urządzamy.pl

Płytki heksagonalne: modne heksagony na ścianę i podłogę. Co wybrać?

Heksagony, czyli sześciokąty, to motyw dekoracyjny, który zawojował wnętrza. Największą popularnością cieszą się płytki heksagonalne do kuchni i łazienki. Jakie mają zalety oraz jak je najlepiej wykorzystać w aranżacji wnętrz? Przyglądamy się różnym sposobom.

Płytki heksagonalne w łazience
Płytki heksagonalne w łazience
Płytki heksagonalne w łazience
Płytki heksagonalne w łazience
Płytki heksagonalne w łazience

Płytki heksagony, czyli modna geometria

Popularność płytek heksagonów stanowi najlepszy dowód na to, że geometryczne motywy dekoracyjne mocno trzymają się w trendach. Możesz się zdecydować albo na heksagony na ścianę, albo na płytki heksagonalne podłogowe. Lepiej ograniczyć się tylko do jednego, bo nadmiar takiego dekoru w tym samym pomieszczeniu mógłby nieco przytłaczać wnętrze. Do wyboru mamy różne formaty heksagonów – od dużych, czyli o boku nawet kilkudziesięciu centymetrów, po najdrobniejsze (mozaika heksagony). Ogólne zasada: w małych pomieszczeniach starajmy się wybierać większe formaty. W przestronnych łazienkach i kuchniach możliwości są wręcz nieograniczone.

Płytki heksagonalne w łazience

Płytki niczym plaster miodu to ładna i ciekawa alternatywa dla tradycyjnych prostokątów i kwadratów. Pasują do każdej łazienki, trzeba tylko dobrze zagrać ich wymiarem i kolorem.

Solo lub w grupie. Heksagony sprawdzają się w małych wnętrzach, zarówno na niewielkich fragmentach, jak i większych powierzchniach. Można nimi wyróżnić strefę prysznica, ścianę nad wanną czy umywalką. Można też wyłożyć całą łazienkę, trzymając się jednego koloru, a różnicując wielkości. Na dużych jednobarwnych powierzchniach ciekawie wyglądają „rozrzucone” i skontrastowane kolorystycznie płytki – na zasadzie dekoru.

Spokojne barwy. Płytki heksagonalne są tak dekoracyjne, że nie trzeba ich podbijać wyszukanym kolorem. Te naturalne – białe, szare, beżowe czy czarne – będą wyglądały najpiękniej. W trendach jednak mamy coraz więcej wyrazistszych kolorów, przede wszystkim zieleni, różu oraz granatu.

Płytki heksagony plus drewno. To ostatni trend wśród heksagonalnych posadzek, do niedawna obecny tylko w kawiarnianych wnętrzach. Nieregularną krawędź płytek uzupełnia się drewnem. Ale uwaga – deski przycina się do płytek, nie odwrotnie!

..  Płytki drewnopodobne – nowoczesna alternatywa dla drewna >>>

Płytki heksagonalne w kuchni

Jeśli chodzi o płytki heksagony do kuchni, świetnie sprawdzają się na posadzce albo na ścianie nad blatem. Można je też położyć w obydwu tych miejscach – wtedy jednak lepiej zróżnicować przynajmniej wielkości, żeby było ciekawiej i dynamiczniej. Ponieważ płytki heksagonalne są wyrazistym elementem dekoracyjnym, pamiętajmy, by w kuchni nie robić im konkurencji. Najlepiej więc wypadną w zestawieniu z frontami szafek kuchennych i blatami w neutralnych, stonowanych kolorach.

Mozaika heksagony – do jakich wnętrz pasuje?

Płytki heksagonalne w formie mozaiki to najmniejsze materiały wykończeniowe z omawianej grupy. Mozaika heksagonalna jednobarwna doskonale sprawdza się albo na jednej ścianie, albo też na wybranym fragmencie. Możemy wyłożyć heksagonami np. strefę prysznica. A może mozaika wielokolorowa? Najefektowniej prezentuje się dwubarwna. Dobry przykład stanowi nieśmiertelny duet czerni i bieli. Poszczególne „kafelki” możemy układać dowolnie i niekoniecznie symetrycznie, jeśli chodzi o kolory.

Płytki heksagonalne typu patchwork

To kolejny sposób na popisowe ożywienie aranżacji łazienki czy kuchni. Co ciekawe, sześciokątne płytki typu patchwork najczęściej układa się tylko na fragmencie posadzki albo ściany – wyglądają więc, jakby były „rozsypane”. Ponieważ jednak w ich formie panuje geometryczna dyscyplina, nie ma ryzyka, że wprowadzą do wystroju efekt nieładu przestrzennego. Pamiętajmy jednak, by poszczególne elementy patchworku miały ze sobą sporo elementów wspólnych – przede wszystkim jednolitą paletę kolorystyczną i tę samą skalę dekoru (czyli np. różne ornamenty, ale tej samej wielkości). Ułożone na fragmencie podłogi albo ściany płytki heksagonalne uzupełniamy neutralnymi – białymi, szarymi czy jasnobeżowymi. Na ścianie zaś dobrze sprawdzi się też farba w miejscach bez płytek.

..  Malowanie łazienki – jaką farbę wybrać? >>>

Płytki heksagonalne białe

Jasne, neutralne, subtelnie dynamizujące wystrój – płytki heksagonalne białe fantastycznie prezentują się zarówno w małej, jak i dużej łazience. Nie ryzykujemy tego, że optycznie przytłoczą wnętrze, dlatego polecamy je nawet do najmniejszych pomieszczeń. Jeśli zaś biel to „za mało”, możemy wybrać płytki z dekorem 3D (np. efektownymi żłobieniami). Takie jednak lepiej się odnajdą w większym pomieszczeniu.

Płytki heksagonalne czarne

Coraz mniej obawiamy się koloru czarnego na dużych powierzchniach we wnętrzach. Czarne płytki heksagonalne bardzo w tym pomagają, bo harmonijnie zarysowane fugi przełamują dominację mocnej barwy. Do wyboru mamy różne typy wykończeń. Te najbardziej eleganckie to czarne heksagony na wysoki połysk – praktyczniejsze na ścianie niż na posadzce (widać każde zabrudzenie). Matowe zaś łatwiej utrzymamy w czystości. Płytki heksagonalne czarne cieszą się największą popularnością w łazienkach – na posadzce, wybranej ścianie bądź tylko jej fragmencie.

Płytki heksagonalne szare

Szarość jest barwą uniwersalną, dlatego dobrze zaadaptowały ją właściwie wszystkie style wnętrzarskie. Dlatego też zyskujemy bogatą ofertę płytek heksagonalnych szarych – do matu przez półmat aż do eleganckiego połysku. W modnych łazienkach i kuchniach spotkamy najczęściej szare płytki heksagony z efektem betonu.

Copyrights © TIME S.A. 2001-2010 | Design by TIME S.A. Multimedia | Hosted by supermedia