Długa, wąska łazienka z prysznicem. Anna urządziła ją tanio i oryginalnie

2024-01-29 14:59

To pierwsze mieszkanie Anny i jej pierwsza łazienka. Jest wąska i długa, a przez to nieustawna. Mimo tego Anna chciała ją urządzić w nowoczesny, oryginalny sposób, jednocześnie nie wydając na remont majątku. Kolejnym warunkiem było stworzenie sporej liczby miejsc na przechowywanie, aby zawsze panował tam porządek. Zobaczcie, jak urządzić wąską łazienkę!

Spis treści

  1. Jak urządzić długą i wąską łazienkę?
  2. Pralka, prysznic typu walk-in
  3. Cegła w łazience
  4. Co pasuje do cegły? Płytki imitujące drewno
  5. Biel i cegła: czy to pasuje?
  6. Jak urządzić długą i wąską łazienkę?

Jak urządzić długą i wąską łazienkę?

– Łazienka nie należy do najmniejszych, ale jest długa i nieustawna. Chciałam, by odróżniała się od wyłożonych glazurą „kostek” – mówi Anna, która nie lubi typowych rozwiązań, a jeszcze bardziej szorowania fug i polerowania płytek.

– Jestem zapracowana i zabiegana, ciągle brakuje mi czasu. Cenię sobie ład i czystość. Łazienka miała się szybko sprzątać – podkreśla.

Projektantka podporządkowała wszystkie rozwiązania tej wytycznej. Brak otwartych półek i wieszaków zmusza do chowania kosmetyków i ręczników do głębokich szuflad w szafce pod umywalką. To jedyny mebel w łazience.

Pralka, prysznic typu walk-in

Pralka stanęła w zabudowie kuchennej, bo w wąskim pomieszczeniu się nie mieściła. Anna chciała mieć obszerny prysznic typu walk-in (żadnego obijania się łokciami o ścianki), jak najprostszy w formie, pozbawiony takich elementów jak wsporniki czy uszczelki, które z czasem pokrywają się kamieniem.

Cegła w łazience

Ceglane ściany również są odporne na zabrudzenia. To płytki elewacyjne powstałe z pociętych starych cegieł. Niestraszna im wilgoć i różnice temperatur, więc świetnie nadają się do łazienki.

– Najfajniejsze jest to, że wchodząc, nikt nie spodziewa się cegieł. Robią wrażenie, zaskakują. I o to właśnie chodziło – podsumowuje Anna.

Co pasuje do cegły? Płytki imitujące drewno

Do ceglanej ściany dobrano podłogę z płytek drewnopodobnych – harmonizujących z drewnianą podłogą w pozostałej części mieszkania. W strefie prysznicowej oraz przy toalecie położono białe polerowane kafelki, pasujące do szafki z lakierowanego MDF-u. Podwieszany sufit ukrywa listwę LED.

Biel i cegła: czy to pasuje?

– Jeżeli w łazience chcecie zastosować mocny, charakterystyczny motyw przewodni, warto zrównoważyć go neutralnymi kolorami i materiałami. W tej drugoplanowej roli świetnie sprawdzają się białe i beżowe płytki, które uspokajają wnętrze – mówi projektantka Karolina Wilk.

Jak urządzić wąską łazienkę? Biała łazienka z cegłą
Autor: Projekt: Qbik Design, zdjęcia: Mariusz Bykowski, tekst i stylizacja: Karolina Klepacka – Jeżeli w łazience chcecie zastosować mocny, charakterystyczny motyw przewodni, warto zrównoważyć go neutralnymi kolorami i materiałami. W tej drugoplanowej roli świetnie sprawdzają się białe i beżowe płytki, które uspokajają wnętrze – mówi projektantka Karolina Wilk.

Jak urządzić długą i wąską łazienkę?

Łazienka Anny ma wymiary 3,5x2 m. Przy samym wejściu znajdują się przewody kominowe, które należało zabudować. W długim wąskim pomieszczeniu umiejscowienie ceramiki i zabudowy meblowej narzuca się samo: można je ustawić tylko przy dłuższej ścianie.

Przy krótszej zdecydowałyśmy się na duży prysznic, w którym zamiast cegły zastosowałyśmy białe płytki. Odcięcie najodleglejszego końca łazienki przez zmianę okładziny ściennej znacznie poprawiło proporcje. Ponieważ kabina jest transparentna, a podłoga płynnie przechodzi w brodzik, wnętrze nie zmniejszyło się optycznie.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Tapeta na suficie będzie gorącym trendem przyszłego roku? 26 propozycji

Kultowe przedmioty PRL Czy wiesz, jak działają? Rozwiąż QUIZ

Pytanie 1 z 14
Do czego służy ten przedmiot? Działał po podłączeniu prądu.
Przedmiot z PRL