Dekory do łazienki – rodzaje asortymentu

Dekory do łazienki zaprojektowane są najczęściej jako element uzupełniający podstawową kolekcję płytek. Mogą mieć format jak płytki podstawowe – wówczas nie są gładkie, ale wyróżniają się z kolekcji odmienną barwą lub teksturą, kontrastem, ciekawym printem, efektem 3D. Najczęściej jednak różnią się wymiarami – przybierając kształt prostokątnej podłużnej płytki, dekoracyjnej listwy albo gzymsu.

Dekory łazienkowe – trendy

Stosunek do dekoracji płaszczyzn we wnętrzach zmieniał się na przestrzeni wieków. W starożytności dekory wyrażały oczywistą potrzebę estetyczną: ozdabiania, zwieńczania pola kompozycyjnego. Na początku XX wieku modernistyczne idee i minimalizm wprowadzały nowe podejście, wyrażone w eseju austriackiego architekta Adolfa Loosa „Ornament i zbrodnia”. Oszczędność dekoracji stała się zaś jednym z wyznaczników nowoczesnej architektury. W wielu aranżacjach współczesnych łazienek dominują wielkoformatowe, minimalistyczne płytki, które swoją powierzchnią zajmują całą wysokość ściany – od podłogi aż po sam sufit. Takie rozwiązanie optycznie powiększa przestrzeń, jednak może decydować o odbiorze wnętrza jako neutralnego lub mało charakterystycznego. Elementem przełamującym monotonię są dekory, które jako swoista galanteria ceramiczna uzupełniają podstawową kolekcję i dają niezliczone możliwości kompozycyjne.

..  Płytki cegiełki, czyli modne płytki typu metro >>>

Dekor do łazienki – jak układać?

Dekory łazienkowe w sposób szczególny sprawdzą się w dużych łazienkach i pokojach kąpielowych, które pełnią kilka funkcji równocześnie – na przykład łazienki z wanną i prysznicem, toalety, przestrzeni do prania i suszenia odzieży. Umiejętnie wykorzystując dekory, możemy wprowadzać podziały na ścianie, które wyznaczą nam strefy łazienki. W niskich łazienkach korzystne jest wprowadzenie wertykalnych, pionowych podziałów, które optycznie podwyższają pomieszczenie. Dekory układane pionowo mogą znaleźć się po dwóch stronach lustra, podkreślać przebieg komina lub szachtu albo akcentować strefę prysznica typu walk-in.

Dekor łazienkowy – klasyczne rozwiązania

Dekory o przebiegu horyzontalnym to klasyczne rozwiązanie, które odzwierciedla historyczny, poziomy układ, stosowany od starożytności. Antyczne budynki wznoszone przez Greków i Rzymian wieńczone były trójdzielnym członem zwanym belkowaniem, który składał się z architrawu, fryzu i gzymsu. Pomimo że układ ten stosowano przede wszystkim na elewacjach, czyli zewnętrznych płaszczyznach lica ściany, może on stanowić dla nas inspirację do rozmieszczenia dekorów w formie gzymsu wewnątrz pomieszczeń.

Dekory umieszczane pod sufitem lub w pewnej odległości od niego odpowiadają gzymsowi koronującemu, czyli wieńczącemu. Takie rozwiązanie możemy również zastosować, odcinając poziomy pas płytek na ścianie, na przykład tworząc elegancką lamperię. Górną część ściany w łazience możemy pomalować farbą odporną na działanie wilgoci. Dekory ścienne, znajdujące się przy podłodze, to układ przypominający historyczny gzyms cokołowy. Ciekawym rozwiązaniem, które może sprawdzić się w łazienkach w stylu klasycznym albo glamour, jest zastosowanie dekorów wokół otworów okiennych i drzwiowych.

..  Klasyczne wnętrza – inspiracje – GALERIE ZDJĘĆ >>>

Dekory do nowoczesnej łazienki

Oprócz dekorów listew (przypominających gzyms) producenci oferują szeroki wachlarz dekorów dostosowanych do stylu łazienki. Dekory z inspirującą grafiką mogą zastąpić obraz i skłaniać do relaksu w pokoju kąpielowym. Geometryczne dekory łazienkowe (zwłaszcza wprowadzające mocne barwy lub silne kontrasty) są doskonałym akcentem kolorystycznym, który skupia uwagę na małej powierzchni.