Jak dbać o pralkę? 5 wskazówek, dzięki którym unikniesz awarii

2018-03-28 12:23 Materiał partnerski
Jak dbać o pralkę
Autor: Indesit

Intensywne użytkowanie pralki może w pewnym momencie doprowadzić do awarii. Dlatego warto wiedzieć, jak się przed tym bronić. Wystarczy trzymać się kilku prostych zasad.

Właściwe dbanie o pralkę to nie tylko niższe ryzyko uszkodzeń, lecz także efektywniejsze pranie. Sprzęt wykorzystuje bowiem maksimum swoich możliwości, a tkaniny nie ulegają uszkodzeniu.

1. Pierzemy z odpowiednią częstotliwością

Pranie kilka razy w ciągu jednego dnia? Warto zachować ostrożność. Zbyt krótkie odstępy pomiędzy praniem mogą prowadzić do przegrzewania się podzespołów urządzenia. A stąd niestety krótka droga do awarii. Dlatego zachowujmy co najmniej 1-godzinny odstęp pomiędzy cyklami prania.

2. Nie przepełniamy bębna

Zbyt dużo ubrań w bębnie? Nie jest to dobre rozwiązanie. Po pierwsze, przepełniony bęben to wyższy pobór prądu i wody. Po drugie, pranie jest mniej skuteczne, a tkaniny bardziej się gniotą i mogą się niszczyć. Po trzecie, zbytnio obciążony bęben może po prostu ulegnąć awarii.

Warto wiedzieć: zawsze dokładnie sprawdzajmy, czy w kieszeniach ubrań nie ma drobnych przedmiotów i papieru. Inaczej ryzykujemy, że zatrzymają się one w filtrze pralki, a to może prowadzić do jego uszkodzenia.

..  Jaka mała pralka do łazienki – ładowana od góry czy z przodu? >>>

3. Chronimy pralkę przed kamieniem

Twarda woda to jeden z największych wrogów pralki. Szkodliwy kamień osadza się bowiem na wielu podzespołach pralki. Może więc uszkodzić nie tylko bęben i grzałkę, lecz także wąż odpływowy. Ochronę przed kamieniem zapewniają różne detergenty, ale warto rozważyć domowe sposoby. Najlepszym będzie zastosowanie sody oczyszczonej. Wystarczy wsypać ok. ¾ szklanki do pojemnika na proszek, a następnie ustawić pełen cykl prania z najwyższą temperaturą (koniecznie bez wsadu w pralce!). Sodę oczyszczoną można bezpiecznie stosować raz w miesiącu. Nie tylko zabezpieczy pralkę przed kamieniem, lecz także usunie powstały już osad.

..  Jak wyczyścić osad z kamienia? Domowe sposoby >>>

4. Regularnie czyścimy urządzenie

Osad kamienny z twardej wody to jedno, ale pamiętajmy również o innych zabrudzeniach, które mogą się gromadzić w pralce. Chodzi o pozostałości brudu z ubrań oraz środków piorących. Należy więc regularnie czyścić filtry, bęben, uszczelki, szufladkę na detergenty (wyciągamy i myjemy), drzwiczki oraz obudowę. Pamiętajmy, że gromadzące się zabrudzenia z czasem będą przenosić się na ubrania!

Systematyczne czyszczenie pralki zapewnia też ochronę przed nieprzyjemnymi zapachami. Wilgoć, której w pralce jest sporo, sprzyja bowiem rozwojowi bakterii i pleśni. Pamiętajmy więc, by nie zamykać pralki od razu po wyciągnięciu upranych tkanin.

..  Jak wyczyścić pralkę octem? Poradnik >>>

5. Pranie z pustym bębnem – raz na miesiąc

By usunąć zanieczyszczenia z pralki, warto przynajmniej raz w miesiącu wykonać pranie przy pustym bębnie i bez detergentów. Najlepiej wybrać pełen cykl prania z wysoką temperaturę – to właśnie w niej zginą wszystkie drobnoustroje, które odpowiadają m.in. za nieprzyjemne zapachy. Ponadto dobrze przepłuczemy wewnętrzny system rozprowadzania wody. Jeśli chcemy dokładnie odkazić pralkę, w szufladkę na płyn do płukania wlejmy szklankę octu.

Jak zaprojektować idealną łazienkę?
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Przed Wami lipcowe wydanie M jak Mieszkanie . Zapraszamy gorąco do lektury, jednocześnie zdradzając 19 sposobów na uporanie się z upałem w domu.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - lipiec 2022