Czy pokój dziecka zawsze musi być w słodkich kolorach różowych albo niebieskich? Zwłaszcza jeśli całe mieszkanie urządzamy w kolorach neutralnych? Taki pokój dziecka, z kolorowymi ścianami, wygląda jakby pochodził z innej planety. Przecież dzieci to mali dorośli. Dlaczego traktować pokój dziecka jakoś inaczej? W pokoju dziecka i tak, wcześniej czy poźniej, pojawią się kolorowe zabawki, książeczki, misie. Na tle kolorowych ścian szybko powstaje kolorystyczny misz - masz nad którym nie jesteśmy w stanie zapanować.
Pokój dziecka: neutralna baza kolorystyczna
Skoro dzieci to mali dorośli może w takim razie pokoje dziecięce też warto byłoby traktować podobnie? Na pewno nie ma co się martwić, że pokój dziecka pomalowany w kolorach neutralnych, będzie smutny albo nudny, a dziecko nie będzie chciało w nim przebywać? Przeciwnie. W przciętnym pokoju dzieciecym szybko pojawia się mnóstwo kolorowych zabawek i drobiazgów dekoracyjnych. Nie jesteśmy w stanie nad tym zapanować. Na tle kolorowych ścian powstaje wtedy niesamowity melanż kolorystyczny. Naszą pierwszą myślą, po zaledwie kilku miesiącach jest: coś trzeba z tym zrobić! I zaczynamy planować remont pokoju, wybierać nowe kolory ścian. Ale kolory ścian w pokoju dziecka to nie wszystko. Są jeszcze wzory. Bardzo popularne są tapety w misie, baloniki itp. Zazwyczaj są bardzo ładne, ale również bardzo szybko nam sie nudzą. Wybierając więc tapety z wzorami z dziecięcymi bohaterami kreskówek powinniśmy liczyć się z potrzebą szybkiej zmiany. A co, jeśli urządzamy pokoj dla dziecka nie znając jego płci? No własnie wtedy nie mamy wyjścia i urzadzamy go w kolorach neutralnych planując tylko dodatki dekoracyjne w charakterystycznych dla chłopca lub dziewczynki kolorach. Zazwyczaj okazuje się, że tak zaaranżowane pokoje dziecięce w kolorach neutralnych, jeśli nie nastąpi jakiś kataklizm w postaci zalania mieszkania lub wyjątkowego pobrudzenia ścian, są w stanie przetrwać kilka pierwszych lat dziecka bez remontu.
Pokój dziecka: kolory neutralne czyli jakie?
Kolory neutralne w pokoju dziecka to przede wszystkim delikatne odcienie koloru szarego, beżowego lub chłodnego błękitu. Również kolor miętowy jest kolorem pasującym zarówno do pokoju chłopca jak i dziewczynki. Wystarczą dodatki w tradycyjnych kolorach niebieskich lub różowych, które i tak wcześniej czy później pojawiają się w wiekszości pokojów, by wiadomo było kto jest głównym lokatorem. Szare ściany, jeśli oczywiście są w ciepłym i delikatnym odcieniu - jasne, będą idealnym tłem dla białych lub z jasnego drewna mebli.
Neutralny pokój dziecka na poddaszu
Jasny i świetlisty pokój dziecka. Dzięki jasnym i neutralnym kolorom, nawet niski pokój na poddaszu będzie wydawał się przestronny. Białe ściany i podłoga powiększają optycznie przestrzeń, zacierają się granice pomiędzy podłogą i ścianami.