Biała łazienka na poddaszu: wanna wolnostojąca czy zabudowana?

Duża łazienka na poddaszu (9,75 m2) wymagała remontu. Powstała harmonijna aranżacja łazienki w gamie bieli, czerni i koloru beżowego. Wnętrze udało się dobrze oświetlić i komfortowo wyposażyć. Projekt łazienki: Anna Fodemska.

Łazienka na poddaszu
Beżowa łazienka na poddaszu
Łazienka na poddaszu
Łazienka na poddaszu
Łazienka na poddaszu

Łazienka na poddaszu od lat wymagała odświeżenia, ale decyzję o uciążliwym remoncie odsuwano w czasie. Impulsem do zmiany aranżacji łazienki stała się konieczność powiększenia sąsiadującej garderoby. Łazienka na poddaszu straciła wprawdzie dwa metry kwadratowe, ale została poddana efektownej metamorfozie. Oto piękna i harmonijna aranżacja łazienki na poddaszu, gdzie kąpiel pośród storczyków i traw, pod widocznym przez okno niebem umilają dźwięki muzyki płynącej z wbudowanego w ścianę głośnika. Udało się stworzyć łazienkę, z której nie chce się wychodzić.

Łazienka na poddaszu: kolory beż, biel i czerń

Kolorystyka łazienki na poddaszu została ograniczona do trzech barw: białej, czernej i beżowej. Taka klasyczna baza wprowadza do aranżacji łazienki spokój, jest ponadczasowa, a jednocześnie podatna na zmiany. Istotne znaczenie dla nastroju panującego w łazience mają elementy niewidoczne: dyskretnie rozmieszczone źródła światła (w suficie, za wanną, za lustrem) oraz głośnik pozwalający delektować się muzyką.

Metamorfoza łazienki na poddaszu

Annie Fodemskiej, projektantce wnętrz (anna.fodemski.net), zależało w aranżacji łazienki na poddaszu na osiągnięciu wrażenia lekkości i przestronności oraz na układzie, który pozwoli wygodnie korzystać z każdej strefy mimo nachylenia sufitu. Tuż przy przesuwnych drzwiach łazienki znalazła się kabina prysznicowa typu walk-in, czyli bez drzwi i brodzika – przydatna szczególnie o poranku. Naprzeciwko umieszczono szafkę odlaną wraz z umywalką z konglomeratu. Długi blat w łazience Anna wykorzystała do stworzenia toaletki – zaaranżowana pod oknem, jest doskonałym miejscem do robienia makijażu. W środkowej części łazienki na poddaszu po jednej stronie zamontowano wc, po drugiej znalazła się zabudowa meblowa. Anna połączyła w projekcie zabudowy meblowej w łazience na poddaszu różne materiały: biały MDF, szkło i drewniany fornir, tworząc lekką kompozycję.

Strefa kąpielowa w łazience na poddaszu

Łazienkę na poddaszu wyróżnia relaksująca strefa kąpielowa. Nisza z oknem prosiła się o wstawienie wanny wolnostojącej. – Ustawiłam ją ukośnie, by w czasie kąpieli spoglądać w niebo, a nie na sufit – mówi właścicielka. Wokół pojawiło się mnóstwo roślin. – Żeby w pełni wykorzystać trudną do zagospodarowania przestrzeń wnętrza na poddaszu, pod skosem zamocowałam doniczki ze storczykami. Wiszące „do góry nogami” kwiaty nie mają nic przeciwko tej pozycji – zapewnia Anna.

Łazienka na poddaszu: materiały wykończeniowe

W aranżacji łazienki na poddaszu uwagę zwraca oryginalny czarny blat z umywalką, który został wykonany na zamówienie z konglomeratu kwarcowego. Ten plastyczny w obróbce materiał składa się głównie z naturalnych składników i do złudzenia przypomina naturalny kamień. Jest trwały, nienasiąkliwy i łatwo się czyści. Ściany w łazience na poddaszu przy prysznicu i wannie wyłożone zostały płytkami. Pozostałe ściany łazienki pokrywa wodoodporny tynk strukturalny. Przy ich wyborze Anna zwracała uwagę na fakturę tynku, która zmienia się w zależności od oświetlenia. To dodatkowy, subtelny efekt dekoracyjny w aranżacji łazienki na poddaszu. Położony na podłodze łazienki na poddaszu wielkoformatowy gres imituje kamień. Szklana obudowa kompaktowej toalety nawiązuje kolorem i połyskiem do strefy umywalkowej.

Okno w aranżacji łazienki na poddaszu

Okno w łazience na poddaszu powiększa optycznie przestrzeń, sprzyja dobrej wentylacji. Dzienne światło korzystnie wpływa na samopoczucie, a także pozwala zmniejszyć rachunki za prąd. W aranżacji łazienki unikamy zestawienia okna z takimi sprzętami jak wc czy kabina prysznicowa (ze względu na chłód, przeciągi). Ważne jest podczas urządzania łazienki zachowanie łatwego dostępu do okna (otwieranie, mycie). Jeżeli okno wychodzi na ulicę czy dom sąsiadów, zadbajmy o intymność, montując rolety z materiału odpornego na wilgoć (np. poliestrowe). Parapet przy wannie może pełnić funkcję półki na kosmetyki, a przy umywalce stać się przedłużeniem blatu. W takim przypadku musimy mieć na uwadze usytuowanie umywalki: nie można jej umieścić wprost pod oknem, bo nad nią niezbędne jest lustro. W moim projekcie umywalka znajduje się częściowo pod oknem, dlatego zastosowałam lustro wąskie, asymetryczne - wyjaśnia architekta wnętrz Anna Fodemska.

Kosztorys łazienki na poddaszu

 • umywalka zintegrowana z blatem, Technistone 7470 zł
 • meble łazienkowe, na zamówienie 4640 zł
 • lustra, na zamówienie 990 zł
 • wanna z konglomeratu Delanna, Extra-Zone 5500 zł
 • baterie Hudson, Omnires 5070 zł
 • WC i deska Traccia, GSI 1230 zł
 • szklana obudowa do WC TECElux, Tece 1440 zł
 • płytki podłogowe Alpes, Grespania 2700 zł
 • płytki ścienne Vesubio, Grespania 2200 zł
 • szyba prysznica, na zamówienie 1100 zł
 • odpływ liniowy, Kessel 1300 zł
 • lampy wiszące Shadows, Brokis 3445 zł
 • grzejnik Neos, Radox Design 1380 zł
 • radio ścienne, Berker 900 zł
Ocena: 0
Zdjęcia: Mariusz Bykowski

POLECANE ARTYKUŁY