Jaką wybrać wannę? Podpowiadamy: wanna wymiary, kształt, materiał

2013-02-22 15:32

Jeśli zastanawiasz się, jaką wybrać wannę, przeczytaj, co radzi nasz stylista wnętrz. Jak dopasować wymiary wanny do powierzchni łazienki, jaki wybrać kształt wanny i co jeszcze warto wiedzieć przed zakupem? Zobacz nasz poradnik: wanna wymiary, kształty, materiały.

Spis treści

  1. Jaką wybrać wannę: wymiary i kształty
  2. Jaką wybrać wannę - 5 rzeczy, które warto wiedzieć przed zakupem
  3. Aranżacje łazienki z wanną - GALERIE INSPIRACJI

W bardzo małych łazienkach zazwyczaj nie mamy wyboru i musimy zdecydować się na kabinę prysznicową, nie dla wygody, lecz z konieczności. I tutaj nie ma dyskusji, szukamy kabiny pod określone wymiary miejsca jakim dysponujemy. Problem najczęściej zaczyna się pojawiać kiedy są możliwości wstawienia wanny i nie wiemy, jaką wybrać wannę.

Dodatkowym utrudnieniem jest wkomponowanie jej w układ łazienki – często nieregularne kształty wnętrza zmuszają nas do wzięcia pod uwagę różnego rodzaju wanny. Tak czy inaczej pierwszym krokiem w kierunku urządzenia naszej łazienki powinno być dokładne i przemyślane rozplanowanie całego wnętrza, aby łazienka i wanna była funkcjonalna i wygodna.

Wybory jej rodzaju, przede wszystkim wymiarów wanny i jej kształtu, są ściśle powiązane z przestrzenią, jaką dysponujemy w pomieszczeniu. Wanna nie powinna być ani za duża, ani za mała, nie powinna utrudniać poruszanie się we wnętrzu i dostępu do pozostałego wyposażenia łazienki. Jej wielkość powinna być adekwatna do wielkości wnętrza z uwzględnieniem potrzeb domowników. Minimalna przestrzeń dla człowieka po wyjściu z kąpieli pomiędzy dłuższym bokiem wanny a ścianą to 55 cm, natomiast ok. 100 cm będzie zapewniało nam swobodę ruchów. Warto zatem sporządzić rzut pomieszczenia z zaznaczonymi wszystkimi wymiarami, abyśmy uniknęli przykrych niespodzianek oraz zaoszczędzili czas. Musimy wiedzieć gdzie chcemy umieścić wannę i ile mamy na nią miejsca. Z takim rzutem z pewnością poszukiwania w sklepach będą łatwiejsze.

Polecamy: Optymalne wymiary umywalki, zasady wyboru, ciekawe inspiracje>>

Jaką wybrać wannę: wymiary i kształty

Zastanawiając się, jaką wybrać wannę, najpierw trzeba przejrzeć, co jest w ofercie producentów. Na pierwszy plan wysuwają się tradycyjne wanny prostokątne. Producenci oferują wanny o wymiarach 70-100 cm szerokości oraz długości 120-200 cm. Prosty kształt znakomicie nadaje się do zabudowania wnęki pomieszczenia dłuższym bokiem wanny, zostawiając jeden dłuższy bok zamaskowany panelem frontowym lub obłożony mozaiką lub glazurą. Równie dobrze możemy taką wannę dostawić do rogu wnętrza, pozostawiając front i jeden bok wolne. Wtedy należy się zastanowić czy prostokątny róg nie będzie przeszkadzał w poruszaniu się po wnętrzu. Ze względów bezpieczeństwa możemy wybrać wersję z jednym bokiem lekko zaokrąglonym.

Drugim typem wanien są wanny asymetryczne. Różnorodność tego typu wanien pozwala na większe możliwości aranżacji wnętrza, a ich konkretny kształt nada odpowiedniego charakteru samej łazience. Wanny asymetryczne mogą być narożne i wnękowe (przylegające z trzech stron do ścian), o prostych liniach frontu lub w formie łuku. Najczęściej wanny asymetryczne są na planie trapezu lub trójkąta prostokątnego, a niektóre z nich łagodnym łukiem frontowym przypominają kształt awokado lub łzę. Dostępne są wersje prawe i lewe, a każdy bok wanny jest innej długości. Wymiary wanien asymetrycznych wahają się w granicach 140-180 cm długości i 75-110 cm szerokości.

