Jak dbać o pralkę? 5 wskazówek, dzięki którym unikniesz awarii

2018-03-28 12:23 Materiał sponsorowany

Intensywne użytkowanie pralki może w pewnym momencie doprowadzić do awarii. Dlatego warto wiedzieć, jak się przed tym bronić. Wystarczy trzymać się kilku prostych zasad.

Jak dbać o pralkę
Autor: Indesit

Spis treści

  1. 1. Pierzemy z odpowiednią częstotliwością
  2. 2. Nie przepełniamy bębna
  3. 3. Chronimy pralkę przed kamieniem
  4. 4. Regularnie czyścimy urządzenie
  5. 5. Pranie z pustym bębnem – raz na miesiąc

Właściwe dbanie o pralkę to nie tylko niższe ryzyko uszkodzeń, lecz także efektywniejsze pranie. Sprzęt wykorzystuje bowiem maksimum swoich możliwości, a tkaniny nie ulegają uszkodzeniu.

1. Pierzemy z odpowiednią częstotliwością

Pranie kilka razy w ciągu jednego dnia? Warto zachować ostrożność. Zbyt krótkie odstępy pomiędzy praniem mogą prowadzić do przegrzewania się podzespołów urządzenia. A stąd niestety krótka droga do awarii. Dlatego zachowujmy co najmniej 1-godzinny odstęp pomiędzy cyklami prania.

2. Nie przepełniamy bębna

Zbyt dużo ubrań w bębnie? Nie jest to dobre rozwiązanie. Po pierwsze, przepełniony bęben to wyższy pobór prądu i wody. Po drugie, pranie jest mniej skuteczne, a tkaniny bardziej się gniotą i mogą się niszczyć. Po trzecie, zbytnio obciążony bęben może po prostu ulegnąć awarii.

Warto wiedzieć: zawsze dokładnie sprawdzajmy, czy w kieszeniach ubrań nie ma drobnych przedmiotów i papieru. Inaczej ryzykujemy, że zatrzymają się one w filtrze pralki, a to może prowadzić do jego uszkodzenia.

..  Jaka mała pralka do łazienki – ładowana od góry czy z przodu? >>>

3. Chronimy pralkę przed kamieniem

Twarda woda to jeden z największych wrogów pralki. Szkodliwy kamień osadza się bowiem na wielu podzespołach pralki. Może więc uszkodzić nie tylko bęben i grzałkę, lecz także wąż odpływowy. Ochronę przed kamieniem zapewniają różne detergenty, ale warto rozważyć domowe sposoby. Najlepszym będzie zastosowanie sody oczyszczonej. Wystarczy wsypać ok. ¾ szklanki do pojemnika na proszek, a następnie ustawić pełen cykl prania z najwyższą temperaturą (koniecznie bez wsadu w pralce!). Sodę oczyszczoną można bezpiecznie stosować raz w miesiącu. Nie tylko zabezpieczy pralkę przed kamieniem, lecz także usunie powstały już osad.

..  Jak wyczyścić osad z kamienia? Domowe sposoby >>>

4. Regularnie czyścimy urządzenie

Osad kamienny z twardej wody to jedno, ale pamiętajmy również o innych zabrudzeniach, które mogą się gromadzić w pralce. Chodzi o pozostałości brudu z ubrań oraz środków piorących. Należy więc regularnie czyścić filtry, bęben, uszczelki, szufladkę na detergenty (wyciągamy i myjemy), drzwiczki oraz obudowę. Pamiętajmy, że gromadzące się zabrudzenia z czasem będą przenosić się na ubrania!

Systematyczne czyszczenie pralki zapewnia też ochronę przed nieprzyjemnymi zapachami. Wilgoć, której w pralce jest sporo, sprzyja bowiem rozwojowi bakterii i pleśni. Pamiętajmy więc, by nie zamykać pralki od razu po wyciągnięciu upranych tkanin.

..  Jak wyczyścić pralkę octem? Poradnik >>>

5. Pranie z pustym bębnem – raz na miesiąc

By usunąć zanieczyszczenia z pralki, warto przynajmniej raz w miesiącu wykonać pranie przy pustym bębnie i bez detergentów. Najlepiej wybrać pełen cykl prania z wysoką temperaturę – to właśnie w niej zginą wszystkie drobnoustroje, które odpowiadają m.in. za nieprzyjemne zapachy. Ponadto dobrze przepłuczemy wewnętrzny system rozprowadzania wody. Jeśli chcemy dokładnie odkazić pralkę, w szufladkę na płyn do płukania wlejmy szklankę octu.

Jak zaprojektować idealną łazienkę?