Chryzalidokarpus - Chrysalidocarpus

2022-03-24 12:50

Rodzaj Chrysalidocarpus obejmuje kilkadziesiąt gatunków palm.

Spis treści

  1. Palma areka - opis
  2. Chrysalidocarpus - pielęgnacja

Palma areka - opis

Popularnym gatunkiem jest areka żółtawa Chrysalidocarpus lutescens, zwana też złotowcem, która ma żółtozielone, pierzaste liście, początkowo są one wyprostowane, a po rozwinięciu się – łukowato wygięte. Pochodzi z Madagaskaru, w naturze osiąga nawet kilka metrów wysokości. Uprawiana w mieszkaniach dorasta najwyżej do 2 m (zazwyczaj ma 1,2–1,5 m wysokości). Rośnie powoli. Jest rośliną odporną i może przeżyć w mieszkaniu wiele lat. Palma ta usuwa z otoczenia substancje toksyczne i doskonale nawilża powietrze.

Innym gatunkiem dostępnym w kwiaciarniach jest areka katechu Chrysalidocarpus catechu, która jest wyższa od poprzedniego gatunku (w naturze osiąga nawet 30 m) i różni się od niego zieloną barwą liści. Areka katechu słynie z tego, że jej nasiona są składnikiem betelu, używki przeznaczonej do żucia, która trwale czerni zęby i barwi ślinę na czerwono.

Chrysalidocarpus - pielęgnacja

Palmy z rodzaju Chrysolidocarpus sadzi się po kilka w jednej doniczce. Najlepiej postawić je w jasnym miejscu, ale nie w bezpośrednim słońcu. Należy chronić przed przeciągami. Podłoże w doniczce powinno być stale wilgotne, ale w podstawce nie może stać woda.

Do podlewania używać należy wody o temperaturze pokojowej. Palmy te lubią wysoką wilgotność powietrza, dlatego należy je często zraszać.Od wiosny do jesieni trzeba co dwa tygodnie zasilać rośliny nawozem, najlepiej płynnym. Temperatura nie powinna spadać poniżej 15 st.C.

Chrysolidocarpus  można rozmnażać przez nasiona, ale łatwiej przez oddzielenie dobrze ukorzenionych, młodych pędów. Najlepiej zrobić to przy przesadzaniu, które przeprowadza się zwykle co trzy lata.

Poznaj inne palmy do uprawy w domu:

Kategoria Doniczkowe
Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Wysokość 1,2 m - 1,5 m
Podlewanie dużo
Barwa liści/igieł zielona
Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe
Nasi Partnerzy polecają