suszonych i nie trzeba jej namaczać. Namaczanie gąbki florystycznej nie jest trudne, jednak ważne jest, aby przeprowadzić je prawidłowo. Do naczynia większego od gąbki florystycznej nalewamy taką ilość wody, aby przykryła całą gąbkę. Do wody warto dodać odżywkę do ciętych kwiatów – wtedy nasza kwiatowa kompozycja dłużej zachowa świeżość i atrakcyjny wygląd. Gąbkę florystyczną kładziemy na powierzchni wody spodem do góry (od spodu ma napisy lub logotyp producenta). Zostawiamy gąbkę, aby chłonęła wodę i samoczynnie opadła na dno naczynia. Trwa to ok 1-2 minut, nie należy jej dociskać i przyspieszać namaczania. Kiedy gąbka florystyczna opadnie na dno naczynia, wyjmujemy ją i zostawiamy na chwilę w zlewie lub na ociekaczu, aby wypłynął z niej nadmiar wody. Następnie za pomocą noża przycinamy gąbkę do pożądanego kształtu i rozmiaru. Namoczoną gąbkę kroi się bardzo łatwo, jak masło. Gąbkę można wyciąć również przed namoczeniem, jednak trzeba to robić bardzo ostrożnie, gdyż się kruszy.

Krok 2 – przygotowanie pudełka na kwiaty

Aby zabezpieczyć pudełko przed wodą należy wyłożyć je celofanem. Arkusz celofanu wkładamy do pudełka, dokładnie go układamy - dociskamy do dna i brzegów. Wystający nad krawędź pudełka nadmiar celofanu obcinamy nożyczkami. W tak przygotowanym pudełku umieszczamy namoczoną wcześniej gąbkę florystyczną.

Krok 3 – umieszczenie kwiatów w pudełku

Zanim umieścimy kwiaty w pudełku musimy przyciąć ich łodygi ukośnie, pod ostrym kątem (ok 45 stopni), dzięki czemu będą lepiej chłonąć wodę i dobrze się trzymać w gąbce. Z tak przygotowanych kwiatów układamy kompozycję. Aby flower box ładnie się prezentował, warto ułożyć kwiaty dość ciasno. Jeśli wbijesz kwiat w gąbkę, a następnie zmienisz zdanie w kwestii jego umiejscowienia, nie wyciągaj go. Utnij go tuż nad powierzchnią gąbki, ponownie przytnij łodygę pod kątem i włóż w inne miejsce. Ponieważ łodyga musi dobrze przylegać do gąbki nie można wkładać jej do luki po poprzedniej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Jak dbać o flowerbox? Pielęgnacja kwiatów w pudełku

Pudełko z kwiatami będzie długo świeże i pachnące, jeśli będziemy o nie odpowiednio dbać. Podstawą jest odpowiednie nawodnienie, dlatego należy pilnować, aby umieszczona w pudełku gąbka florystyczna nie wyschła. Wystarczy raz na dwa dni delikatnie odchylić pąki kwiatów i wlać do pudełka wodę – jej ilość należy dostosować do wielkości pudełka. Gąbka musi być wilgotna, ale na dnie naszego flowerboxa nie powinna stać woda. Pudełko z kwiatami nie może stać zbyt blisko grzejnika i w przeciągu. Pamiętając o tych zasadach utrzymasz flowerbox w dobrej kondycji przez wiele dni.

Zobacz pomysły na kwiatowe dekoracje we wnętrzach:

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE