Sztuczna trawa na balkon – zalety, wady, montaż i pielęgnacja

2019-06-13 17:51 Katarzyna Stańczyk
Sztuczna trawa na balkon
Autor: serwis prasowy Komfort Sztuczna trawa jak prawdziwa!

Sztuczna trawa na balkon to pomysł na wykończenie posadzki. Jest miła dla oka i dla stopy, a w dodatku odporna na działanie czynników atmosferycznych. Jakie zalety, a jakie wady ma sztuczna trawa na balkonie?

Co to jest sztuczna trawa?

Sztuczna trawa to trawnik będący rodzajem wykładziny, który do złudzenia przypomina prawdziwą trawę. Ale ma kilka zalet, jakich nie ma trawa rosnąca w naszych ogródkach:

  • Można ją położyć na balkonie, czego nie zrobimy z prawdziwym trawnikiem.
  • Jest odporna na działanie słońca – nie płowieje ani nie zmienia koloru pod wpływem działania promieni UV.
  • Dobrze znosi deszcz – nie musimy martwić się, że będziemy mieli błoto zamiast trawnika.
  • Nie szkodzi jej mróz – nie trzeba jej zwijać na zimę.
  • Jest odporna na wycieranie – zbawienne przy dzieciach!
  • Nie wymaga podlewania.
  • Nie trzeba jej zasypywać piaskiem.
  • Jest miękka, więc przyjemnie się po niej stąpa na bosaka.

Z czego wykonuje się sztuczną trawę na balkon?

Sztuczna trawa produkowana jest z tworzywa sztucznego, dzięki czemu jest odporna na działanie czynników atmosferycznych. Co ciekawe, robi się ją na krosnach podobnych do tych, na których wytwarza się dywany.

Trawy mają różne przebarwienie i kształt – mogą przypominać te z wypielęgnowanych ogrodów lub dziko rosnące na łąkach. Mogą być soczystozielone, żółtawe lub wręcz butelkowe. W sklepach są też trawy… kolorowe.

Jak pielęgnować sztuczną trawę na balkonie?

Sztuczna trawa na balkonie nie wymaga specjalistycznej pielęgnacji. Jest prosta w utrzymaniu – co jakiś czas należy odkurzyć ją za pomocą odkurzacza ogrodowego oraz wody, dzięki czemu zachowa swój nieskazitelny wygląd na dłużej.

Ile kosztuje sztuczna trawa na balkon?

Sztuczna trawa na balkon to stosunkowo nieduży wydatek. Metr kwadratowy trawy o szerokości 4 m kosztuje od 100 złotych w górę. Trawę kupimy w popularnych marketach budowlanych (m.in. Komfort, Leroy Merlin, Jula, OBI, Castorama) czy sklepach internetowych.

..  Wybieramy zasłony na taras >>>

Jak położyć sztuczną trawę na balkonie?

Obecnie sztuczne trawy nie wymagają zasypywania ich piaskiem, co oznacza, że w łatwy sposób możemy samodzielnie położyć je na balkonie. Sztuczna trawa sprzedawana jest w rolkach – wystarczy dociąć ją do interesującego nas rozmiaru. Jeśli mamy duży balkon, będziemy potrzebowali kilku (dwóch, trzech) rolek trawy. W takiej sytuacji rulony należy połączyć ze sobą pasami fizeliny.

Przy układaniu sztucznej trawy na balkonie należy zwrócić uwagę na to, by dobrze przykleić ją do podłoża – wtedy będziemy mieli pewność, że nie zerwie jej wiatr ani że trawa nie będzie się przesuwać. Najlepiej kupić do tego specjalny klej do sztucznej trawy.

Pomysły aranżacyjne ze sztuczną trawą

Sztuczna trawa świetnie współgra z osłonami balkonowymi wykonanymi z tworzyw naturalnych: wikliny czy bambusa. W szybki sposób tworzy na balkonie zaciszną enklawę, w której chce się wypoczywać. Stanowi również doskonałe tło dla roślin.

Doskonale łączy się z barwami ziemi: z rattanowymi lub drewnianymi meblami ogrodowymi i dodatkami w tonacji bieli, beżu, brązu. Świetnie wyglądają przy niej również białe zasłony tarasowe.

Sztuczną trawę możemy również położyć na części powierzchni balkonu, żeby wyznaczyć oddzielną część jadalnianą i wypoczynkową. To rozwiązanie sprawdzi się na większych balkonach.

..  Lampy solarne – to warto mieć! >>>