Glazura do łazienki: jakie płytki do łazienki wybrać? Poradnik

2022-01-21 12:19

Zastanawiasz się, jakie płytki do łazienki wybrać? Kafelki do łazienki mogą być wykonane z ceramiki, kamienia albo rektyfikowane. Do łask wraca również terakota... Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz si, jaka glazura do łazienki sprawdzi się w tym pomieszczeniu najlepiej.

Spis treści:

Kafelki do łazienki (glazura, terakota) nadają ton łazience. Zastanawiając się nad aranżacją łazienki, trzeba pamiętać o tym, żeby płytki łazienkowe dopasować do wielkości łazienki, rodzaju mebli łazienkowych i stylu wnętrza. Jeśli zależy nam, by pomieszczenie było przytulne i klasyczne, najlepiej, jeśli terakota i glazura do łazienki będą utrzymane w stonowanych barwach i wzorach. Takich, które nie znudzą się szybko.

Idealne będą płytki łazienkowe w kolorach natury: ciepłe beże i brązy, odcienie szarości. Jeśli nie jesteśmy przekonani do drewna w łazience (drewniane podłogi), które idealnie pasowałoby do klasycznej aranżacji łazienki, możemy wybrać płytki łazienkowe naśladujące wzór usłojenia egzotycznych gatunków, jak np. merbau.

Glazura do łazienki - jakie płytki do łazienki wybrać?

Jeśli podoba ci się tradycyjne białe kafelki, możesz poszukać glazury do łazienki w niecodziennej formie (np. wąskie, prostokątne płytki) - taka opcja sprawdzi się w wąskiej łazience i w pomieszczeniu o niewielkim metrażu. W połączeniu z dużymi lustrami i płytkami w standardowych wymiarach, optycznie powiększy łazienkę.

Natomiast kontrastowe zestawienie białych płytek łazienkowych z kolorowymi dekorami jest propozycją dla osób nieznoszących nudy w łazience. Kolorowa łazienka to odważny pomysł, wymaga więc konsekwencji. Trzeba wybrać wzór płytek, który będzie motywem przewodnim w aranżacji łazienki, np. paski, kwiaty, koła. Z takimi płytkami doskonale komponują się nowoczesne formy armatury łazienkowej i takie materiały, jak plastik i szkło.

Decyzja o „tematycznej” aranżacji łazienki również wymaga konsekwencji. Choć narzuca nam stylistyczny rygor, to daje możliwości zabawy fakturami i wielkościami płytek ceramicznych. W przypadku łazienki, w której dominuje np. morsko-plażowa kolorystyka, zróżnicowanie tego typu wprowadza pożądane urozmaicenie w zawężonej palecie barw płytek.

Heksagony, czyli sześciokąty – motyw dekoracyjny na topie >>>

Kafelki do łazienki - terakota, gres czy klinkier?

Najbardziej popularne płytki do łazienki to:

  • terakota - płytkimają różne kolory i tylko niektóre są porowate;
  • glazura - układa się ją na ścianach, jest cieńsza od terakoty i bardziej krucha;
  • gres nieszkliwiony (techniczny) - jest odporny na ścieranie, płytki są mało nasiąkliwe, oferta gresów ma ograniczoną kolorystykę i mały wybór faktur;
  • gres porcelanowy - najbardziej popularny z gresów, ma znacznie bogatszą niż gres techniczny kolorystykę i faktury, może być szkliwiony, ma większą odporność na złamania niż tradycyjna terakota;
  • klinkier - płytki mają różne kolory, ale wśród nich będzie najwięcej płytek o niedokładnych wymiarach;
  • cotto - to płytki do łazienki w czerwonym kolorze i o porowatej powierzchni. Niektóre z nich są mało odporne na uderzenia.

Jakie płytki wybrać, by optycznie powiększyć łazienkę?

Zastosowanie płytek łazienkowych o wymiarach większych niż standardowe sprawia, że płaszczyzny zarówno ścian, jak i podłogi nie zostają „poprzecinane” fugami. Taki zabieg stosuje się, aby optycznie powiększyć łazienki o niewielkich wymiarach.

Gdzie układać płytki ceramiczne?

Glazura do łazienki to świetny pomysł! Dlaczego? Płytki ceramiczne układa się zazwyczaj w pomieszczeniach, gdzie posadzka musi być odporna na ścieranie i wilgoć. Oprócz łazienek często układa się je w przedpokojach, kuchniach i na balkonach.

