Łazienka na poddaszu krok po kroku: porady i zdjęcia aranżacji łazienek z prawdziwych domów

2018-01-23 14:01 Hanna Jankowska

Łazienka na poddaszu to trudny do zrealizowania projekt, ponieważ skosy komplikują projekt łazienki. Rozmieszczenie sprzętów na poddaszu tak, aby można było z nich swobodnie korzystać, wymaga odpowiedniej wiedzy. Trzeba też pamiętać o użyciu odpowiednich materiałów wykończeniowych, czyli odpornych na wilgoć i łatwych do czyszczenia. Zobacz zdjęcia łazienek prosto z domów, a nie z katalogów, oraz przeczytaj nasz poradnik.

Tworząc projekt łazienki na poddaszu, nie należy sugerować się powierzchnią podłogi. Może się zdarzyć, że pomieszczenie, w którym planujemy łazienkę, ma podłogę o powierzchni 6 m2, ale z tego tylko 3 m2 to pełnowartościowa powierzchnia łazienki powyżej 1,90 cm. Dotyczy to każdego wnętrza pod skosami, jednak w sposób szczególny łazienki, w której urządzenia montuje się na stałe. Z planu często trudno wywnioskować, jak nisko schodzą skosy i w którym miejscu łazienka na poddaszu pozwala na swobodne rozprostowanie kości. Dlatego lepiej, aby sugerowany przez projektanta wystrój łazienki nie został zmieniony - może się bowiem okazać, że do zamontowanej w innym miejscu wanny nie da się wejść, a wstając z sedesu, zahaczymy głową o skośny sufit łazienki.

Łazienka na poddaszu: wszystko zależy od wysokości

Na wielkość pełnowartościowej powierzchni łazienki na poddaszu wpływa przede wszystkim wysokość ścianki kolankowej łazienki. Aranżacja łazienki jest od niej bezpośrednio zależna. Jeśli dach oparty jest na stropie lub na bardzo niskiej ściance, pełnowartościowej powierzchni łazienki na poddaszu będzie znacznie mniej niż tej liczonej po podłodze w łazience. Ponieważ łazienka (szczególnie łazienka na poddaszu) to wyjątkowe pomieszczenie i większość urządzeń łazienkowych montuje się przy ścianach, więc wysokość ścianki jest kluczowa dla sposobu aranżacji łazienki na poddaszu. Na wielkość powierzchni użytkowej wpływa też kształt dachu. W łazience na poddaszu, pod dachem dwuspadowym lub z wysokim ryzalitem, może być mniej skosów, jeśli jedna ze ścian łazienki będzie ścianą szczytową. Pod czteropołaciowym lub wielospadowym aranżację łazienki mogą utrudniać dwie skośne ściany. O wygodzie korzystania z łazienki na poddaszu decyduje również kąt nachylenia dachu. Im dach jest bardziej stromy, tym szybciej wzrasta wysokość pomieszczenia.

Łazienka na poddaszu: światło naturalne mile widziane

Jeśli łazienka na poddaszu mieści się przy zewnętrznej przegrodzie: ścianie lub połaci dachu, dobrze jest doprowadzić do niej światło dzienne. Takie rozwiązanie przynosi wiele korzyści dla łazienki i jej użytkowników. Naturalne światło nie tylko podniesie rangę łazienki i poprawi komfort korzystania z niej, ale także umożliwi oszczędne gospodarowanie energią – nie trzeba będzie korzystać ze sztucznego oświetlenia łazienki przez cały dzień, a wnikające w zimne dni promienie słoneczne będą ogrzewać Waszą łazienkę na poddaszu . Dodatkowym atutem okna w łazience jest to, że oświetlone światłem naturalnym niewielkie wnętrze wyda się bardziej przestronne i efektowne. Taki projekt łazienki jest więc lepszy i dla Waszej kieszeni, i dla aranżacja łazienki. Gdy korzystamy z okna połaciowego,w niewielkiej łazience zwykle wystarczy jedno okno standardowej wielkości. Z kolei wielka łazienka może skorzystać z zestawu – najlepiej sprawdzi się układ pionowy.

..  Poddasze dobrze urządzone: 17 pomysłów >>>

Łazienka na poddaszu: jak zamontować okna

Jeżeli na łazienkę przeznacza się pomieszczenia w środku planu, dobrym rozwiązaniem jest świetlik tunelowy. Chcąc w pełni wykorzystać atuty okna, najlepiej zamontować je na wysokości umożliwiającej swobodne wyglądanie – gdy dolna krawędź jest na wysokości 90 cm, również w pozycji siedzącej możemy wyjrzeć przez okno. Do montażu na takiej wysokości najlepiej stosować okna obrotowe zamykane od góry – osoba dorosła podczas otwierania swobodnie sięga do uchwytu i nie musi się schylać. Gdy okno ma być zamontowane na wysokości 120 cm, lepiej wybrać model z dolnym systemem otwierania. Unikajmy umieszczania pod oknem wanny – aby je otworzyć, w większości przypadków trzeba będzie do niej wejść. Bez kłopotów można natomiast umieścić pod nim sedes lub umywalkę łazienkową. Kluczowy jest również dobór materiału, z jakiego zrobione są ramy okna. Jako ich przeznaczeniem będzie łazienka na poddaszu, to muszą być odporne na wilgoć. W tym wypadku dobre są okna plastikowe wykonane z wielokomorowych profili PCW oraz okna drewniane pokryte kilkumilimetrową warstwą pomalowanego na biało poliuretanu.

..  Poddasze – aranżacje – GALERIE ZDJĘĆ >>>

Łazienka na poddaszu: jak wykończyć skosy?

