Jak zrobić kwiaty z papieru? Pomysły, inspiracje, instrukcje DIY

2021-03-02 9:21 Danuta Awolusi

Kwiaty z papieru to uniwersalna ozdoba. Odmienią nie tylko pokój dziecięcy, ale również salon lub sypialnię. Mają w sobie mnóstwo uroku, a ich samodzielne wykonanie dostarcza wiele satysfakcji, bo proste kwiaty z papieru udają się każdemu. Do tego są tanie i można budować z nich przeróżne kompozycje. Jak zrobić kwiaty z papieru, które będą zachwycać? Oto kilka inspiracji i porad, które wam w tym pomogą.

Spis treści:

Kwiaty z papieru – inspiracje

Kwiatki z papieru kolorowego znane są całym pokoleniom. Takie ozdoby robiły nasze mamy i babcie, a choć czasy się zmieniają, to kwiatki z brystolu lub bibułki wciąż są na topie. Gdzie można je wykorzystać? Wiele zależy od naszych umiejętności. Najbardziej zaawansowane techniki pozwalają stworzyć papierowe cuda do złudzenia przypominające żywe kwiaty. Oczywiście natura daje najlepsze inspiracje, ale warto zaszaleć z własną fantazją.

Jak zrobić kwiaty z bibuły? Instrukcja DIY >>>

Duże kwiaty z papieru mogą wspaniale ozdobić ścianę. Układając je w ciekawą kompozycję, uzyskamy nietuzinkowy efekt, który ożywi wnętrze i nada mu elegancję lub wprowadzi odrobinę romantyzmu. Kwiatki z papieru 3D można również przykleić do pustej ramy lub ułożyć je w ramce, w której pomiędzy ścianką a passe-partout znajduje się puste miejsce.

Proste kwiaty z papieru to również jedna z najtańszych opcji na dekorację sali weselnej, na przykład ścianki, którą stawiamy za stołem państwa młodych. Kompozycja z białych i różowych kwiatków, wyściełających szczelnie całą ścianę, zrobi wielkie wrażenie na gościach.

Małe kwiatki z papieru wspaniale sprawdzą się jako element do pakowania prezentów, ozdoba na firanki i karnisze, ozdoba choinkowa, dekoracja na biurko lub stolik kawowy, a nawet detal, który można przyczepić do łańcucha z lampkami, tworząc w ten sposób klimatyczne oświetlenie domu.

Dekoracje ślubne – najciekawsze pomysły >>>

Jak zrobić kwiaty z papieru? Instrukcja krok po kroku

Pora na działanie! Przedstawimy kilka sposobów na wykonanie efektownych, choć prostych kwiatów z papieru.

Potrzebne będą:

  • gruby papier (gramatura ok. 250 g),
  • papier rysunkowy,
  • szablon płatków (możecie wymyślić samodzielnie lub odrysować/wydrukować dowolny ze stron internetowych),
  • klej do papieru lub klej na gorąco,
  • nożyczki,
  • ołówek.

Na kartkach papieru odrysuj koło, a także 6 dużych płatków kwiatu, 6 średnich i 5 małych. Płatki wytnij i natnij je od dołu, na samym środku, dochodząc mniej więcej do połowy płatka. Powstałe po rozcięciu skrzydełka sklej w taki sposób, aby płatek stał się wypukły.

Przygotuj wycięte wcześniej koło i zacznij przyklejać na nie odgięte już płatki (zroluj je na ołówku) w taki sposób, aby dojść do samego środka. Środek możesz pozostawić pusty, ale warto wykonać do niego ozdobę. Zwykłą białą kartkę papieru zegnij na pół i jeszcze raz na pół. Natnij zgiętą kartkę, pozostawiają ok. 1/3 miejsca bez nacięć. Kartkę zroluj – powinna wyjść kulka przypominająca centralną część kwiatka. Przyklej go na środku papierowego kwiatu. Gotowe!

Jak zrobić małe kwiatki z papieru?

Małe kwiatki z papieru możesz wykonać na kilka sposobów. Jednym z najprostszych i najszybszych sposobów na małe papierowe kwiatki jest wycięcie ich z kwadratowego kawałka papieru. Najlepiej do tego sprawdzą się karteczki biurowe, ale nie te samoprzylepne! Sprawdź, jak zrobić małe kwiatki z papieru - instrukcję znajdziesz na poniższej infografice. 

1. Złóż kwadratową kartkę na pół wzdłuż pionowej linii.

2. Następnie złóż prostokąt jeszcze raz na pół wzdłuż poziomej linii.

3. Utworzony w ten sposób kwadrat zagnij po przekątnej tak, by utworzyć trójkąt.

4. Na trójkącie namaluj zarys płatka i wytnij go (patrz: rysunek).

5. Rozłóż kartkę - twój kwiatek jest już gotowy! Możesz nakleić na siebie kilka warstw takich płatków w różnych kolorach dla ciekawego efektu.

Jak zrobić małe kwiatki z papieru?
Autor: Fot. Urzadzamy.pl

Jak zrobić duże kwiaty z papieru?

Duży papierowy kwiat to świetny prezent! Aby go zrobić, wytnij z szablonu 15 płatków w kształcie serca, 5 małych płatków oraz kielich kwiatu. Przydadzą się również 3 liście. Aby zamocować kwiat, potrzebna będzie łodyga (a więc drewniany patyk oklejony zieloną bibułą).

Cała sztuka polega na tym, aby odpowiednio wymodelować papierowe płatki, nawijając je na ołówek i rolując w dłoniach. Powinny przypominać w swoim kształcie prawdziwe płatki kwiatów, odgięte na górze.

Małe płatki zacznij owijać wokół łodygi, a następnie sklej je u nasady taśmą florystyczną (zwykła taśma nie da ładnego efektu). W ten sposób uzyskasz pierwszy pąk. Później zacznij przyklejać płatki w kształcie serca, owijając je wokół pąku i odginając płatki w taki sposób, aby wyglądały naturalnie. Znów zamocuj je taśmą. Na tym etapie powinna powstać piękna róża.

Trzon zasłoń wyciętym z bibuły kielichem. Jeżeli chcesz, aby róża miała liście, wytnij je z bibuły i usztywnij patyczkiem lub z zielonego brystolu i przytwierdź klejem lub taśmą.

Kwiatki z papieru toaletowego

Wersja dla osób, które lubią zrobić coś z „niczego”. Aby wykonać kwiatek z papieru toaletowego, oddziel cztery listki papieru i nałóż jeden na drugi. Później wykonaj z nich wachlarz, zaginając je do góry i do dołu, a powstałą harmonijkę przewiąż w środku nitką lub kawałkiem sznurka. Kwiatek odginaj ręcznie, aby zamienił się w kwiat, który można później nadziać na drewnianą łodygę.

Kwiatki z papieru mogą odmienić monotonne wnętrze za naprawdę niewielkie pieniądze. Samodzielne wykonywanie takich dekoracji to także znakomita forma na spędzanie wolnego czasu i kreatywne zabawy z dziećmi. Polecamy ją każdemu!

Zobacz nasze GALERIE ZDJĘĆ DIY z dekoracjami z papieru

NOWY NUMER

Marcowe „Moje Mieszkanie” przynosi Japandi, trend łączący skandynawski minimalizm i japońską prostotę. Dla amatorów kolorów i wzorów wspaniałe tkaniny na obiciach mebli, zasłony, poduszki. A tym, którym brakuje światła - lustra.

Kup dostęp od 1 zł
Moje Mieszkanie - Marzec 2021