Waszyngtonia nitkowata - Washingtonia filifera

2021-11-29 13:44

Waszyngtonia nitkowata to pustynna palma, która pochodzi ze skalistych, półsuchych terenów. Jej nazwa upamiętnia postać pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Waszyngtonia nitkowata
Autor: GettyImages Waszyngtonia nitkowata

Waszyngtonia osiąga około 10 m wysokości. Ma charakterystyczny pień oraz łukowato wygięte, szarozielone, wachlarzowate liście długości około 1,5 m, osadzone na długich, ostroząbkowatych ogonkach. Z brzegów liści zwisają długie, włosowate, lekko skręcone włókna.

W naszym klimacie waszyngtonia może być uprawiana wyłącznie w pojemnikach we wnętrzach, latem można ją wystawić do ogrodu, na balkon bądź taras. Do rozwoju wymaga wiele przestrzeni, dlatego najbardziej nadaje się do ozdabiania dużych pomieszczeń. Polecana jest także do ogrodów zimowych. Najlepiej prezentuje się ustawiona samotnie – wtedy dobrze widoczne są jej dekoracyjne liście i pień.Palma ta kwitnie nieregularnie, zazwyczaj co kilka lat. Kwiaty nie są zbyt ładne, w naszych warunkach klimatycznych nie tworzą się z nich ani owoce, ani nasiona.

Waszyngtonię należy postawić w jasnym miejscu (w przeciwnym razie jej liście więdną), nie toleruje natomiast bezpośrednich promieni słonecznych. Wymaga ciepłego stanowiska, zimą należy utrzymywać temperaturę nie niższą od 16°C. Lubi lekko wilgotne podłoże, podlewać ją należy regularnie i obficie, a w suchych mieszkaniach systematycznie zraszać. Nawozimy co 3 tygodnie nawozem płynnym dodanym do wody do podlewania, pamiętając aby dostał się on na liście, bo trudno go z nich usunąć. Zimą podlewanie należy ograniczyć i zaprzestać nawożenia. Stare, zwiędłe liście trzeba usuwać ucinając je około l cm od pnia.Gdy doniczka jest za mała, roślinę należy przesadzić, najlepiej zrobić to wiosną. Starsze egzemplarze o dużych rozmiarach, ze względu na ich ciężar i rozmiary, można pozostawić w starej doniczce, zmieniając jedynie wierzchnią warstwę ziemi (trzeba uważać, aby przy tym nie uszkodzić korzeni).

Kategoria Doniczkowe
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wysokość do 10 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe