Rośliny doniczkowe w dużych rozmiarach: dobry pomysł do dużych pomieszczeń ZDJĘCIA

2015-10-15 16:49 Magdalena Michalak

W dużych mieszkaniach i domach, gdzie problemem nie jest mała przestrzeń, warto pokusić się o ustawienie roślin doniczkowych o dużych rozmiarach. Oto przykłady dużych roślin doniczkowych we wnętrzach.

W donicach można uprawiać wiele roślin, które docelowo osiągają znaczne rozmiary. Dawniej do dekoracji dużych wnętrz wykorzystywano najczęściej palmy, które rozrastając się osiągały nawet wymiary sporego drzewa. W obszernych pokojach często uprawiano także różę chińską, która po latach wyglądała jak dorodny krzew.

Rośliny doniczkowe: rośliny w rozmiarze XXL

Dziś do aranżacji dużych pomieszczeń możemy wykorzystywać wiele gatunków roślin uprawianych w pojemnikach. Rośliny w rozmiarze XXL znakomicie prezentować się będą wyeksponowane pojedynczo, ale możemy z nich także tworzyć fantastyczne kompozycje. Najczęściej zielone dekoracje tworzy się z roślin doniczkowych o dekoracyjnych liściach.
Nawet jeden egzemplarz wystarczy, aby duży pokój, salon czy hall stał się przytulniejszy i bardziej elegancki.
Doskonałym pomysłem jest wykorzystanie do aranżacji wnętrz szybko rosnących pnączy o dekoracyjnych liściach. Jeśli takie rośliny umieścimy wysoko, na przykład na półce bądź wysokim meblu, to możemy ich pędy puścić swobodnie w dół. A jeśli chcemy, by pnącze zachowało pionowa, strzelista formę, wtedy oplećmy jego pędy wokół mocne podpory (np. bambusowego palika owiniętego mchem).

Rośliny doniczkowe XXL: rożliny w aranżacji przestronnych wnętrz

Chrysalidocarpus lutescens – palma areka żółtawa o pierzastych liściach, początkowo wyprostowanych, a po rozwinięciu się łukowato wygiętych. Dorasta do 2 m wysokości.

Draceny, czyli smokowce – dorastają do 1–2 m wysokości. Doskonale nadają się do kompozycji złożonych z kilku gatunków dracen.

Epipremnum – pnącze, którego pędy osiągają nawet 4,5 m długości. Można je owinąć wokół podpory tworząc zielony słup.

Kroton – osiąga ponad 1 m wysokości. Ma barwne liście, które świetnie ożywią każde wnętrze.

Waszyngtonia osiąga nawet 10 m wysokości, tworzy charakterystyczny pień, jej liście są łukowato wygięte, wachlarzowate, długości około 1,5 m, osadzone na długich ogonkach.

Szeflera – może osiągnąć nawet 3,5 m wysokości. Jej złożone liście są bardzo dekoracyjne.

Strelicja – oprócz długich, ciemnozielonych liści zachwyca egzotycznymi kwiatami.

Nolina – ma ciekawą łodygę, a dorasta do około 1,5 m.

Euphorbia – doskonale prezentuje się w minimalistycznych wnętrzach.

Kalatea – trzeba zapewnić jej wysoką wilgotność powietrza, ale odpowiednio pielęgnowana odwdzięczy się dekoracyjnymi liśćmi.