Jak urządzić małą łazienkę w bloku? Ta mała łazienka z wanną ma tylko 2,7 m²!

2024-01-29 15:01

Łazienka Alicji i Marcina jest bardzo mała i wąska, otoczona ścianami nośnymi, więc bez szans na powiększenie. Architektce udało się jednak zmieścić tu wszystko, na czym zależało właścicielom, i jeszcze sprawić, że wnętrze jest efektowne. Jak zmieścić wannę w małej łazience? Im się udało!

Spis treści

  1. Mała łazienka z wanną
  2. Projekt łazienki bez pralki
  3. Przechowywanie w małej łazience
  4. Do jakiej wysokości płytki w małej łazience?
  5. Triki powiększające przestrzeń
  6. Jaka umywalka do małej łazienki?
  7. Jak zaprojektować małą, wąską łazienkę?
  8. Przeczytaj także: Długa, wąska łazienka z prysznicem. Anna urządziła ją tanio i oryginalnie
Lampy z duszą. Radosław Nakonowski daje industrialnym perełkom drugie życie
Lampy z duszą. Radosław Nakonowski daje industrialnym perełkom drugie życie

Mała łazienka z wanną

Pierwszą pozycję na liście potrzeb gospodarzy zajęła wanna. Głównie Ala jest jej gorliwą zwolenniczką, uważa, że relaks w aromatycznych piankach nie ma sobie równych.

– Początkowo właściciele zastanawiali się nad modelem wanny wolnostojącej. Jednak pomiary pomieszczenia nie pozostawiały wątpliwości. Wchodziłaby w grę wersja ekstremalnie miniaturowa, więc niezbyt wygodna, raczej niesprzyjająca wypoczynkowi – opowiada architektka Joanna Nawrocka z JN Studio. – Ale natrysk, wybór Marcina, też się zmieścił. Nad wanną, za szklanym przezroczystym ekranem – dodaje gospodyni.

Projekt łazienki bez pralki

Zakaz wjazdu do łazienki już na wstępie otrzymała pralka. Architektka wygospodarowała dla niej oraz suszarki stanowisko w zabudowie wnękowej w przedpokoju, dzięki czemu zyskano przestrzeń na szafkę z umywalką. To z kolei wiązało się z rozprowadzeniem na nowo instalacji wodno-kanalizacyjnej.

Przechowywanie w małej łazience

W poprzednim układzie bowiem umywalkę wciśnięto między miskę ustępową a wannę po przeciwnej stronie pomieszczenia. Teraz zamontowano tu ściankę instalacyjną do WC, zaś powyżej powstał pojemny schowek. Wydawałoby się, że na tak niewielkiej powierzchni trudno o funkcjonalność, co dopiero mówić o poczuciu komfortu. Tymczasem cel został osiągnięty z nawiązką, bo wnętrze dodatkowo jest przytulne i stylowe.

Przeczytaj także: Mała biała łazienka na poddaszu. Jak zaprojektować łazienkę ze skosem? Drewno i rośliny ocieplają wnętrze

Do jakiej wysokości płytki w małej łazience?

Zanim właściciele kupili swoje lokum, wiedzieli, że w łazience chcą mieć płytki cegiełki. Architektka doradziła im, by położyli je na ścianach do sufitu. Wtedy unika się zbędnych kompozycyjnie podziałów, które w małym pomieszczeniu często wprowadzają wizualny bałagan.

Łazienka
Autor: Mariusz Bykowski Dywanik, świeczki, kosmetyki, lusterko (str. obok) – H&M Home; ręcznik, kubek – Zara Home

Triki powiększające przestrzeń

Ekran maskujący stelaż instalacyjny do WC i fronty szafy powyżej zrobiono według projektu architektki – z płyt meblowych lakierowanych na czarno, fornirowanej i oklejonej taflą lustra. Lustro wręcz spektakularnie powiększyło przestrzeń optycznie.

Łazienka
Autor: Mariusz Bykowski

Jaka umywalka do małej łazienki?

Okrągła, owalna? Ze względów praktycznych stanęło na tej drugiej – mniej się z niej wychlapuje wody na boki. Ostatnio sprawdziła się w jeszcze jednej roli – wymoszczonej miękkim ręcznikiem pierwszej wanienki dla nowo narodzonej Elizki.

Łazienka
Autor: Mariusz Bykowski
Do sukcesu prowadzi umiar
Joanna Nawrocka, JN Studio, jnstudio.pl
Joanna Nawrocka, JN Studio, jnstudio.pl

Jak zaprojektować małą, wąską łazienkę?

Zabierając się za aranżację malutkiej łazienki, trzeba postawić na prostotę form (nie mylmy jej z minimalizmem i brakiem koloru). W aranżacji może intrygująco zagrać forma kafelków, sprzętów czy armatury, jednak wszystko powinno być wyważone. Jeśli decydujemy się na wyraziste płytki (polecałabym jasne), to nie wprowadzajmy już innej kolekcji kafli czy dekoracyjnej mozaiki. Warto też pomyśleć o meblach na zamówienie. Lepiej niż gotowe wpasują się w całość i pozwolą na wykorzystanie przestrzeni na schowki również w tak zwanych trudnych miejscach (na przykład przy rurach).

Przeczytaj także: Długa, wąska łazienka z prysznicem. Anna urządziła ją tanio i oryginalnie