Jedną z największych zalet płytek ceramicznych jest ich łatwość w utrzymaniu czystości. Płytki mogą być układane zarówno na nowym, jak i odpowiednio przygotowanym, ale starym podłożu. Powierzchnia pod glazurę czy terakotę musi zostać poddana wcześniejszej ocenie - choćby tylko domowym sposobem.

Jak układać płytki ceramiczne?

W małych pomieszczeniach, jeśli podłoże pod płytki ceramiczne jest równe i wypoziomowane, a wzór posadzki nie jest skomplikowany, płytki można układać samodzielnie. W przeciwnym razie ułożenie posadzki lepiej powierzyć fachowcowi: docinanie płytek i ich przyklejanie na dużej powierzchni, jest bardzo pracochłonne i wymaga sporego doświadczenia. Do układania płytek - jak i do ich cięcia - używane są określone narzędzia.

Płytki ceramiczne przykleja się do podłoża zaprawą klejową. Spoinowanie można rozpocząć dopiero po jej wyschnięciu. Jeśli użyto zwykłej zaprawy, trzeba poczekać dwa dni, a jeśli szybkoschnącej – kilka godzin. Od prawidłowego wykonania spoin zależy, czy płytki ceramiczne będą mogły się swobodnie odkształcać. Cienkie płytki – grubości 8-15 mm – można też układać na zaprawę klejową, pod warunkiem, że podłoże jest bardzo równe.

Płytki ceramiczne powinno się kupować w ilości około 10 proc. większej, niż to wynika z wymiarów posadzki. Fachowcy zalecają też, aby po ułożeniu posadzki zostawić na zapas około metra kwadratowego płytek z tej samej partii – do ewentualnej wymiany. Płytki dokupione z innej partii materiału mogą się bowiem różnić od poprzednich odcieniem.

Płytki do łazienki: drewno i kamień w łazience

Zastosowanie naturalnych materiałów w łazience jest nie tylko przejawem otwarcia na wnętrzarskie trendy, ale i dowodem na to, że jesteśmy eko. Nic tak nie ociepla wnętrza łazienki jak drewno, i nic jak kamień nie nadaje mu charakteru. Dzięki zestawieniu naturalnego materiału możemy być pewni, że ta łazienka na długo zachowa swój niebanalny urok.

Co to są płytki rektyfikowane?

Płytki łazienkowe rektyfikowane utrzymują założony przez producenta rozmiar z dokładnością do 0,2 mm, a kąty między kolejnymi bokami wynoszą dokładnie 90°. Krawędzie zwykłych płytek (tzw. kalibrowanych) są zaokrąglone, natomiast rektyfikowanych - ostre. Nadaje to płytkom nowocześniejszy charakter - płaszczyzny ułożone z takich płytek łazienkowych są bardziej jednolite, a krawędzie elementów mniej widoczne.

Jako produkt poddany dodatkowej obróbce płytki rektyfikowane są zwykle droższe od kalibrowanych. Różnica wynosi zwykle od 10 do 30 zł za 1 m2. Do wyboru płytek rektyfikowanych mogą nas skłonić względy stylistyczne w aranżacji łazienek. W łazience minimalistycznej trudno sobie wyobrazić płytki łazienkowe nierektyfikowane z widoczną szeroką fugą.

Wybór płytek rektyfikowanych do łazienki pozwala także na bezpieczne stosowanie kombinacji elementów o różnej wielkości, czyli zestawianie kilku formatów w jednym pomieszczeniu. Takie płytki sprawdzą się również w przypadku mozaiki ciętej, która jest wykonywana przez pocięcie dużej płytki na mniejsze elementy, ma ostre krawędzie i dlatego najlepiej wygląda w połączeniu z płytami, które mają takie same, regularne brzegi.

Najpiękniejsze łazienki - GALERIE ZDJĘĆ

Jeśli zastanawiasz się nad aranżacją łazienki i nie wiesz, na jaki styl się zdecydować, skorzystaj z naszych podpowiedzi. W galeriach znajdziecie masę inspiracji na wystrój łazienki. Wybieracie drewno, klasykę, a może minimalizm?

Czy warto wybrać płytki rektyfikowane?