Najlepsze rośliny do pokoju dziecka. Bezpieczne kwiaty doniczkowe dla dzieci

2024-06-18 15:14

Jakie rośliny sprawdzą się najlepiej w pokoju dziecka? Przede wszystkim muszą być bezpieczne, nawet jeśli planujesz postawić je wysoko na półce lub komodzie. Lepiej nie zdawać się na łut szczęścia, tylko przyjrzeć dokładnie roślinom, które ci się podobają. Zielone lub kwitnące rośliny to nie tylko piękna dekoracja, mają też swoje tajemne moce. Jakie? Przeczytaj.

Spis treści

 1. Rośliny w pokoju dziecka - korzyści
 2. Jakie kwiaty doniczkowe są bezpieczne dla dzieci?
 3. Aloes (Aloe vera)
 4. Aspidistra (Aspidistra)
 5. Fiołek afrykański (Saintpaulia ionantha)
 6. Kalatea (Calathea)
 7. Kaktus bożonarodzeniowy (Schlumbergera)
 8. Maranta (Maranta)
 9. Pieniążek, Pilea (Pilea peperomioides)
 10. Paprotka, Nefrolepis wyniosły (Nephrolepis exaltata)
 11. Zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum)
 12. Kwiaty bezpieczne dla dzieci. Zdjęcia

Rośliny w pokoju dziecka - korzyści

Rośliny w pokoju dziecka mogą przynieść sporo, także nieoczywistych, korzyści. Już wiele zostało napisane o dobroczynnych właściwościach roślin, do najważniejszych należy zaliczyć to, że niektóre z nich działają jak naturalne filtry, oczyszczając powietrze z toksyn, drobnoustrojów oraz alergenów. Oczywiście, im więcej roślin uda nam się zgromadzić w jednym pomieszczeniu, tym efekt będzie większy. Wiadomo też, że przebywanie wśród zieleni uspokaja, co docenią rodzice energicznych maluchów.

Inne korzyści wynikające z obecności żywych organizmów w pokoju dziecka to nauka miłości do przyrody, ale też rozbudzenie ciekawości młodego człowieka, co może zaprocentować w przyszłości. Kto wie, może obcowanie z paprotką sprawi, że za kilkanaście lat twoje dziecko stanie się znanym botanikiem?

Warto wykorzystać ciekawość dziecka, postaw na wspólne obserwowanie rozwijających się pąków i listków, ale też codzienną pielęgnację, z której oboje będziecie czerpać radość.

Najlepsze rośliny do pokoju dziecka. Bezpieczne kwiaty doniczkowe dla dzieci
Autor: Getty Images

Jakie kwiaty doniczkowe są bezpieczne dla dzieci?

Rośliny do pokoju dziecka muszą być bezpieczne. Wiele z popularnych roślin doniczkowych wytwarza trujące substancje, niestety często są duże, a więc łatwiej dostępne dla dziecka, niektóre mają zachwycające kolorowe kwiaty. Oto lista najlepszych kwiatów do pokoju dziecka:

Aloes (Aloe vera)

Aloes to sukulent o mięsistych liściach, które zawierają żel o właściwościach leczniczych. Roślina ta jest znana ze swoich właściwości łagodzących i nawilżających. Jak pielęgnować aloes w doniczce? Aloes lubi jasne, bezpośrednie światło słoneczne i rzadkie podlewanie. Pozwól ziemi całkowicie wyschnąć między podlewaniami. Gleba powinna być przepuszczalna, najlepsze są mieszanki dla sukulentów.Dlaczego jest dobra do pokoju dziecka? Aloes jest mało wymagający i bardzo odporny. Dodatkowo żel z liści aloesu może być używany na drobne oparzenia i zadrapania, co czyni z niego całkiem praktyczną roślinę. Mama może aloesem nawilżyć skórę twarzy i dłoni.

Aspidistra (Aspidistra)

Aspidistra, znana jest również jako "żelazna roślina", ma długie, zielone liście i jest niezwykle wytrzymała. Jak pielęgnować aspidistrę? Roślina preferuje półcień, lubi umiarkowaną wilgotność, pozwól ziemi wyschnąć między podlewaniami. Gleba może być standardowa - uniwersalna do roślin zielonych. Dlaczego jest dobra do pokoju dziecka? Aspidistra jest niemal niezniszczalna, co czyni ją idealną dla dzieci, które mogą czasem przypadkowo, lub nie,  uszkodzić roślinę.