Łazienka to miejsce, w którym panuje podwyższona wilgotność powietrza. Dlatego łazienka na poddaszu wymaga zastosowania specjalnych materiałów. Tu zwykłe płyty gipsowo-kartonowe nie zdadzą egzaminu. Rdzeń płyt gipsowo-kartonowych typu H2 impregnowany jest środkami hydrofobowymi, co zapewnia opóźnione i ograniczone wchłanianie wilgoci. Dzięki temu płyty te można stosować w pomieszczeniach o wilgotności względnej dochodzącej do 85 proc., nie dłużej niż 12 godzin na dobę. A więc aranżacja łazienki będzie dobrze zadbana. Decydując się na płyty typu H2, należy również pamiętać, aby łazienka, w której będą montowane, miały zapewnioną sprawną wentylację odprowadzającą na zewnątrz nadmiar wilgoci. Ponadto jeśli płyty będą znajdować się w obrębie wanny i kabiny prysznicowej, trzeba zabezpieczyć je przed pryskającą wodą folią w płynie.

Aranżacja łazienki na poddaszu: alternatywne wykończenie łazienki

Innym rozwiązaniem przy wykonywaniu zabudowy łazienkowej jest użycie specjalnych płyt gipsowych, których rdzeń zrobiony jest z gipsu pokrytego włóknem szklanym. Produkt ten sprawia, że możliwości zastosowania systemów suchej zabudowy nie ograniczają się do pomieszczeń o względnej wilgotności powietrza wynoszącej maksymalnie 85 proc. Niepodważalną zaletą płyt gipsowych jest ich odporność na wysoką wilgotność, działanie wody i powstawanie pleśni. Dzięki temu, że nie pochłaniają wilgoci, mogą być stosowane w pomieszczeniach takich jak łazienka, a nawet łaźnia czy basen. Płyty gipsowe mają takie same wymiary jak płyty gipsowo-kartonowe, są równie proste w obróbce i mogą być używane wraz z pozostałymi elementami systemu, czyli profilami, wkrętami, taśmami – tak samo jak tradycyjne płyty gipsowo-kartonowe. Płyta gipsowa jest nieco cięższa niż gipsowo-kartonowa – waży 10,8 kg. Jest dobrym podkładem pod glazurę lub farby (zaleca się stosowanie farb silikatowych lub lateksowych).

Łazienka na poddaszu: sprzęty do łazienki pod skosami

Łazienka na poddaszu powinna mieć wannę, do której wchodzi się w najwyższym miejscu łazienki – najlepsza będzie narożna asymetryczna. Z myślą o zagospodarowaniu trudnej przestrzeni na poddaszu produkuje się specjalne kabiny do łazienki oraz drzwi prysznicowe ze ściętą od góry obudową – są to sprzęty wykonywane na zamówienie i dopasowane do konkretnych pomieszczeń. Wyzwaniem może być montowanie urządzeń na stelażach. Gdy skosy schodzą na tyle nisko, że nie da się pod ściankami ustawić urządzeń, a łazienka jest obszerna, można ustawić je jako wolno stojące, używając do tego celu samonośnych stelaży instalacyjnych.

Łazienka na poddaszu: wanna w łazience

Koniecznie musimy mieć swobodę ruchów nad krawędzią wanny, aby bez kłopotu do niej wchodzić. Wygodny dostęp do wanny jest szczególnie potrzebny w łazienkach, z których korzystają małe dzieci.

Przed wanną powinniśmy mieć około 70 x 100 cm wolnej powierzchni. Potrzebujemy tam co najmniej 2 m wysokości, aby swobodnie stanąć obok wanny, i co najmniej 2,20 m, aby wytrzeć ręcznikiem głowę.

Łazienka na poddaszu
Autor: Agnieszka, Marek Sterniccy

Łazienka na poddaszu: umywalka w łazience

Górna krawędź umywalki jest na wysokości 85 cm od poziomu podłogi. Chociaż ścianka tej wysokości wystarczy, aby wisiała przy niej umywalka, wygodniej jednak, gdy jest wyższa. Dopiero jednak ściana wysokości 190 cm pozwala na powieszenie nad umywalką lustra. Umieszczając umywalkę pod skosem, rezygnujemy więc z przeglądania się podczas mycia. Przed umywalką potrzebna jest przestrzeń wysokości 2 m. Nad samą krawędzią umywalki może być trochę niżej, bo korzystając z niej, pochylamy się.

Łazienka na poddaszu
Autor: Agnieszka, Marek Sterniccy

Łazienka na poddaszu: pralka w łazience

Typowa pralka ma wysokość 85 cm. Korzystanie z tego urządzenia nie wymaga ciągłej pozycji pionowej. Schylając się i wkładając pranie, potrzebujemy przed nią, czyli w odległości 60 cm od ścianki, przy której stoi, co najmniej 150 cm wysokości. W miejscu, w którym się prostujemy, łazienka musi mieć wysokość 2 m.

Każde z urządzeń instalowanych w łazience wymaga innej wysokości mocowania i odpowiedniej przestrzeni umożliwiającej swobodne korzystanie z niego. Należy o tym pamiętać, urządzając przestrzeń pod skosami.

Łazienka na poddaszu
Autor: Agnieszka, Marek Sterniccy

Najpiękniejsze aranżacje łazienek: zobacz GALERIE ZDJĘĆ

Nie wiesz, jaką aranżację łazienki wybrać? Skorzystaj z naszego poradnika i zobacz galerie z aranżacjami łazienek w rozmaitych stylach. Na pewno znajdziesz coś, co cię zainspiruje!