Płytki rektyfikowane - co to jest? Czym się różnią od tradycyjnych, czyli kalibrowanych?

 Płytki rektyfikowane

Płytki Pietrasanta z kolekcji Monolith (Tubądzin)

Fot. mat. pras. Tubądzin

Płytki rektyfikowane pozwalają na uzyskanie jednolitej powierzchni bez fugowania. Sprawdź, czym się różnią od płytek tradycyjnych, czyli kalibrowanych. Radzimy też, jak układać płytki bezfugowe.

Płytki rektyfikowane, inaczej bezfugowe, utrzymują założony przez producenta rozmiar z dokładnością do 0,2 mm, a kąty między kolejnymi bokami wynoszą dokładnie 90°. W łazience takie płytki wyglądają efektownie. Świetnie sprawdzają się np. w małej łazience, ponieważ jednolite płaszczyzny bez "wzoru" fug powiększają optycznie pomieszczenie.

Płytki rektyfikowane kontra kalibrowane

Ogólnie płytki ceramiczne możemy podzielić na kalibrowane, czyli najpowszechniejsze, oraz rektyfikowane. Kaliber w przypadku płytek oznacza ich wymiary. W jednym opakowaniu nie znajdziemy jednak idealnie równych płytek kalibrowanych. Im ich format większy, tym różnice mogą być większe i dochodzące np. do 3 mm. Przy montażu kafelków potrzebne są więc spoiny (fugi), ponieważ bez tego nie da się uzyskać gładkiej powierzchni. Z kolei płytki rektyfikowane, inaczej bezfugowe, są cięte w precyzyjniejszy sposób, stąd różnice w wymiarach poszczególnych sztuk są praktycznie niezauważalne.

Inne różnice? Krawędzie zwykłych płytek do łazienki są zaokrąglone, natomiast płytek rektyfikowanych – ostre. Nadają więc one łazience nowocześniejszy charakter, ponieważ płaszczyzny z nich ułożone są jednolite, a krawędzie elementów – mniej widoczne. Warto jednak pamiętać, że kafelki bezfugowe wymagają odpowiedniego montażu. Zaleca się np. bardzo dokładną dylatacją. Najlepiej sprawdzają się elastyczne zaprawy klejowe i spoinowe, które mogą się odkształcać pod wpływem naprężeń.

Płytki bezfugowe są zwykle droższe od kalibrowanych. Różnica wynosi najczęściej od 10 do 30 zł za 1 m2.

Zobacz też: Kafelki do łazienki: jakie płytki do łazienki wybrać? Poradnik >>>

Płytki rektyfikowane - ze spoiną czy bez?

Jeśli szukasz informacji na temat płytek do łazienki, to pewnie spotykasz się z opinią, że skoro płytki rektyfikowane zostały wyrównane, to mają dokładnie ten sam wymiar i nie wymagają spoinowania. Nie jest to jednak prawda. Gdy układa się płytki rektyfikowane, producenci zalecają zastosowanie co najmniej 1,5-milimetrowej spoiny. Odnosi się to zarówno do płytek do łazienki, jak i salonu. Dzięki takim fugom unika się pękania płytek rektyfikowanych pod wpływem sił działających w głębszych warstwach ściany lub podłogi, pod okładziną ceramiczną.

Nie przegap: Płytki 3D, czyli efektowna łazienka w trzech wymiarach >>>

Fugę do płytek do łazienki i salonu zaleca się również ze względu na ewentualny demontaż części płytek rektyfikowanych, np. z powodu uszkodzenia. Jeśli między płytkami rektyfikowanymi zastosowano fugi, można delikatnie odspoić jedną z nich bez naruszania sąsiednich. Jeżeli ich nie ma, praktycznie niemożliwe jest usunięcie jednej płytki rektyfikowanej bez uszkodzenia innych. Do fugowania płytek rektyfikowanych używa się takich samych materiałów jak do zwykłych płytek do łazienki, kuchni, salonu. Podobnie jest z mocowaniem ich do podłoża (te same środki jak w przypadku płytek kalibrowanych).

Zobacz również: Wybieramy płytki do łazienki. Gładkie, przestrzenne czy mozaika? Modne czy ponadczasowe? >>>

Płytki bezfugowe i tradycyjne - GALERIE ZDJĘĆ

Jakie płytki wybrać do łazienki? Sklepy oferują mnóstwo możliwości, więc niełatwo podjąć odpowiednią decyzję. Zanim jednak wyruszysz na zakupy, zobacz inspirujące galerie zdjęć z pięknymi łazienkami.

Ocena: 0
Zdjęcia: mat. pras. Tubądzin

POLECANE ARTYKUŁY