Maksimum komfortu. Jak urządzić wygodną i funkcjonalną łazienkę w 5 krokach

2022-01-11 15:13

Jak urządzić łazienkę, by była funkcjonalna i wygodna w użytkowaniu? Nie musimy łamać sobie głowy, próbując odpowiedzieć na to pytanie. Dla wszystkich, którzy planują remont łazienki lub aranżują ją od zera przygotowaliśmy 5 wskazówek, które ułatwią cały proces.

cersanit
Autor: Cersanit

Spis treści

  1. Jak urządzić łazienkę? Krok 1: Strefa kąpieli kompatybilna z metrażem
  2. Krok 2: wygodna strefa umywalki
  3. Krok 3: optyczne powiększenie
  4. Krok 4: miejsce do przechowywania
  5. Krok 5: styl i kolorystyka łazienki

Jak urządzić łazienkę? Krok 1: Strefa kąpieli kompatybilna z metrażem

Dobrze urządzona łazienka to taka, która jest maksymalnie wygodna w użytkowaniu i funkcjonalna. Oznacza to, że wszystkie jej elementy współgrają nie tylko ze sobą nawzajem, ale również z metrażem pomieszczenia.

Dlatego, już na etapie projektowania łazienki, warto zastanowić się, czy lepszym pomysłem będzie wstawienie do niej wanny, czy prysznica. W małych łazienkach prysznic może być wygodniejszą opcją, ponieważ nie zajmuje tyle miejsca, co wanna. Co więcej, gdy z łazienki będą korzystać seniorzy, prysznic na pewno będzie opcją bezpieczniejszą (zwłaszcza, gdy zdecydujemy się na niski brodzik lub odpływ liniowy).

Jeśli jednak jesteśmy miłośnikami długich, relaksujących kąpieli lub mamy małe dzieci – wanna będzie dobrym wyborem. Zawsze możemy zamontować składany lub rozsuwany parawan, który pozwoli nam wziąć szybki prysznic, gdy tylko będziemy tego potrzebować.

W dużych łazienkach urządzonych w stylu pokoju kapielowego, efekt SPA uzyskamy na przykład wstawiając wygodną kabinę walk in z funkcjonalną deszczownicą oraz stylową wannę wolnostojącą, w której będziemy mogli zrelaksować się po długim dniu.

Krok 2: wygodna strefa umywalki

Kolejnym krokiem do wygodnej i funkcjonalnej łazienki jest dobrze przemyślana i zaprojektowana strefa umywalki. Jeśli z łazienki będzie korzystać więcej osób, warto pomyśleć nad wstawieniem do pomieszczenia dwóch umywalek.

Istotny jest również wybór misy i baterii – powinny być one komfortowe w użytkowaniu, wpisywać się w nasze estetyczne gusta, a także być pomocne w dbaniu o planetę oraz o nasz portfel.

Zacznijmy od misy umywalki. Jeśli mamy więcej miejsca, doskonałym wyborem będzie na przykład stylowa umywalka wolnostojąca. W mniejszych łazienkach świetnie sprawdzi się klasyczny model nablatowy lub wpuszczany w blat bądź szafkę.

W przypadku baterii, możemy zdecydować się na baterię klasyczną, montowaną w umywalce (oszczędność miejsca), wyższą baterię montowaną w blacie (komfort użytkowania) lub podtynkową baterię montowaną w ścianie (łatwość w utrzymaniu czystości).

Warto również wspomnieć, że współczesne baterie dostaniemy niemal w każdym stylu i kolorze: od tradycyjnego chromu, przez modele białe, czarne, złote aż po intensywne kolory (np. czerwony, żółty czy niebieski).

Krok 3: optyczne powiększenie

Urządzając łazienkę, zwłaszcza o niewielkim metrażu, warto pamiętać o jej optycznym powiększeniu. Efekt taki dość łatwo uzyskać za pomocą luster i odpowiedniego oświetlenia.

Wybierając lustro do łazienki, dobrym pomysłem będzie możliwie jak największa lustrzana tafla tuż nad umywalką – może ona zająć całą długość ściany, co tylko spotęguje efekt głębi i doda kilka metrów kwadratowych do naszej łazienki.

Jeśli mamy możliwość, warto dodać również kilka luster w pozostałych częściach łazienki, np. jako fronty szafek.

Oświetlenie w łazience również pełni ważną rolę i zwiększa wygodę z korzystania z łazienki, dlatego powinno być dobrze przemyślane i ulokowane we wszystkich strefach w pomieszczeniu.

W łazience doskonale sprawdzi się światło o barwie neutralnej, zwłaszcza w strefie umywalki. By oświetlić tę niezwykle ważną strefę, nie ograniczajmy się wyłącznie do centralnego światła górnego – zamontujmy dodatkowe punkty świetlne, np. kinkiety.

Krok 4: miejsce do przechowywania

Podczas planowania przestrzeni warto również pamiętać o miejscu do przechowywania w łazience. Dobrze jest zastanowić się, jakie rzeczy chcemy w łazience przechowywać – ręczniki, kosmetyki, środki czystości, a może jeszcze coś innego? Określenie tego pozwoli określić, ile miejsca potrzebujemy przeznaczyć na szafki, półki itd.

W łazience możemy zaaranżować schowki na kilka sposobów – oprócz klasycznych szafek pod umywalką możemy zabudować np. wnęki czy półki nad stelażem WC.

Możliwości jest mnóstwo, a jeśli chcemy maksymalnie wykorzystać przestrzeń w łazience, warto skorzystać z porady projektanta wnętrz lub poszukać inspiracji w internecie.

Krok 5: styl i kolorystyka łazienki

Wybierając styl, który będzie dominował w łazience, rozsądniej jest nie kierować się chwilowymi modami czy trendami. Lepiej postawić na to, co faktycznie się nam podoba i co jest funkcjonalne.

Oprócz stylu, w dobrze urządzonej i funkcjonalnej łazience duże znaczenie odgrywa kolorystyka. Kolory świetnie poprawiają funkcjonalność łazienek i mogą optycznie ją powiększyć.

Do tej roli doskonale nadają się jasne, neutralne barwy jak biel, beż czy delikatna szarość. To również idealne kolory bazowe, które nigdy nie wychodzą z mody. Z łatwością dobierzemy do nich dodatki w mocniejszych barwach w zależności od osobistych gustów i potrzeb.

Warto jednak pamiętać o zachowaniu umiaru – zbyt dużo mocnych kolorów może przytłoczyć łazienkę. To samo tyczy się ciemnych tonów – taka łazienka na pewno prezentuje się elegancko i nowocześnie, ale gdy przesadzimy z czernią lub głębokim grafitem łazienka stanie się ponura i zostanie optycznie pomniejszona. Dobrze jest w takiej sytuacji harmonijnie połączyć ciemne kolory z jaśniejszymi tonami.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: