Wybieramy pralkę otwieraną od góry – na co zwrócić uwagę?

Stając przed wyborem pralki ładowanej od góry, poza ceną powinniśmy zwrócić uwagę na jej wymiary oraz osiągi. Istotnymi elementami, które powinny determinować nasz wybór, mogą być również zużycie wody i energii elektrycznej, klasa efektywności energetycznej oraz liczba obrotów na minutę.

Klasa energetyczna (oznaczona symbolem literowym od A do D) informuje o zużyciu prądu przez urządzenie. Umożliwia porównanie kosztów eksploatacji różnych modeli pralek.

..  Co oznaczają klasy energetyczne sprzętów? >>>

Klasa wirowania (oznaczona literą od A do G) określa natomiast wilgotność resztkową wyrażoną w procentach po zakończeniu wirowania. Najwyższa klasa wirowania (A) pozostawia mniej niż 45% wilgotności resztkowej w praniu. Maksymalna prędkość wirowania wyrażona jest w liczbie obrotów (na przykład poniżej 1100, 1500) na minutę. Im większa wartość, tym bardziej suche pranie.

Zużycie wody to z kolei ważny czynnik proekologiczny. Najbardziej oszczędne pralki ładowane od góry zużywają mniej niż 40 litrów wody w trakcie jednego cyklu prania.

Pralki otwierane od góry – zalety

Pralka automatyczna ładowana od góry ma wiele zalet. Jedną z nich jest jej kompaktowy rozmiar – szczególnie istotny w aranżacji pomieszczeń, w których liczy się każdy centymetr. Najmniejsze pralki ładowane od góry mają wymiary 60x40 cm i wysokość 85 cm. Doskonale sprawdzą się zatem w małej łazience albo aneksie kuchennym.

Warto wiedzieć: alternatywą dla tego rozwiązania są pralki ładowane od przodu superslim (dostępne na przykład o wymiarach 34x59,5x84,5 cm).

Mała szerokość pralki nie oznacza jednak niewystarczającej pojemności urządzenia. Na rynku dostępne są pralki „czterdziestki” ładowane od góry, które pomieszczą do 8 kg prania. Na wybór pralki ładowanej od góry decydują się często osoby, które dysponują małą powierzchnią łazienki albo oferują mieszkanie na wynajem. Istotną zaletą pralek ładowanych od góry jest sposób załadunku prania, który nie wymaga schylania się.

Pralki otwierane od góry – wady

W sprzedaży internetowej i sklepach stacjonarnych z artykułami gospodarstwa domowego zdecydowanie szerszą ofertę stanowią pralki ładowane od przodu. Pralki ładowane od góry to zaledwie 15% całej oferty pralek. Decydując się na zakup pralki ładowanej od góry, dysponujemy zatem znacznie mniejszym wyborem.

Pralki ładowane od góry mogą okazać się niefunkcjonalnym rozwiązaniem w kilku przypadkach. Pierwszym z nich jest obecność pralki otwieranej od góry w ciągu zabudowy kuchennej. Przerwany ciąg roboczy blatu czy konieczność zdejmowania przedmiotów z pralki przed jej załadunkiem mogą decydować o odrzuceniu tego rozwiązania. Drugim przypadkiem jest obecność pralki ładowanej od góry w niektórych pomieszczeniach zlokalizowanych na poddaszu, gdzie występują skosy, a niska ścianka kolankowa uniemożliwia swobodną obsługę pralki.

..  Czyszczenie pralki octem >>>

Cicha pralka ładowana od góry

Pralki w trakcie wirowania mogą emitować spory hałas – wydawać dźwięk o natężeniu około 90 decybeli, czyli zbliżony do ruchu ulicznego. Zasadniczym elementem, który wpływa na głośność pracy pralki (niezależnie od tego, czy ładowanej od góry, czy od przodu), jest silnik. Pralki ładowane od góry mogą mieć silnik elektryczny szczotkowy lub inwertorowy. Silnik szczotkowy to klasyczne i popularne rozwiązanie, znane z wielu pralek ładowanych od góry. Nowsze modele, zwłaszcza o niższej klasie energetycznej, zawierają silniki inwertorowe, które uznawane są za cichsze i osiągają wysokie obroty.

Pralko-suszarka ładowana od góry

Pralko-suszarki ładowane od góry należą do rzadkości. Jeśli chcemy połączyć funkcję prania i suszenia w jednym urządzeniu, na chwilę obecną powinniśmy zdecydować się na wybór pralki ładowanej od przodu.

..  Jak dbać o pralkę? 5 wskazówek, dzięki którym unikniesz awarii >>>