Hamak na balkon – co wybrać, jak zawiesić? Poradnik

2021-04-12 12:01 Katarzyna Stańczyk
hamak
Autor: gettyimages Hamak frędzlami ma wakacyjny charakter. Pozwoli zrelaksować się w domowym zaciszu o każdej porze roku.

Hamak na balkon pozwala szybko zrelaksować się i uciec od trosk codzienności. Na co zwrócić uwagę przy zakupie hamaka i jak go zawiesić na balkonie? Skorzystajcie z naszego poradnika.

Hamak na balkonie to świetne rozwiązanie dla wszystkich osób, które lubią wypoczywać na powietrzu. Pozwala szybko zamienić balkon w prywatną strefę relaksu i umożliwia korzystanie z długich letnich wieczorów także w mieście.

Rodzaje hamaków na balkon

Czy na każdym balkonie można powiesić hamak? Właściwie tak, chyba że dysponujemy naprawdę ograniczoną przestrzenią. Na rynku są różne rodzaje hamaków: montowane w suficie, na ścianach, na stelażu. Dzięki temu niemal każdy jest w stanie wybrać hamak, który dostosuje do swoich potrzeb.

Hamak klasyczny sprawdzi się na dużych balkonach i tarasach. Żeby go rozwiesić, potrzeba ok. 4 metrów na hamak oraz od 20 do 80 cm wolnej przestrzeni na zamontowanie karabińczyków. Warto też pamiętać o tym, by zostawić wolną przestrzeń po bokach, żeby umożliwić sobie swobodny dostęp do hamaka.

Fotel hamakowy to dobre rozwiązanie na mały balkon. Składa się on z siedziska i poprzeczki, którą za pomocą liny albo łańcucha montujemy do haków w suficie. Fotel hamakowy musi być wykonany z elastycznych włókien, żeby był wygodny. Dzięki temu z przyjemnością zatopimy się w nim, by przeczytać książkę lub obejrzeć serial.

Hamak z drążkiem to tzw. hamak amerykański, który składa się z dwóch równoległych belek, rozkładających się dokładnie tak jak łóżko. Można się w nim położyć niemal tak jak na łóżku, dzięki temu wygodnie opala się czy wypoczywa. To dobre rozwiązanie na bardzo duże balkony lub tarasy. Trzeba jednak pamiętać, że ten rodzaj hamaku jest wywrotny, nie poleca się go więc rodzinom z dziećmi.

..  Sztuczna trawa na balkon: zalety, wady, montaż i pielęgnacja >>>

Na co zwrócić uwagę, wybierając hamak na balkon?

  • Rodzaj materiału – większość hamaków jest odporna na wilgoć i zabrudzenia. To ważne, zwłaszcza gdy balkon jest niezadaszony. Jeśli tak jest, warto wybrać prosty hamak ze sznurka (najwygodniejsze na świecie są hamaki meksykańskie!), z bawełny czy nylonu. W przypadku zadaszonych balkonów warto kupić hamak wykonany z bawełny organicznej (jeśli mamy dzieci) lub z bawełny i włókien sztucznych. Taki hamak będzie bardzo wygodny.
  • Przestrzeń, którą dysponujemy – od tego zależy, czy możemy pozwolić sobie na hamak klasyczny, czy na fotel hamakowy, który sprawdzi się na mniejszych balkonach.
  • Czy hamak ma moskitierę? To bardzo praktyczne rozwiązanie!

..  Wybieramy osłony na balkon >>>

Które tkaniny hamakowe są najlepsze na balkon?

Hamak powinien być wykonany z miękkich włókien, dzięki czemu przyjemnie się z niego korzysta. Najlepsze są:

  • Bawełna organiczna – wygodna, miła w dotyku i bezpieczna dla dzieci. Warto jednak pamiętać, by taki hamak dobrze suszyć po deszczu.
  • Nylon – jest bardzo odporny i trwały, można go powiesić nawet na bardzo słonecznym balkonie, bo nie nagrzewa się od słońca.
  • Durasol – równie odporny i wytrzymały materiał. Nie płowieje ani nie blaknie pod wpływem czynników atmosferycznych (słońca, deszczu).
  • Sizal – bardzo drogie włókno, w Polsce trudno dostępne. To właśnie z sizalu wyplatano hamaki na Jukatanie. Z wyglądu materiał ten przypomina bawełnę, ale jest nieco bardziej szorstki.
  • Sunbrella – droga tkanina, z której wykonuje się hamak materiałowy. Jest odporna na działanie czynników atmosferycznych.

Jak zawiesić hamak na balkonie?

Hamak można zawiesić na balkonie za pomocą haków w suficie, przymocować go do ścian albo powiesić na stelażu.

Montaż w suficie – aby zamontować hamak w suficie, wykonujemy nawiercenie wiertłem o średnicy 6 mm i sprawdzamy, czy w wybranym przez nas miejscu nie ma drutów zbrojeniowych. Jeśli nie ma, to poszerzamy otwór wiertłem o średnicy 15 mm, wwiercając się na głębokość 110 mm. Wkręcamy kołek stalowy, dodajemy karabińczyki i zaczepiamy hamak.

Montaż w ścianach – hamak można zamontować, jeśli odległość między ścianami wynosi około 4 metrów. Poleca się montować hamaki na wysokości ok. 2 metrów. Grubość wierceń dopasujmy do grubości ścian (zalecana głębokość to 10-20 cm). Co ciekawe, czasem lepiej zamontować hamak na tradycyjnym stalowym kołku niż na tym, który jest załączony w zestawie.

Hamak można również przywiercić w belkach lub drewnianych słupkach za pomocą drewnowkrętów (najpierw wwiercamy się na głębokość ok. 8 mm, następnie dajemy drewnowkręt z okiem zamkniętym ok. 14 mm). Warto też pamiętać, że hamak „pracuje”, dlatego zaleca się dodać karabińczyk i zostawić naciąg dłuższy o ok. 20 cm z każdej strony.

Hamak na stelażu sprawdzi się zaś na dużych balkonach. W sklepach są do wyboru stelaże drewniane albo stalowe. Stelaże drewniane ładniej się prezentują, ale nie są tak wytrzymałe jak te stalowe. Jeśli chcemy kupić duży hamak, na którym będziemy wylegiwać się całą rodziną, wybierzmy stelaż stalowy.

Podsumowując, hamak można powiesić na niemal każdym balkonie, by cieszyć się z uroków lata. Hamak klasyczny sprawdzi się na dużym metrażu, a fotel hamakowy z powodzeniem zastąpi nam hamak na małym balkonie.

..  Lampy solarne – to warto mieć! >>>

NOWY NUMER

W kwietniowym numerze M jak Mieszkanie szykujemy się do Wielkanocy. Porządki? Gotowanie? Nie tym razem. Tegoroczne święta witamy pięknie udekorowanym domem.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Kwiecień 2021