Fiołek afrykański (Saintpaulia ionantha)

Fiołek afrykański ma piękne, delikatne kwiaty, które kwitną przez większość roku. Jak pielęgnować fiołka afrykańskiego? Kwiat lubi jasne, ale rozproszone światło. Podlewaj go regularnie, nie przelewaj!. Ziemia idealna dla fiołka powinna być lekka, przepuszczalna. Podlewanie: Regularne, utrzymywać wilgotność gleby, ale unikać zalewania. Dlaczego jest dobra do pokoju dziecka? Kwiaty fiołka afrykańskiego są bardzo dekoracyjne i mogą zachęcić dzieci do zainteresowania się roślinami.

Fiołek afrykański
Autor: Getty Images Fiołek afrykański.

Kalatea (Calathea)

Kalatea ma piękne, wzorzyste liście. Jak pielęgnować kalateę? Kalatea lubi rozproszone światło, unikaj bezpośredniego słońca. Podlewanie powinno być regularne, ważne jest utrzymywanie stałego poziomu wilgotności gleby. Ziemia powinna być lekka, przepuszczalna. Dlaczego jest dobra do pokoju dziecka? Kalatea jest bezpieczna dla dzieci i zwierząt, a jej atrakcyjny wygląd może zainteresować dzieci.

Kaktus bożonarodzeniowy (Schlumbergera)

Kaktus bożonarodzeniowy to roślina o segmentowych liściach i pięknych, kolorowych kwiatach, które pojawiają się zimą. Jak pielęgnować kaktusa bożonarodzeniowego? Roślina potrzebuje jasnego, ale rozproszone światło. Podlewaj go umiarkowanie, pozwól ziemi wyschnąć między podlewaniami. Wybierz ziemię do sukulentów. Dlaczego jest dobra do pokoju dziecka? Wbrew powszechnemu przekonaniu kaktus bożonarodzeniowy kwitnie przez cały rok. Jego piękne kwiaty mogą przyciągać uwagę dzieci, a roślina jest stosunkowo łatwa w pielęgnacji.

Maranta (Maranta)

Maranty są jednymi z najłatwiejszych w uprawie roślin, stąd ich ogromna popularność. Ma piękne liście z charakterystycznymi wzorami, które mogą się składać w nocy. Jak pielęgnować marantę? Maranta lubi rozproszone światło, unikaj bezpośredniego słońca. Podlewaj ją regularne, utrzymuj wilgotną glebę. Ziemia powinna być lekka, dobrze przepuszczalna. Dlaczego jest dobra do pokoju dziecka? Jest bezpieczna dla dzieci, a jej unikalne liście, a przede wszystkim ich ruch, mogą zainteresować najmłodszych.

Maranta
Autor: Getty Images Martanta.

Pieniążek, Pilea (Pilea peperomioides)

Pilea ma okrągłe, błyszczące liście, które rosną na długich łodygach. Jak pielęgnować pieniążka? Stanowisko powinno być jasne, światło rozproszone a podlewanie umiarkowane, pozwól ziemi wyschnąć między podlewaniami. Najlepsza ziemia do pieniążka to standardowa mieszanka do roślin doniczkowych.Dlaczego jest dobra do pokoju dziecka? Jego unikalny wygląd jest często fascynujący dla dzieci, a roślina jest łatwa w pielęgnacji.

Paprotka, Nefrolepis wyniosły (Nephrolepis exaltata)

Paprotka ma delikatne, pierzaste liście, wnosi do wnętrza lekkość. Jak pielęgnować paprotkę? Paprotki mają opinię kapryśnych, ale jeżeli dobrze o nią zadbasz, odwdzięczy się pięknym wyglądem. Roślina lubi półcień lub jasne stanowisko, ale z rozproszonym światłem. Nie wolno przelać paproci, bo straci liście. Ziemia powinna być lekka, dobrze przepuszczalna. Dlaczego jest dobra do pokoju dziecka? Paprotki są bezpieczne dla dzieci i oczyszczają powietrze.

Zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum)

Zielistka jest jedną z najczęściej uprawianych roślin doniczkowych, nie jest kłopotliwa. Ma ładny zwisający pokrój, liście mogą być całe zielone albo zielone z szerokim białokremowym paskiem pośrodku bądź zielone pośrodku, a od brzegów białe. Jak pielęgnować zielistkę? Roślina odnajdzie się na stanowisku słonecznym i zacienionym, należy jednak unikać bezpośredniego słońca. Podlewaj ją umiarkowanie, jak ziemia przeschnie. Najlepsze podłoże dla zielistki to ziemia kwiatowa. Dlaczego jest dobra do pokoju dziecka? Zielistka działa jak zielony filtr - pobiera szkodliwe związki z powietrza i wiąże je do postaci obojętnej. Dodatkowo nawilża powietrze, w pokoju malucha zapanuje przyjazny mikroklimat.

Kwiaty bezpieczne dla dzieci. Zdjęcia

DIY: Ogródek w stylu ZEN. Dekoracja i sprawdzony sposób na relaks