Kafelki do łazienki: jakie płytki do łazienki wybrać? Poradnik

2018-01-24 16:40

Zastanawiasz się, jakie płytki do łazienki wybrać? Kafelki do łazienki mogą być wykonane z ceramiki, kamienia albo rektyfikowane. Do łask wraca również terakota do łazienki. A może drewno? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym poradniku.

Kafelki do łazienki (glazura, terakota) nadają ton łazience. Zastanawiając się nad aranżacją łazienki, trzeba pamiętać o tym, żeby płytki łazienkowe dopasować do wielkości łazienki, rodzaju mebli łazienkowych i stylu wnętrza. Jeśli zależy nam, by łazienka była przytulna i klasyczna, najlepiej, jeśli terakota i glazura będa utrzymane w stonowanych barwach i wzorach. Takich, które nie znudzą się szybko. Idealne będą płytki łazienkowe w kolorach natury: ciepłe beże i brązy, odcienie szarości. Jeśli nie jesteśmy przekonani do drewna w łazience (drewniane podłogi), które idealnie pasowałoby do klasycznej aranżacji łazienki, możemy wybrać płytki łazienkowe naśladujące wzór usłojenia egzotycznych gatunków, jak np. merbau.

Kafelki do łazienki: jakie płytki do łazienki wybrać?

Jeśli podoba ci się tradycyjna biała glazura, możesz poszukać płytek do łazienki w niecodziennej formie - np. wąskie, prostokątne płytki - taka glazura sprawdzi się w wąskiej łazience i w tych o małym metrażu. W połączeniu z dużymi lustrami i płytkami w standardowych wymiarach, optycznie powiększy łazienkę. Natomiast kontrastowe zestawienie białych płytek łazienkowych z kolorowymi dekorami jest propozycją dla osób nieznoszących nudy w łazience. Kolorowa łazienka to odważny pomysł, wymaga więc konsekwencji. Trzeba wybrać wzór płytek, który będzie motywem przewodnim w aranżacji łazienki, np. paski, kwiaty, koła. Z takimi płytkami doskonale komponują się nowoczesne formy armatury łazienkowej i takie materiały, jak plastik i szkło.

Decyzja o „tematycznej” aranżacji łazienki również wymaga konsekwencji. Choć narzuca nam stylistyczny rygor, to daje możliwości zabawy fakturami i wielkościami płytek ceramicznych. W przypadku łazienki, w której dominuje np. morsko-plażowa kolorystyka, zróżnicowanie tego typu wprowadza pożądane urozmaicenie w zawężonej palecie barw płytek.

..  Heksagony, czyli sześciokąty – motyw dekoracyjny na topie >>>

Kafelki do łazienki: terakota, gres czy klinkier?

Najbardziej popularne płytki do łazienki to:

  • terakota - płytkimają różne kolory i tylko niektóre są porowate;
  • glazura - układa się ją na ścianach, jest cieńsza od terakoty i bardziej krucha;
  • gres nieszkliwiony (techniczny) - jest odporny na ścieranie, płytki są mało nasiąkliwe, oferta gresów ma ograniczoną kolorystykę i mały wybór faktur;
  • gres porcelanowy - najbardziej popularny z gresów, ma znacznie bogatszą niż gres techniczny kolorystykę i faktury, może być szkliwiony, ma większą odporność na złamania niż tradycyjna terakota;
  • klinkier - płytki mają różne kolory, ale wśród nich będzie najwięcej płytek o niedokładnych wymiarach;
  • cotto - to płytki do łazienki w czerwonym kolorze i o porowatej powierzchni. Niektóre z nich są mało odporne na uderzenia.

..  Gres polerowany i szkliwiony – wady i zalety >>>

Kafelki do łazienki: jakie wybrać, by optycznie powiększyć wnętrze?

Zastosowanie płytek łazienkowych o wymiarach większych niż standardowe sprawia, że płaszczyzny zarówno ścian, jak i podłogi nie zostają „poprzecinane” fugami. Taki zabieg stosuje się, aby optycznie powiększyć łazienki o niewielkich wymiarach.

Kafelki do łazienki: gdzie układać płytki ceramiczne?

