Kencja = Howea - Howea fosteriana

2020-07-16 15:50

Kencja (Howea) należy do rodziny arekowatych (Arecaceae). Jej nazwa pochodzi od zasięgu występowania - palmę tę można jedynie spotkać na Lord Howe Island w Australii.

Howea fosteriana
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia Howea fosteriana

 Kencja (howea) to popularna roślina doniczkowa. W pomieszczeniach dorasta do 2-2,5 m wysokości. Ma wzniesiony, niezbyt rozłożysty pokrój. Liście kencji są ciemnozielone, pierzaste. Łodygi w u młodych roślin są zielone, później zmieniają barwę na szarą.

Kencję najlepiej ustawiać w miejscach jasnych, o dużej ilości światła rozproszonego. W przeciwieństwie do większości palm, dobrze znosi zacienienie (będzie jedynie wolniej rosnąć). Kencję można uprawiać nawet w pomieszczeniach z oknami wychodzącymi na północ. Optymalne podłoże do uprawy howei jest dobrze przepuszczalne, żyzne, z odrobiną gliny.

Kencja lubi wąskie, wysokie pojemniki. Przesadza się ją, gdy korzenie przerastają otwory w donicy. Latem dobrze rośnie w temperaturze pokojowej (można wystawić ją do ogrodu), zimą woli lekkie ochłodzenie (15-16 st.C). Od wiosny do jesieni wymaga obfitego podlewania - podlewać należy tak, aby nie zalewać korzeni. W miesiącach zimowych podlewanie należy ograniczyć do minimum. W czasie sezonu wegetacyjnego warto ją kilkukrotnie dokarmiać nawozami wieloskładnikowymi. Kencja może być atakowana przez przędziorki, tarczniki i miseczniki. Brązowienie końcówek liści najczęściej jest objawem zbyt suchego powietrza.Kencję można uprawiać w pomieszczeniach różnego typu – od przestronnych salonów po sypialnie i klatki schodowe. Dobrze radzi sobie w „trudniejszych” miejscach.

Kategoria Doniczkowe
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wysokość 2 m - 2,5 m
Podlewanie mało
Pokrój wzniesiony
Barwa liści/igieł ciemnozielona
Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe