Mała łazienka z prysznicem: wybieramy kabinę prysznicową
Mała kabina prysznicowa idealnie sprawdzi się w małej łazience. Niewielkie wnętrze wymaga przemyślanego projektu i zastosowania pomysłowych rozwiązań. Czasem warto zrezygnować z wanny w małej łazience, by zyskać przestrzeń na komfortową kabinę prysznicową. Podpowiadamy jaką kabinę wybrać i prezentujemy funkcjonalne rozwiązania dotyczące prysznica bez brodzika.
Autor: Konrad Kalbarczyk
Standardowa wielkość kabiny prysznicowej to 80x80 cm. Na rynku dostępne są też kabiny mniejsze, które jednak nie będą już tak praktyczne. Pomysłowym rozwiązaniem jest kabina asymetryczna, która pozwoli na maksymalne zagospodarowanie wolnej przestrzeni, a jednocześnie będzie niezwykle funkcjonalna.
Spis treści
- Mała kabina prysznicowa: jak ją wybrać?
- Mała kabina prysznicowa: bez brodzika
- Jaką kabinę prysznicową wybrać do małej łazienki - GALERIE ZDJĘĆ
Mała kabina prysznicowa czy wanna w niewielkiej łazience? Urządzając małą łazienkę, bardzo często jesteśmy zmuszeni do rezygnacji z dużej i wygodnej wanny na rzecz prysznica. Wybór odpowiedniej kabiny prysznicowej w połączeniu z funkcjonalnymi rozwiązaniami to połowa sukcesu. Zobacz, w jaki sposób zaaranżować komfortową strefę kąpielową w małej łazience! Jaka kabina prysznicowa będzie wygodna, a może warto zdecydować się na prysznic bez brodzika?
Zobacz: Kabina prysznicowa: jaką wybrać? Przewodnik po kabinach prysznicowych >>>
Mała kabina prysznicowa: jak ją wybrać?
W małej łazience najlepiej sprawdzą się kabiny prysznicowe przyścienne, czyli takie, które stykają się tylko z jedną ścianą pomieszczenia. Możemy zdecydować się na kabiny prysznicowe narożne, które będą świetnym zagospodarowaniem wolnej przestrzeni w małej łazience. W kwestii kształtu kabiny mamy szeroki wachlarz wyboru. Możemy zdecydować się na kabinę prysznicową w formie bryły o podstawie kwadratu, prostokąta, owalu albo wieloboku. Jeśli zdecydujemy się na kabinę prysznicową, zastanówmy się nad wyborem drzwi prysznicowych. Najwygodniejsze okażą się drzwi prysznicowe skrzydłowe, które otwierają się na jedną lub dwie strony. Pamiętajmy jednak, że ten rodzaj drzwi wymaga wolnej przestrzeni przed kabiną. Jeśli dysponujemy małą i ciasną łazienką, optymalnym rozwiązaniem będzie kabina prysznicowa z drzwiami przesuwnymi lub harmonijkowymi. Ważnym aspektem przy wyborze kabiny prysznicowej są także jej ścianki. Zazwyczaj wykonywane są z tworzywa albo ze szkła hartowanego. Ścianki kabiny prysznicowej wykonane z tworzywa będą zdecydowanie tańsze i lżejsze, jednak bardziej narażone na uszkodzenia. Natomiast szkło hartowane zastosowane pod prysznicem będzie bardziej wytrzymałe na wszelkiego rodzaju zarysowania i łatwiejsze w czyszceniu. Tym bardziej, że obecnie są kabiny prysznicowe ze szkłem, które pokryte są powłokami zabezpieczającymi przed osadzaniem się brudu i kamienia. Wielkość kabiny prysznicowej warto uzależnić od powierzchni łazienki. Za standardową kabinę uważa się taką z brodzikiem 80x80 cm.
Przeczytaj: Kabina prysznicowa wymiary. Wybieramy drzwi do kabiny prysznicowej >>>
Mała kabina prysznicowa: bez brodzika
Coraz chętniej wykorzystywanym rozwiązaniem w projekcie łazienek są prysznice bez brodzika. Wówczas do rozwiązania pozostaje nam jedna, ale bardzo ważna kwestia - jak zaprojektować odpływ? W przypadku pryszniców bez brodzika odpływ możemy zaplanować na dwa sposoby: bezpośrednio w podłodze lub w ścianie. Jeśli chcemy, aby powierzchnia prysznicowa nie wystawała ponad poziom podłogi, zdecydujmy się na pierwsze rozwiązanie. Pod powierzchnią musi zmieścić się odpływ kanalizacyjny, który układa się na warstwie styropianu. Na nim instaluje się wpust podłogowy z wbudowanym syfonem – punktowym bądź liniowym, zamontowanym równolegle do ściany krawędzi kabiny prysznicowej. Łączna grubość wszystkich warstw wynosi ok. 12 do 15 cm. Drugim, niezwykle funkcjonalnym rozwiązaniem w kwestii odpływu, jest zlokalizowanie go w ścianie. Syfon z odpływem montuje się wówczas na specjalnym stelażu, dodatkowo z płytką do przymocowania mieszacza podtynkowego baterii natryskowej. Po zabudowaniu stelaża syfon jest schowany w przestrzeni pomiędzy ścianką, a obudową stelaża. W końcowym efekcie widoczna jest tylko płytka maskująca i niewielka szczelina, przez którą odpływa woda.
Nie przegap: Łazienka w stylu... no właśnie? Jak urządzić łazienkę? 25 łazienek od nowoczesnej po retro >>>
Jaką kabinę prysznicową wybrać do małej łazienki - GALERIE ZDJĘĆ
Już wiesz, że warto postawić na kabinę prysznicową, gdy ma się małą łazienkę. Teraz zobacz najlepsze modele kabin prysznicowych! Sprawdź, która z nich najbardziej będzie pasować do twojej łazienki.
Autor: aawstudio_ag
Autor: ztaraszewska
Prysznic bez brodzika poleca się w sytuacji, gdy użytkownikami łazienki są osoby starsze lub niepełnosprawne, dla których wchodzenie i wychodzenie z miejsca kąpieli jest szczególnie utrudnione.
Autor: Marcin Czechowicz
Jeżeli łazienka jest duża, możemy zdecydować się na kabinę o niestandardowym kształcie, w nietypowym miejscu (na przykład koła usytuowanego na środku pomieszczenia) i znacznych wymiarach, umożliwiającą wygodną kąpiel, również w kilka osób, co może być szczególnie istotne dla rodzin z małymi dziećmi.