Pokrewne do wanien asymetrycznych będą wanny symetryczne narożne charakteryzujące się równą długością boków. Tutaj również front wanny może być o prostych liniach (ćwierć sześciokąta, ośmiokąta) lub w formie łuku (ćwierć koła). Tego rodzaju wanny zajmą więcej przestrzeni. Boki przylegające do narożnika ściany mają długość 125-150 cm.

Osobnym rodzajem wanien są wanny owalne przyścienne oraz wanny wolnostojące (o kształcie elipsy lub prostokątne) nadające się nie do łazienek, lecz do salonów kąpielowych. Te ostatnie przybierają coraz różniejsze kształty uwzględniając również zmieniającą się ich wysokość. Takie wanny potrzebują więcej przestrzeni, aby w całej okazałości mogły zdobić wnętrze. Zazwyczaj umieszcza się jako punkt centralny salonu. Całość aranżacji powinna być przestronna i prosta. Możemy wspomnieć również o wannach „wpuszczonych” w podłogę - montaż wanny wymaga sporej przestrzeni i odpowiedniej konstrukcji stropu lub podłogi. O takim rozwiązaniu należy pomyśleć już na etapie projektowania domu.

Przeczytaj także: Bidet i pisuar w łazience - jakie mają wymiary, do czego służą, jak je montować>>

Jaką wybrać wannę - 5 rzeczy, które warto wiedzieć przed zakupem

  1. Materiał. W sklepach możemy spotkać wanny wykonane z akrylu, stalowe, żeliwne i z kamienia. Każde tworzywo ma swoje wady i zalety np. wanny akrylowe są ciepłe w dotyku i lekkie, żeliwne solidne i ciężkie, natomiast te z kamienia najdroższe. Warto zwrócić na to wszystko uwagę i dopasować odpowiednia wannę wedle własnych potrzeb.
  2. Kosmetyki. To, o czym często zapominamy, gdy zastanawiamy się, jaką wybrać wannę, wiąże się przede wszystkim z komfortem korzystania z niej. Zastanówmy się, gdzie będziemy mogli odstawiać kosmetyki w trakcie kąpieli – czy to będzie szerszy brzeg wanny, dobudowana półka obłożona płytkami, zwykłe drewniane półeczki, a może wnęka w ścianie. Dobudowanie półki często jest wykorzystywane jako zapełnienie brakującej luki pomiędzy ścianą a wanną. Półka może być nieco niżej niż krawędź wanny lub może być wyższa od wanny np. o 20 cm.
  3. Wyprofilowane siedzisko. Czy brzegi wanny mają być całkowicie gładkie, czy być może praktyczniejsze byłoby uwzględnienie wyprofilowanego siedziska? Takie rozwiązanie będzie bardzo pomocne i praktyczne, natomiast w połączeniu ze ścianką prysznicową możemy uzyskać wannę i prysznic 2 w 1 - coś dla użytkowników mniejszych łazienek, którzy cenią sobie zarówno kąpiel jak i szybki prysznic na siedząco lub stojąco.
  4. Bateria. Niektóre wanny są przewidziane z otworem na baterię, po środku lub z boku, niektóre nie. Wtedy umieszcza się ją w ścianie. Zwróćmy uwagę, z której strony i jak możemy umieścić baterię do wytypowanej przez nas wanny. Być może warto byłoby wybrać ten sam sposób montażu jak przy umywalce, aby zachować spójność.
  5. Obudowa wanny. Płytki, mozaika, drewno czy panel maskujący oferowany przez producenta? Coraz bardziej popularne są panele wykonane z tego samego materiału i w tym samym kolorze co oferowana wanna. Ich gładka powierzchnia z minimalną ilością łączeń ułatwia utrzymanie czystości oraz nie czyni kłopotu z demontażem w razie awarii. Panele doskonale wkomponują się w wystrój i nie będą odbiegać stylistyką od pozostałego wyposażenia łazienki. Natomiast obudowanie wanny płytkami stwarza nieograniczone możliwości kolorystyczne. Wanna jest „wtopiona” w aranżację z płytek. Taka obudowę można wykonać na równi z brzegiem wanny lub z marginesem. Dzięki temu możemy uzyskać dodatkową powierzchnię do odkładania kosmetyków czy ustawienia świec dekoracyjnych. Łuki wanien nie stanowią problemu dla fachowców dzięki specjalnym, styropianowym stelażom, które obkładane są płytkami. Warto zadbać o możliwość demontażu panelu w razie awarii, aby wanna służyła nam na lata.

Sprawdź koniecznie: Jak urządzić toaletę? WC na tip-top>>

Aranżacje łazienki z wanną - GALERIE INSPIRACJI

Wanna akrylowa – instalacja krok po kroku
Nasi Partnerzy polecają