Płytki ceramiczne układa się zazwyczaj w kuchniach i łazienkach, czyli tam, gdzie posadzka musi być odporna na ścieranie i wilgoć. Często układa się je w przedpokojach. Łatwo je utrzymać w czystości, ale trzeba pamiętać, że nie powinny być śliskie. Płytki mogą być układane zarówno na nowym, jak i odpowiednio przygotowanym, ale starym podłożu. Powierzchnia pod glazurę czy terakotę musi zostać poddana wcześniejszej ocenie - choćby tylko domowym sposobem.

Płytki do łazienki: jak układać płytki ceramiczne?

W małych pomieszczeniach, jeśli podłoże pod płytki ceramiczne jest równe i wypoziomowane, a wzór posadzki nie jest skomplikowany, płytki można układać samodzielnie. W przeciwnym razie ułożenie posadzki lepiej powierzyć fachowcowi: docinanie płytek i ich przyklejanie na dużej powierzchni, jest bardzo pracochłonne i wymaga sporego doświadczenia. Do układania płytek - jak i do ich cięcia - używane są określone narzędzia.

Płytki ceramiczne przykleja się do podłoża zaprawą klejową. Spoinowanie można rozpocząć dopiero po jej wyschnięciu. Jeśli użyto zwykłej zaprawy, trzeba poczekać dwa dni, a jeśli szybkoschnącej – kilka godzin. Od prawidłowego wykonania spoin zależy, czy płytki ceramiczne będą mogły się swobodnie odkształcać. Cienkie płytki – grubości 8-15 mm – można też układać na zaprawę klejową, pod warunkiem że podłoże jest bardzo równe.

Płytki ceramiczne powinno się kupować w ilości około 10 proc. większej, niż to wynika z wymiarów posadzki. Fachowcy zalecają też, aby po ułożeniu posadzki zostawić na zapas około metra kwadratowego płytek z tej samej partii – do ewentualnej wymiany. Płytki dokupione z innej partii materiału mogą się bowiem różnić od poprzednich odcieniem.

Kafelki do łazienki: drewno i kamień w łazience

Zastosowanie naturalnych materiałów w łazience jest nie tylko przejawem otwarcia na wnętrzarskie trendy, ale i dowodem na to, że jesteśmy „eko”. Nic tak nie ociepla wnętrza łazienki jak drewno, i nic jak kamień nie nadaje mu charakteru. Dzięki zestawieniu naturalnego materiału możemy być pewni, że ta łazienka na długo zachowa swój niebanalny urok.

Kafelki do łazienki: co to są płytki łazienkowe rektyfikowane

Płytki łazienkowe rektyfikowane utrzymują założony przez producenta rozmiar z dokładnością do 0,2 mm, a kąty między kolejnymi bokami wynoszą dokładnie 90°. Krawędzie zwykłych płytek (tzw. kalibrowanych) są zaokrąglone, natomiast rektyfikowanych - ostre. Nadaje to płytkom nowocześniejszy charakter - płaszczyzny ułożone z takich płytek łazienkowych są bardziej jednolite, a krawędzie elementów mniej widoczne. Jako produkt poddany dodatkowej obróbce płytki rektyfikowane są zwykle droższe od kalibrowanych. Różnica wynosi zwykle od 10 do 30 zł za 1 m2. Do wyboru płytek rektyfikowanych mogą nas skłonić względy stylistyczne w aranżacji łazienek. W łazience minimalistycznej trudno sobie wyobrazić płytki łazienkowe nierektyfikowane z widoczną szeroką fugą. Wybór płytek rektyfikowanych pozwala także na bezpieczne stosowanie kombinacji elementów o różnej wielkości, czyli zestawianie kilku formatów w łazience. Takie płytki sprawdzą się również w przypadku mozaiki ciętej, która jest wykonywana przez pocięcie dużej płytki na mniejsze elementy, ma ostre krawędzie i dlatego najlepiej wygląda w połączeniu z płytami, które mają takie same, regularne brzegi.

Płytki do łazienki: obejrzyj nasze inspirujące wideo!

Najpiękniejsze łazienki: zobacz nasze GALERIE ZDJĘĆ

Jeśli zastanawiasz się nad aranżacją łazienki i nie wiesz, na jaki styl się zdecydować, skorzystaj z naszych podpowiedzi. W galeriach znajdziecie masę inspiracji na wystrój łazienki. Wybieracie drewno, klasykę, a może minimalizm?