Szafki do łazienki: jak dobrze zaplanować szafki w łazience?

2018-07-16 15:54

Odpowiednio dobrane szafki do łazienki współtworzą klimat i wyznaczają indywidualny styl pomieszczenia, a także poprawiają jego funkcjonalność, i to bez względu na metraż. Warto, aby aranżacja była przemyślana, a szafki łazienkowe i lustra dobrane do jej wielkości. Jakie postawić szafki w łazience: małe czy duże, stojące czy wiszące, w jakim stylu i jak zaprojektowane? Podpowiadamy, jak dobrze rozplanować i urządzić łazienkę.

Spis treści

  1. Zestaw szafek do łazienki
  2. Szafka do łazienki pod umywalkę
  3. Szafki w łazience - pomysły projektowe
  4. Szafki do łazienki odporne na wilgoć
  5. Gdzie kupić szafki do łazienki?
  6. Zobacz ciekawe pomysły na szafki w łazience w naszych GALERIACH!

W projekcie łazienki ważną role odgrywają szafki. Meble łazienkowe występują w wielu wymiarach. Nie musi być to klasyczna szafka z umywalką, możemy z powodzeniem zaprojektować coś ciekawszego. Dowiedz się, jak można dopasować szafki do łazienki o każdej wielkości.

Zestaw szafek do łazienki

Gdy masz dużą łazienkę i posiadasz sporo akcesoriów łazienkowych do schowania, rozważ zakup kompletu mebli, składającego się przeważnie z szafki podumywalkowej, wiszącej i wysokiej, tzw. słupka. Możliwości w zaprojektowaniu szafek w łazience jest wiele. Możemy się zdecydować na dłuższy blat pod umywalkę, zaprojektować symetryczne rozłożenie szafek lub zestawić wiszące szafki w niesymetrycznym ułożeniu. Projekt szafek łazienkowych ma nas pozytywnie zaskoczyć, wprowadzić nie tylko funkcjonalność, ale i elegancję. To element, który przyciąga wzrok zawsze, zatem pomyśl o czymś oryginalnym.

..  Płytki 3D do łazienki – pomysły aranżacyjne >>>

Szafka do łazienki pod umywalkę

Pierwsza propozycja w naszym projekcie szafek pod umywalkę to klasyczna szafka wisząca umieszczona pod blatem. Zaskoczeniem jest tu długi blat, który stanowi niejako centrum łazienki. To dobry pomysł dla osób, które marzą o wygodnym blacie we wnętrzu łazienkowym. Taki zestaw mebli szafki z długim blatem, bez dodatkowych nóżek dodaje lekkości wnętrzu. W tym pomyśle możemy zastosować reling, który przyda się do odwieszania ręczników.

Szafki w łazience - pomysły projektowe

Jeśli Twoje mieszkanie nie należy do wysokich, zrezygnuj z górnych szafek wiszących. Proponujemy ciekawe ustawienie szafek: pośrodku umywalka i lustro, a po bokach dwie szafki identycznej wielkości. W ten sposób uzyskamy wrażenie harmonii i porządku. To doskonałe rozwiązanie przede wszystkim dla par.

Kilka szafek w łazience o identycznym stylu, a odmiennym kolorze jest prostym, a zarazem ciekawym rozwiązaniem. Modne połączenie bieli i czerni świetnie by się tutaj sprawdziło. Zawieszenie kilku identycznych szafek wiszących pozwoli na nam na wiele możliwości aranżacyjnych. Dodatkowo w każdej chwili możesz powiększyć kolekcję o nowy moduł.

Dobrym pomysłem na wykorzystanie przestrzeni nad umywalką jest montaż płytkiej szafki z lustrzanym frontem. Szafki z połyskiem są w modzie, a co więcej są one świetne dla małych łazienek. Jeśli zależy ci na zaoszczędzeniu powierzchni w łazience, wybierz zestaw mebli, które są wąskie, ale wyposażone w głębokie szuflady.

Zobacz wszystkie nasze pomysły na szafki łazienkowe w GALERII!

