Dywany dla dzieci: wybieramy dywan dziecięcy dla dziewczynki i chłopca

2018-04-27 18:07

Dywan dziecięcy powinien być zarówno dekoracją, jak i praktycznym dodatkiem. Warto wybierać takie dywany dla dzieci, które nie uczulają oraz są łatwe do utrzymania w czystości. Ponadto inny dywan sprawdzi się w pokoju chłopca i w pokoju dziewczynki. Sprawdź, jaki będzie najlepszy dywan dla dziecka.

Spis treści

  1. Zalety dywanów dla dzieci
  2. Dywan dziecięcy: jaki wybrać?
  3. Dywany dla dzieci akrylowe
  4. Dywany dla dzieci a długość włosia
  5. Dywan dla dziewczynki kontra dywan dla chłopca
  6. Pokój dziecka: inspiracje w GALERIACH ZDJĘĆ

Dywan dziecięcy powinien pokrywać jak największą część podłogi, ale nie należy go wsuwać pod meble. Dzięki temu w każdej chwili będzie go można zwinąć i wytrzepać albo zawieźć do pralni. Podpowiadmy, jak wybrać dywan dla dziewczynki i chłopca. Dywan z pewnością zapewni większy komfort zabawy dziecku, które większość czasu spędza na podłodze, a także zamortyzuje ewentualne upadki.

Zobacz także: Pokój niemowlaka - jak go urządzić? ZDJĘCIA, ARANŻACJE, INSPIRACJE>>

Zalety dywanów dla dzieci

Dywany dla dzieci mają wiele funkcji praktycznych. Przede wszystkim wygłuszają pomieszczenie, co przekłada się na lepszy sen dziecka. Ponadto ocieplają podłogę w pokoju oraz zapewniają bezpieczeństwo podczas zabawy. I nie trzeba chyba dodawać, że odgrywają ważną rolę dekoracyjną. Za pomocą dywanu dziecięcego do wystroju można wprowadzić ciekawe kolory, wzory i formy. Jeśli dziecko już trochę podrosło, dekor na dywanie najlepiej dobrać odpowiednio do zainteresowań pociechy.

Dywan dziecięcy: jaki wybrać?

Spód dywanu dla dzieci powinien być podgumowany – po to by dywan w sposób niekontrolowany nie przesuwał się po podłodze. To zapewni bezpieczeństwo maluchowi i nam. Materiał, z jakiego wykonany będzie dywan dziecięcy, nie powinien wywoływać alergii. Dlatego lepiej zrezygnować z dywanu wełnianego lub z domieszką wełny, choć dywany wełniane są bardzo odporne na zabrudzenia, na ścierania i na wgniecenia, a lekko odkształcone włókno szybko wraca do swojej poprzedniej formy. Jednak dywany wykonane z wełny są silnym alergenem. Gdy dziecko moczy dywan, możemy mieć problem z szybkim pozbyciem się specyficznego i niezbyt przyjemnego zapachu wełny. Z tych powodów wielu specjalistów odradza wybór dywanu wełnianego do pokoju dziecka. Nie uczulają za to dywany wykonane z tworzyw sztucznych – przede wszystkim z akrylu.

Zobacz też: Jak urządzić mieszkanie dla alergika? >>>

Warto wiedzieć: kształt dywanu? Najlepiej prostokątny. Dzięki temu udaje się zakryć większą powierzchnię, a przez to lepiej ocieplić pokój.

Dywany dla dzieci akrylowe

Dywany akrylowe wyjątkowo łatwo się konserwuje i czyści. Są odporne na mole, grzyby i bakterie, z tego powodu są one zalecane do pokojów alergików. Dywany dla dzieci z akrylu japońskiego mają szczególne właściwości antyalergiczne. Mogą natomiast tracić kolory, a także są wrażliwe na działanie promień słonecznych.

Dywany dla dzieci a długość włosia

Dywan dziecięcy powinien mieć raczej krótki włos – dywany dla dzieci z wysokim runem trudniej się czyści, a między włoskami dywanu mogą się znaleźć np. plastelina, resztki jedzenia itp. Dlatego łatwość czyszczenia dywanu to jedno z bardzo ważnych kryteriów doboru go do pokoju dziecka. Długie włosie dywanu utrudnia też np. zabawy samochodzikiem czy klockami.

Nie przegap: Drewniany domek w pokoju chłopca >>>

Dywan dla dziewczynki kontra dywan dla chłopca

Co do wzornictwa – wybór wzorów dywanów do pokoju dziecięcego jest olbrzymi, dlatego łatwo dopasować dywan dla dzieci do wystroju pomieszczenia. Warto pamiętać, że dywan dziecięcy ma ozdobić pokój, zapewnić dziecku wygodę przy zabawach na podłodze i być łatwy w czyszczeniu.

Tradycyjne kolory do pokoju dziewczynki to przede wszystkim róż. Aby nieco przełamać dominację tego koloru, warto wybrać dywan szary - może mieć różowe akcenty albo w pastelowych kolorach. Dziewczynka na pewno się ucieszy, jeśli wybierzemy dywan z nadrukiem, przedstawiający bajkowe postaci czy plenery.

Dywan dla chłopca może np. przypominać tor wyścigowy albo boisko do piłki nożnej. Świetnie sprawdzi się też dywan dziecięcy wielokolorowy, pobudzający wyobraźnię chłopca. Polecane kolory to niebieski, zielony czy czerwony.

Pokój dziecka: inspiracje w GALERIACH ZDJĘĆ

Jak urządzić pokój dziecka? Jeśli zastanawiasz się, jak zaaranżować pokój dla chłopca lub pokój dla dziewczynki, poszukaj inspiracji w naszych galeriach zdjęć.