Kwiat grudnik - jak pielęgnować? Co zrobić, żeby grudnik zakwitł?

2024-05-10 22:19

Grudnik to popularna nazwa szlumbergery (dawniej zygokaktus). Inna popularna nazwa grudnika to kaktus bożonarodzeniowy. Grudnik pochodzi z tropikalnych lasów brazylijskich, gdzie rośnie na drzewach i skałach jako epifit. Jak często podlewać grudnika? Czego nie lubi grudnik? Odpowiadamy.

Jak pielęgnować grudnika?

Spis treści

  1. Grudnik, szlumbergera
  2. Grudnik – pielęgnacja
  3. Jak często podlewać grudnika? Grudnik - przesadzanie
  4. Kiedy kwitnie grudnik? Dlaczego grudnik więdnie?
  5. Rośliny doniczkowe kwitnące w grudniu

Grudnik, szlumbergera

Pędy szlumbergery składają się z wielu spłaszczonych członów przypominających liście. Na ich wierzchołkach rozwijają się czerwone, różowe lub kremowe kwiaty w kształcie długich wielopoziomowych dzwoneczków (przypominających kandelabry).

Szlumbergera kwitnie zwykle w grudniu, czasem rozpoczyna kwitnienie już pod koniec listopada. Roślina źle znosi zmianę miejsca i przeciągi — reaguje na nie zrzucaniem pąków kwiatowych. Gdy po przekwitnięciu jej liście tracą połysk, to sygnał, że wchodzi w stan spoczynku.

Grudnik – pielęgnacja

Dla grudnika najlepsze jest stanowisko jasne lub półcieniste, ale poza zasięgiem ostrego słońca. Roślina ta dobrze się czuje na parapecie wschodnim lub północno-zachodnim. Temperatura otoczenia nie powinna latem przekraczać 20 st. C, a zimą spadać poniżej 10 st. C.

Jak często podlewać grudnika? Grudnik - przesadzanie

Podłoże w okresie wegetacji powinno być lekko wilgotne. Podczas okresu spoczynku dobrze, jeśli między jednym podlewaniem a drugim ziemia przeschnie (sygnałem do nawodnienia może być delikatne kurczenie się liści).

W okresie kwitnienia warto zasilać szlumbergerę nawozem dla roślin doniczkowych kwitnących. Roślina nie wymaga przesadzania częstszego niż co 3–4 lata. Przenosimy ją wtedy do doniczki większej o 4 cm, do świeżej, przepuszczalnej ziemi dla kaktusów.

Aby szlumbergera kwitła w kolejnych latach, należy zapewnić jej dwukrotny spoczynek w ciągu roku. Pierwszy – po przekwitnięciu rośliny na przełomie lutego i marca,  drugi – od sierpnia do października. W tym czasie oszczędniej się ją podlewa i nie nawozi.

Kiedy kwitnie grudnik? Dlaczego grudnik więdnie?

Gdy w listopadzie pojawią się nowe pąki kwiatowe, w żadnym wypadku nie wolno przestawiać rośliny w inne miejsce, ponieważ może zrzucić wszystkie kwiaty. Po wymaganych okresach przesuszenia roślinę należy podlewać co 3–4 dni. Warto też zraszać, aż do zawiązania pąków kwiatowych.

Rośliny doniczkowe kwitnące w grudniu

Kategoria Doniczkowe
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z pędów
Wysokość 15 cm - 30 cm
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój kępiasty
Pokrój przewisający
Termin kwitnienia XI - XII

Przeczytaj też: Fiołek alpejski, inaczej cyklamen perski. Fiołek alpejski - uprawa, podlewanie