Szafki w łazienkowe mają być funkcjonalne. Drzwiczki powinny się lekko zamykać i otwierać, mieć trwałe zawiasy i poręczny uchwyt; to samo dotyczy szuflad. Jeśli szafka łazienkowa ma wiele przegródek i półek, każdy domownik pomieści w niej swoje toaletowe drobiazgi i łatwo je znajdzie. Sprawdźmy, czy półki szafki łazienkowej nie są za wąskie ani za płytkie. Odległości między półkami powinny być dopasowane do wielkości naszych przyborów toaletowych i kosmetyków. Dobrze, jeśli szafka łazienkowa ma przegródki na suszarkę, zapasowe mydła, maszynkę do golenia, szczoteczki i pasty do zębów. Pamiętajmy tylko, by wewnątrz niej trzymać wyłącznie suche przybory.

Szafki do łazienki odporne na wilgoć

Łazienka jak żadne inne pomieszczenie w domu narażona jest na częste zmiany wilgotności powietrza i temperatury. Dlatego meble łazienkowe powinny mieć szczególne wykończenie. Bardzo ważne jest, aby zarówno ich korpusy, jak i fronty były wykonane z płyt meblowych o podwyższonej odporności na wilgoć. Szczególne znaczenie ma też rodzaj wykończenia elementów frontowych drzwi i czół szuflad. Może to być specjalny fornir lub okleina zabezpieczone dwuskładnikowymi wodoodpornymi lakierami poliuretanowymi. Nie mniej istotna jest także właściwa technologia wykonania tych powłok. Przy kupnie sprawdź, czy szafki do łazienki są odpowiednio wykończone. Nie sprawdzimy tego sami, zapytajmy więc ekspedienta. Powinien znać produkt, który sprzedaje, chociaż nie musi (producent nie ma obowiązku załączania opisu technicznego mebla).

  • Drewniane szafki łazienkowe - szafki łazienkowe z drewna ładnie wyglądają i nie są drogie. Muszą być pokryte lakierem wodoodpornym i wykonane z drzewa iglastego, by nie zniszczyły się od wilgoci i ciepła.
  • Szafki łazienkowe z płyty MDF - są mniej trwałe niż drewno, więc muszą być pokryte co najmniej trzema warstwami materiału ochronnego.
  • Szafki łazienkowe z płyt wiórowych i pilśniowych - zabezpiecza się je laminatem lub fornirem. Fornir naturalny musi być pomalowany lakierem wodoodpornym.
  • Szafki łazienkowe z tworzywa sztucznego - szafki z plastiku są tanie, ale niezbyt trwałe: uderzone łatwo pękają i dziurawią się. Są za to odporne na ciepło i wilgoć. Łatwo je też wyczyścić.
  • Metalowe szafki łazienkowe - szafki metalowe są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Metalowe elementy muszą być wykonane ze stali nierdzewnej, pomalowane wodoodpornym lakierem lub pokryte ochronną powłoką: niklowo-chromową, cynową, cynkową albo aluminiową.
  • Szklane szafki łazienkowe - w szafkach łazienkowych szklane są zazwyczaj tylko niektóre elementy, na przykład półki albo drzwiczki. Można też kupić meble w całości wykonane z hartowanego szkła przezroczystego lub mlecznego. Są jednak bardzo drogie. Trzeba pamiętać, że zawartość takiej szafki będzie widoczna.

..  Ładne i trwałe tapety do łazienki – co wybrać? >>>

Gdzie kupić szafki do łazienki?

Meble łazienkowe najlepiej znaleźć tam, gdzie są też aranżacje łazienki – w salonach łazienek, w centrum budowlano-wyposażeniowym lub specjalistycznym sklepie z wyposażeniem łazienek. Możemy tam liczyć na fachową obsługę. Poza tym, oglądając szafki łazienkowe w ich naturalnym otoczeniu, łatwiej dobierzemy mebel czy lustro pasujące do naszej łazienki. Wielu sprzedawców oferuje katalogi zagranicznych domów wysyłkowych, z których możemy wybrać pasujący nam model. Sklep ją sprowadzi, ale trzeba podpisać umowę i wpłacić zaliczkę.

Meble łazienkowe można też zrobić na zamówienie - na wymiar łazienki. Jeśli łazienka jest niewielka, warto postawić na lustra, które powiększą optycznie jej przetrzeń. Dodatkowo musi wystarczyć nam standard, czyli półeczka pod lustrami, ewentualnie szafki łazienkowe pod umywalką. Jednakże tam, gdzie to możliwe, warto mieć szafki łazienkowe na ręczniki, środki czystości, przybory toaletowe, a także na bieliznę.

Zobacz ciekawe pomysły na szafki w łazience w naszych GALERIACH!

Nasi Partnerzy polecają